Fitnesz
Gimnasztikai sportágak – kulcspontok edzőknek
Dr. Dave Tilley amerikai szertornaedző, mozgásterapeuta a SHIFT movementnél nemrégiben egy összeállításban mutatta be, hogy a szertornában melyek az edzéstervezés sarokpontjai, egész onnantól, hogy megfelelő állagúak legyenek az izmaink, egészen odáig, hogy hogyan tanuljunk meg komplexebb mozdulatokat.
A bemutatóban sok olyan tétel elhangzik, amelyet szélesebb körökben ismernek régóta, viszont van jó néhány kevésbé ismert gyakorlat, módszer vagy elv, amelyet szeretnék a következőkben ismertetni, mivel ezek ritkábban ismételt támpontok. Ezek a kulcspontok jól jöhetnek az edzőknek a gimnasztikai sportágakban – a saját testsúlyos sportágakban, de akár haladó sportolóknak is.
Fényvédő: így használd helyesen!
A forró nyári hónapokban különösen fontos, hogy megfelelően védjük bőrünket a nap káros sugaraitól. Az UV-sugárzás bőrrákot okozhat, és gyorsítja a bőr öregedését. Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, hogyan válasszunk és használjunk helyesen fényvédőt, hogy megóvjuk bőrünket.
Saját testsúlyos edzés kislexikon 3.
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon (3) fogalmait!
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2.
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon (2) fogalmait!
Saját testsúlyos edzés kislexikon 1.
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
5+1 inspiráló senior crossfitter
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.
Milyen zenéket hallgatunk sportolás közben?
A sportolók két táborra oszthatók: zenére vagy zene nélkül sportolnak. Előbbiek a hangulatot, az ütemet, illetve a zenehallgatással kizárt külvilágot említik előnyként. Utóbbiak a maximális koncentrációt, hiszen csak a sportra, a mozdulatokra, a légzésre tudnak figyelnek. Kiemelhető szempont még a biztonság, hiszen halljuk mit történik körülöttünk. Nyilván az outdoor sportoknál fontosabb ez! Nézzük milyen zenéket hallgatunk sportolás közben?
Masszáshenger – SMR-henger kisokos
Manapság egyre népszerűbb a masszáshenger vagy hivatalos nevén SMR-henger, illetve ezeknek a különböző formájú variációi. Mint például a labda és a dupla labda. Használatukat és fajtájukat tekintve itt is figyelembe kell venni az egyéni sajátosságokat. Ám ezek az infók a legtöbbször sajnos nem jutnak el a végfelhasználókhoz. Ezért jelen írásban igyekszünk alaposabban körüljárni a témát.
Pliometrikus gyakorlatok futáshoz
A gyerekkorunkban anélkül, hogy tudatában lettünk volna, ösztönösen végeztünk erő-, sebesség- és mozgáskoordináció-fejlesztő gyakorlatokat. Ugráltunk, szökdeltünk, dobtunk, rúgtunk és másztunk. Ezek a pliometrikus gyakorlatok, a reaktív erőfejlesztő mozdulatok hozzájárultak az izomerőnk, a fizikai teljesítményünk és a robbanékonyságunk növeléséhez.
Készülj fel mentálisan is az edzésre!
Ahhoz, hogy az edzésed a lehető leghatékonyabb legyen – bármilyen furcsán is hangzik –, készülj fel mentálisan is! Ha épphogy beesel a terembe, ha túlságosan dühösen, ingerülten vagy enerváltan állsz neki a feladatoknak, vagy ha végig a telefonodat nyomkodod a szuperszettek alatt és a pihenőidőben, akkor nem lesz meg a várt eredmény.
A leggyakoribb edzőtermi sérülések
Egy este az egyik vendégem kétségbeesetten hívott fel, hogy segítsek, mert nem tudja mozgatni a karját. Aznap délután edzett a teremben, és estére nem tudta se behajlítani, se kinyújtani a könyökét. Tipikusan az edzőtermi sérülések esete. Meg sem kellett kérdeznem, rögtön bevallotta, hogy egy kicsit túlzásba esett, és jóval több ismétlést csinált egy gyakorlatból, mint amit kellett volna. Ráadásul ezt viszonylag nagy súllyal tette. Szerencsére rossz mozdulatról nem számolt be, így reménykedtem, hogy „csak” gyulladásról van szó.
Szobakerékpár? Spinning!
A spinning manapság az egyik legnépszerűbb indoor kardio mozgásforma. Legyen szó szabadidős vagy akár profi sportolókról akik kiegészítő edzésként is használják. Otthon vagy teremben, egyedül vagy társaságban, mindenképpen élvezetes és nem utolsósorban egészséges edzésmódról van szó.
Koordinációfejlesztés a síeléshez
A legtöbb síelő szeretne szépen és magabiztosan siklani a pályán. Megfelelő egyensúly és irányítás nélkül azonban könnyen el lehet veszíteni az uralmat a síléc felett. Ha te sem szeretnéd ezt megtapasztalni, akkor jó hírem van: napi pár perc gyakorlás segít, hogy ezt elkerüld. Íme néhány koordinációfejlesztés gyakorlat a síeléshez!
Fitfullness: éld át milyen a pszichofizikai jólét!
Ismered azt a kellemes érzést, amelyet közvetlenül edzés után tapasztalsz? Néha még akkor is, ha kezdetben nem vagyunk elég motiváltak a testmozgáshoz, az azt követő kiteljesedés és elégedettség ötvözetének különleges érzése arra ösztönözhet bennünket, hogy még többet mozogjunk. Ez a koncepció, a fitfullness pszichofizikai jólét, mely egyre fontosabbá válik az edzőtermekben és a különféle sportedzéseken. Ahogy a mondás tartja: “ép testben ép lélek”, vagyis az elme egészséges, ha a test egészséges, és fordítva. Dióhéjban egyformán fontosak, ezért nap mint nap vigyázni kell rájuk.
Rúdsport – szükséges az erőfejlesztő edzés
Szarka Ákos: “Többen kerestek már meg azzal, hogy rúdsportra járnak. Azonban nem alakult ki egy olyan erőnléti alap, ami ehhez a sportághoz, különösen az erőelemeihez kell. Részben megértem, hogy megkeresnek, mivel a mi sportágunk mindent tartalmaz erőben, ami a rúdsporthoz kellhet. Részben felmerül a kérdés, hogy akkor mi történik a rúdsport órákon. Ezt nem tisztem megítélni, és nem is látok rá.”
PRAMA edzésmódszer
Egy teljesen új, innovatív edzésmódszer, melynek alapja az egyéni állapot folyamatos mérése és kijelzése a kivetítőkön, továbbá szuper technikával a mozgáshoz és dinamikához igazított fény és zene kombinációja. Komplex hatás, ami minden eddigi termi edzésről alkotott elképzelésünket felülmúlja. Budapesten elsőként a V.30-ban épült edzőterem ahol a PRAMA edzésmódszer alkalmazható!
Fitnesz trendek 2024-ben
Ahogy belépünk az év 2024-be, a fitnesz világa ismételten új irányok felé halad, reagálva a legfrissebb egészségügyi és wellness trendekre. A folyamatosan fejlődő technológia, az egészségtudatos életstílus iránti növekvő érdeklődés és a személyre szabott edzésprogramok terjedése jelentős mértékben átalakítják a fitnesz iparágát. Lássuk, milyen új fitnesz trendek és edzésmódszerek kerülnek előtérbe az idei évben.
Gerincjóga: az egészséges hátért és testtartásért
A gerincjóga egy speciális jógaforma, ami a gerinc egészségét és rugalmasságát célozza meg. A modern életmód gyakran hozzájárul a rossz testtartáshoz és a hátproblémákhoz, így a gerincjóga egy hatékony eszköz lehet ennek megelőzésére és a rehabilitációra. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, kinek ajánlott a gerincjóga, milyen előképzettséget igényel, és milyen előnyei lehetnek rendszeres gyakorlásának.
Életed legjobb edzése – Cardio dobfit
Az edzés világa folyamatosan fejlődik, és új, hatékony módszerek jelennek meg a fitnesz területén. Az egyik ilyen újdonság a Cardio dobfit, ami egy olyan mozgásforma, ami nemcsak az állóképességet fejleszti, hanem szórakoztató és dinamikus edzésélményt is nyújt. A Cardio dobfit egy olyan edzésprogram, ami a dobok és a ritmusos ütések kombinációját alkalmazza a kardió edzés során.
Precízióra tanít: a kettlebell
Csak az tartja különösnek a kettlebellt, aki még nem érezte meg a jótékony hatásait. Ez az elsőre furcsa kinézetű, fogantyúval felszerelt vasgömb valódi csodát művel a testtel, szellemmel és lélekkel is, nem csoda hát, hogy sokan a végtelenségig fanatizálják. Akik viszont más mozgásformát is űznek a kettlebellezés mellett, azok állítják: érdemes mást is beépíteni mellé, mert kiváló kiegészítője lehet sok minden másnak.
Szótár kezdőknek: 10 fitnesz kifejezés amit illik ismerni a teremben
A fitnesz és testépítés világa tele van szakzsargonnal és specifikus kifejezésekkel, amelyek a lelkes kezdők számára rejtélyesnek tűnhetnek. Ha most ismerkedsz a fitnesz világával, vagy csak szeretnéd kibővíteni tudásodat, nézd át ezt a magyarázó szótárat, ami bemutat tíz olyan kifejezést, amelyeket minden fitneszrajongónak érdemes ismernie.
Melyik életkorban mit sportolj? Ajánlott edzéstípusok korcsoportonként
Azzal kapcsolatban, hogy melyik életkorban mit sportolj, léteznek tévhitek, és ezek sok embert meg is vezetnek aztán a mindennapi sporttevékenységük kiválasztásában. Biztos hallottad már például azokat a klasszikus népi álbölcseleteket, hogy idős ember ne emeljen, vagy fiatal ne eddzen súllyal.
Ismeretlen izgalom: a crossfit titkai
Ha a crossfit szót halljuk, laikusként zsúfolt edzőtermek, káoszra emlékeztető eszközállomány, hatalmasra gyúrt izmok és egy sajátos világ jut eszünkbe értelmezhetetlen mozaikszavakkal és állandóan pörgő órával kísérve. Pedig a crossfit a gimnasztika, az olimpiai súlyemelés és a kettlebell elemeinek vegyítésével olyan lehetőségeket kínál, amelyekben edzettségi szinttől függően mindenki talál kihívást.
Street workout park kisokos
Az elmúlt években gombamód megszaporodtak a saját testsúlyos köztéri edzőparkok, más néven street workout parkok. Egyrészről öröm, hogy ilyen kiváló sporteszközhöz jutottak teljes városok lakosai, másrészről viszont izzad a homlokom, ha arra gondolok, mit művel magával a teljesen laikus, ám éppoly lelkes sportolni vágyó egy ilyen parkban.
Mit eszik egy “naturál testépítő”?
Szinte minden, testépítéssel valaha is próbálkozó fiatal életében előbb-utóbb eljön a pillanat, amikor kezébe veszi a legendás bajnokok fotóit azzal a kérdéssel a fejében, vajon ők mit esznek, hogy ekkorára nőttek, és ilyen tömegű súlyokat tudnak megmozgatni nap mint nap az edzőteremben? Mutatjuk mit eszik egy “naturál testépítő”.
A Beer Yoga: A Sör és Jóga Különleges Találkozása
Mára a jóga az egész világot meghódította. Majdnem 300 millió ember gyakorolja világszerte. Más sportokhoz hasonlóan, a jóga esetében is évről évre tapasztalhatunk változásokat, újabb és újabb irányzatokat. Az elmúlt évek egyik slágere -a kutyás, a hot és a Yin jóga mellett- kétségkívül a Beer Yoga azaz sörjóga volt, amely egy kicsit pikánsabb és szokatlanabb a hagyományos irányzatokhoz képest, mégis rendkívül szórakoztató. Megnyugtató módon kombinálja a jóga és az egyik legkedveltebb ital, a sör világát.
6 testzsír típus és melyiktől hogyan szabadulhatsz meg
Gondolkodtál már azon, hogy miért nem tudsz lefogyni, még akkor sem, ha keményen edzel az edzőteremben? Minden pénz, amit az edzőteremre, csodatablettákra vagy különféle trendi diétákra költöttél, visszanyerheted, ha jobban odafigyelsz a napi szokásaidra.
Fájdalommentesen az erőelemekért
A street workout erőelemeihez vezető ösvényen gyakran félszegen bolyongó autodidakta hobbisportolók nem ritkán végzik begyulladt csonthártyával, szakadt bicepsszel, vállfájdalommal, csuklófájdalommal. Ez nem a sportág hibája nyilván, hanem abból fakad, hogy a könnyedén elérhető parkok mellé társul a számtalan online elérhető látványosabbnál látványosabb mozdulat, amit nem félnek sokan próbálgatni. Sok mozdulaton nem látszik elsőre, mekkora terhelést is mér az ízületekre.
A legújabb technikák: komplex nyújtás – ellenállásos nyújtás
Az utóbbi években rengeteg ellentmondásos hozzáállást tapasztaltam a nyújtás témájával kapcsolatban. Ez is egy olyan terület, amiről mindenkinek megvan a véleménye vagy egyszerűen a nemszeretem fiókba dobja. Azonban, ha az élethosszig tartó fájdalom és sérülésmentes futóedzéseket és sportolást választjuk ne spóroljuk le az erre fordított időt és energiát.
A csodálatos csípőhorpasz izom
Izomzatunk mostohagyermeke, kevés szó esik róla, pedig hatalmas a jelentősége, ráadásul nemcsak fizikai, hanem lelki értelemben is. Rajta múlik a strukturális egyensúly, mivel ez az egyetlen izom, mely összeköti a gerincet a lábunkkal, így tőle függ a mobilitás, a rugalmasság. A csípőhorpasz izom többet érdemelne, mint amennyit általánosságban kap, ezért is írunk róla.
Unilaterális edzés
Az unilaterális edzés az egyszerre egy oldalon végzett végtagmozgást jelenti. Gyakran merül fel a kérdés, hogy hova variálható tovább egy edzés. Ilyenkor jönnek képbe a különféle eszközök, újabbnál újabb formavilággal. Tehát alapvetően sporteszközökben gondolkodnak sokan, amikor edzésvariáció a céljuk. Van viszont egy megoldás azoknak, akik nem az eszközkészlet színesítésében szeretnék a potenciált megtalálni, hanem a gyakorlat kiválasztásában, és ez az unilaterális edzés.
A jóga eredete
Talán soha nem volt akkora divatja a jógának, mint mostanában. A koronavírus-járvány alatt nemcsak a bezártság miatt fordultak egyre többen az ászanák és a meditáció világához, hanem mert sokaknak ez az életmód oldotta a szorongását. Így aztán elmondhatjuk, hogy a megnövekedett kereslet alakította a kínálatot: az egyre több gyakorlóhoz egyre több oktatóra volt szükség. Ennek eredménye, hogy ma már minden irányzat kipróbálható, rengeteg stúdió üzemel Magyarországon és világszerte is, ráadásul az online videókkal akár a nappalinkba is hozhatjuk a privát órát.
Testépítés kamaszkorban?
Hogy a mindennapi mozgás mennyire fontos gyermekkorban, azt minden egészségtudatos szülő tudja. Az viszont már nem ennyire egyértelmű, hogy mely életkorban milyen fajta mozgás a legideálisabb a gyerek számára. Kifejezetten nagy a tanácstalanság, ha a kamaszkori kondizásról, testépítésről van szó.
Okos izomrostok III. – Izomtömeg növelés
Te tudod mi az a MAX és REF csoport? A REF jelenti az izomtömeg-növelő, egyben erődeficit növelő programot is, míg a max erőre felkészítő MAX elnevezésű célja csökkenteni az erődeficitet. Például a testépítők nagy abszolút erővel rendelkeznek, ugyanakkor jelentős erődeficit is kialakul náluk.
Okos izomrostok II.
A fokozott maxerő gyakorlatok nem csak ATP hiányt okoznak, de károsítják a test fehérjéit is. Ez a behatás az izomrostok működésében, az enzimekben és hormonokban is megtörténik. A strukturális és funkcionális fehérjék is fontosak az izomösszehúzódáshoz. Nagy koncentrációjú nitrogenek választódnak ki a test által ilyen fehérjehasználat után. Ezek a fehérjék aztán újjáépülnek és szuperkompenzálódnak.
Az ugrókötelezés 10 egészségügyi előnye
Nincs időd vagy kedved asz edzőteremhez? Valami egyszerű, otthon is végezhető mozgást keresel? Az ugrókötelezés az egyik legegyszerűbb egyben leghatékonyabb otthoni gyakorlat. Nagyszerű kardió, aerob edzés, mely segít tónusossá tenni a vádlit, erősíti a core izmokat, fejleszti az állóképességet és javítja a tüdőkapacitást. Fontos megjegyezni, hogy amennyiben fogyni szeretnél, az ugrókötelezés mellett szükséges más mozgásformákat is beiktatnod az edzéstervedbe, illetve megfelelő diétát is követned kell.