betöltés folyamatban...

A jóga eredete

2023.05.16.

Talán soha nem volt akkora divatja a jógának, mint mostanában. A koronavírus-járvány alatt nemcsak a bezártság miatt fordultak egyre többen az ászanák és a meditáció világához, hanem mert sokaknak ez az életmód oldotta a szorongását. Így aztán elmondhatjuk, hogy a megnövekedett kereslet alakította a kínálatot: az egyre több gyakorlóhoz egyre több oktatóra volt szükség. Ennek eredménye, hogy ma már minden irányzat kipróbálható, rengeteg stúdió üzemel Magyarországon és világszerte is, ráadásul az online videókkal akár a nappalinkba is hozhatjuk a privát órát.

Tévhitek a jógával kapcsolatban

A jógával kapcsolatban sok tévhit kering a köztudatban, az egyik ilyen az ászanák gyakorlásával, vagyis a látványos pózok felvételével azonosítja a jógát, pedig az jóval túlmutat a nyakatekert kézállásokon. Több ezer éves tudományágról, hitrendszerről van szó, ami semmiképp nem vallás, de nem is sport. Ezzel együtt nem gond, ha valaki eleinte csak a sportértéket látja benne, és a mozgás felől közelíti meg, hiszen nyugati emberek vagyunk, nem születtünk bele a jógába, mint mondjuk egy átlagos indiai vagy nepáli ember. Teljesen mások az adottságaink és a lehetőségeink is, így aztán valójában mindegy, hogy honnan közelítjük meg a jógát, a lényeg az, hogy többet lássunk benne a szőnyegen egyensúlyozásnál, és ne gondoljuk azt, hogy itt csak nyújtásról vagy – ami nagyon tud fájni az oktatóknak – edzésről van szó. 

Akkor mégis mi ez?

A legegyszerűbb megfogalmazás: a jóga egy komplex módszer a test, a tudat és a lélek egyesítésére, hogy tudatosan legyünk a jelenben, hiszen semmi más nem létezik, csak a pillanat. Ezt nehéz felfogni, de ha jobban belegondolsz, megerősítheted, hogy sem a múlt heti konfliktusod a főnököddel, sem az idén karácsonyra tervezett összejövetel nem létezik, csakis az a pillanat, amikor ezeket a sorokat olvasod.

Hogy mit jelent ez a gyakorlatban?

Amikor jógázol, vagyis amikor ászanákat gyakorolsz, meditálsz vagy légzőgyakorlatokat végzel, nem kattogsz problémákon, mert a figyelmedet tudatosan kordában tartva próbálod felvenni, és megtartani az adott testhelyzetet, uralni a gondolataidat vagy a légzésedet.  Hitrendszer, ami tapasztaláson alapul, semmi más nem fogható ehhez a világon. Gondolj csak bele: ahelyett, hogy mások mondanák meg, miben kell hinned, mit kell érezned, te magad élheted meg minden aspektusát.  A jóga célja, hogy a szőnyegen és a gyakorlás közben meglévő tudatosságot kiterjessze az egyén teljes életére, és hogy valójában a nap 24 órájában jógázzunk – ez nem 24 óra ászanázást jelent, hanem a gondolatok uralását. 

A jóga eredete

Eredete az ókori Indiába nyúlik vissza, egészen időszámításunk előtt 5000-ben gyakorolhatták már, amit egy akkoriból származó homokkő pecsét is bizonyít, melyen egy ászanát gyakorló figura látható. A  jóga elnevezés a szanszkrit “judzs” (gyök) szóból származik, aminek a jelentése: összekötni, egyesíteni, megkötni és igába fogni, vagyis igába hajtani az elmét és a gondolatokat. Több korszaka is volt a jógatudomány és a jógafilozófia kialakulásának, ezek főként alapbölcsességek és elméleti iránymutatások, melyek eleinte szájhagyomány útján terjedtek. Buddha megvilágosodása, és tanainak terjedése i.e. 500-ra tehető, majd a klasszikus kor következett, kb. i.e. 200-tól i.sz. 1900-ig, végül a modern kor 1900-tól, aminek köszönhetően gyakoroljuk a klasszikus értelemben vett jógát, ami viszont csupán egy lépcsőfoka a jógának.

Nyolc fok

A klasszikus korban jelent meg a Jóga Nyolc Fokának leírása, valamint az arra vonatkozó irányelvek, hogy hogyan lehet elérni a megvilágosodás, az üdvösség állapotát, a Szamádhit. 

"<yoastmark
A jóga eredete- a jóga nyolc foka
  1. JÁMA – egyetemes erkölcsi parancsolatok
  2. NIJÁMA – megtisztulás az önfegyelem segítségével
  3. ÁSZANA – tartás
  4. PRÁNÁJÁMA – légzésritmus szabályozása
  5. PRATJÁHÁRA – a tudat kivonása és felszabadítása az érzékek és a külső tárgyak hatalma alól
  6. DHÁRANA – koncentráció
  7. DHJÁNA – meditáció
  8. SZAMÁDHI – megvilágosodás, eggyé válás

A hagyományok szerint aki az első két fokot nem gyakorolja, annak az ászanázás sem fogja meghozni a várt eredményt. Vagyis ha nem teszünk eleget az alapvető erkölcsi parancsolatoknak mások felé, és nem vagyunk jók magunkkal, akkor hiába állunk a szőnyegre újra és újra, legfeljebb az egót fogjuk tornáztatni. A végcélhoz, a megvilágosodáshoz ezzel nem kerülünk közelebb. 

Mi az ászana?

Az ászana szó „ülőhelyzetet, testtartást” jelent. Az ászanák olyan testtartások, amelyek erőt, állóképességet és lazaságot adnak a testnek. Megtapasztalhatjuk bennük a légzés, a mozgás és a tudatosság egységét. A gyakorlatok az egész testet átmozgatják, és az ember teljes szervezetét átmasszírozzák. Az izmok rugalmasabbá válnak, az idegrendszer kiegyensúlyozódik, a közérzet és a belső szervek működése javul. Az ászanák ​f​elkészítik a testet és az érzékszerveket a meditációra.

Az ászanák csoportosítása

A testgyakorlatokat három nagyobb szempont alapján lehet csoportosítani: a testhelyzet, a törzs-csípő mozgása és az erősségi fokozat szerint.

  1. A testhelyzet szerint: álló, térdelő, kartámaszos, ülő, fordított, fekvő (háton, oldalt, hason).
  2. A törzs-csípő mozgás alapján: előrehajló, hátrahajló, oldalra hajló, csavaró, tengelyirányba nyújtó, középhelyzet, csípőnyitó.
  3. Az erősségi fokok tekintetében: kezdő, középhaladó, haladó

Cikksorozatunk következő részében a legismertebb és legkedveltebb jógairányzatokat mutatjuk be.

Szerző: Kőváry Anett

További cikkek

Hangtál terápia, jóga, hangfürdő 2024.01.30
Manapság egyre több jógatanár használ hangtálakat az óráin, vagy tart teljes foglalkozásokat, úgynevezett hangfürdőket. A tibeti/himalájai vagy kvarckristály tálak a hang és a rezgés gyógyító erejét viszik a jógagyakorlatba, ezáltal segítve az elme elcsendesítését.
Fitnesz trendek 2024-ben 2024.01.10
Ahogy belépünk az év 2024-be, a fitnesz világa ismételten új irányok felé halad, reagálva a legfrissebb egészségügyi és wellness trendekre. A folyamatosan fejlődő technológia, az egészségtudatos életstílus iránti növekvő érdeklődés és a személyre szabott edzésprogramok terjedése jelentős mértékben átalakítják a fitnesz iparágát. Lássuk, milyen új fitnesz trendek és edzésmódszerek kerülnek előtérbe az idei évben.
Gerincjóga: az egészséges hátért és testtartásért 2023.12.30
A gerincjóga egy speciális jógaforma, ami a gerinc egészségét és rugalmasságát célozza meg. A modern életmód gyakran hozzájárul a rossz testtartáshoz és a hátproblémákhoz, így a gerincjóga egy hatékony eszköz lehet ennek megelőzésére és a rehabilitációra. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, kinek ajánlott a gerincjóga, milyen előképzettséget igényel, és milyen előnyei lehetnek rendszeres gyakorlásának.

Ajánló

Hiperbár oxigénterápia 2024.03.27
A búvároknak ismerősen cseng, de sokaknak talán Cousteau kapitány és hajója; a Calypso jut eszébe. Ám ennél jóval korábbra kell visszautaznunk az időben. ...
Pliometrikus gyakorlatok futáshoz 2024.03.26
A gyerekkorunkban anélkül, hogy tudatában lettünk volna, ösztönösen végeztünk erő-, sebesség- és mozgáskoordináció-fejlesztő gyakorlatokat. Ugráltunk, ...
Kondiztunk egy ékszerdobozban > a V.30 Sportközpont 2024.03.24
2021-ben nyílt meg a V.30 Sportközpont. A többszintes multifunkcionális létesítményben a fitneszedzéseinket a konditeremben, a nyújtóteraszon és a skyteraszon is ... (X)
FELKÉSZÜLÉSI TIPPEK - EGYNAPOS BALATON-KÖR 2024.03.22
A Balaton-kör bizony 200 kilométer. Nem túl extrém edzésekkel földi halandók számára is teljesíthető egy nap alatt, de van néhány szabály, amelyet nem árt ...
Mi fán terem a cyclocross? 2024.03.20
Az országúti szezon végén a figyelem a kerékpározás téli alternatívájára, a cyclocross szakágra terelődik. A nagy sztárok miatt egyre nagyobb érdeklődés övezi a ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.