Habár elsőre talán elég távolinak tűnik, valójában nagyon is közel van egymáshoz a túrázás és a jóga. Tanulmányok kimutatták, hogy a jógázás és a túrázás együtt nemcsak fizikai, hanem mentális jóllétet is teremt.
A jóga sokrétűsége, vagyis az, hogy az ászanák gyakorlása mellett a légzőgyakorlatokra és a meditációra is nagy figyelmet fordít, teljes testi, lelki és pszichés harmóniát kínál. A testhelyzetek gyakorlásának köszönhetően az izmok egyszerre lesznek rugalmasak és erősek, a légzőgyakorlatok segítik a tüdőkapacitás növelését és a stresszoldást, a meditáció pedig – ahogyan az előbb említettek is mind – a pillanatban levést tanítja meg, csakúgy, mint a túrázás.
Bármennyire is odafigyelsz a tested egészségére, egy hosszú túra után így is előfordulhat, hogy elfárad, megfájdul a hátad, a vállad, a lábad, a lábfejed és a csípőd. Ezek megelőzése vagy a kellemetlenségek enyhítése miatt fontos, hogy a jógát is beiktasd a túrázási programodba.
A jóga jótékony hatásai
Nehogy azt gondold, hogy a jóga csak könnyű nyújtás vagy mozdulatlanul meditációs pózban ülés, a jóga sokkal összetettebb ennél: hosszú távú és rendszeres gyakorlásával a fizikai hozadékai mellett a lelki és pszichés hatásait is megérezheted.
De előbb nézzük, hogy mi történik a testeddel, ha életmódszerűen gyakorlod a jógát:
- javulni fog az egyensúlyod, így csökkenhet a sérülések esélye túrázás közben
- erősödnek a törzsizmok, amelyeknek kulcsszerepük van a túrázási állóképesség szempontjából
- erősebb és mobilisabb leszel, így még hatékonyabban, optimalizált energiafelhasználással mozoghatsz a hegyekben
- csökkenni fog a feszültségérzés a túrázás által érintett kulcsfontosságú területeken, mint a csípő, a hát alsó szakasza és a combhajlító
- izmaid egyszerre rugalmassá és erőssé válnak, hogy minél nagyobb mozgástartományban használhasd őket
- a légzőgyakorlatok alkalmazásával fejlesztheted az állóképességedet, és növelheted a tüdőkapacitást, módosíthatod a tudatállapotodat
A jóga fizikai testen túli hatásai:
- a légzőgyakorlatoknak köszönhetően megtanulhatsz az eddiginél is koncentráltabban a jelenben lenni, higgadtabban reagálni egy-egy rázós helyzetben, és a stressz oldását is felgyorsíthatod
- megtanulod a rugalmasságot, aminek köszönhetően a váratlan szituációkban kényelmetlenség és bosszúság nélkül tudsz alkalmazkodni a változó körülményekhez
- könnyebben felismered a határaidat, így nem fordulhat elő, hogy túlhajtod magad. Észreveszed, hogy mikor és mennyi pihenésre van szükséged, és hogy mikor, mennyire terhelheted magad
Ami pedig a legfontosabb! Ha kitartóan használod kiegészítő tevékenységként a jógát a túrázás mellé, akkor egy idő után észreveszed majd, hogy sokkal intenzívebben jelen tudsz lenni a pillanatban, mint korábban. Olyan mélységekben válsz eggyé a természettel, olyan hatékonyan töltődsz, hogy az energiaszinted már-már mérhetetlen magasságokba emelkedik.
Mikor és mit?
Ha a túrázás előtt rászánod magad a gyakorlásra, már egy 15-20 perces ászanázással alaposan átmozgathatod a testedet, mintegy bemelegítésként felkészítve az előtte álló kihívásra. Ajánlatos egy kifejezetten energetizáló gyakorlást választani, ami nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is segít ráhangolódni a tevékenységre.
Hogyan?
Néhány napüdvözlet után állj támadóállásba: az egyik láb elöl, a másik hátul, az elöl lévő láb hajlítva, a hátul lévő nyújtva, a karjaiddal nyújtózz a magasba. Innen kilégzésre dőlj előre, a karjaidat nyújtsd hátra a tested mellett, majd belégzésre újra egyenesedj föl. Ismételd ötször-nyolcszor, majd a másik oldalra is végezd el.
A túrázás után jóleshet egy nyújtásokkal teli, a testet, lelket és elmét elcsendesítő ászanázás, előrehajlásokkal, ülő testhelyzetekkel. Ez – ugyanúgy, mint a túrát megelőző gyakorlás – segít az átmenetben, hogy ne hirtelen ugorj be vagy ki az aktivitásba, hanem finoman rá tudj hangolódni a kezdésre, a túra végeztével pedig fokozatosan térj vissza a hétköznapi teendőkbe.
Hogyan?
Kényelmes, keresztezett lábú ülésben csavarj mindkét oldalra háromszor-négyszer, majd hajlításokkal nyújtsd meg a tested mindkét oldalát. Ezután széles terpeszben egyenes háttal dőlj előre jólesőn, figyelve arra, hogy nehogy túlnyújtsd a hátsó láncot a lábadban. Végül hanyatt fekvésben formálj egy hatalmas T betűt a testedből úgy, hogy a karjaidat oldalsó középtartásban kinyújtod a padlón, a tenyereidet pedig lefelé fordítod. Húzd fel a térdeidet a mellkasodhoz, és előbb az egyik, majd a másik oldalon tedd le őket a padlóra, hogy finoman megcsavard a gerinced alsó részét. Maradj benne mindkét oldalon legalább nyolc légzéskörig vagy addig, ameddig jólesik.