Hogy a mindennapi mozgás mennyire fontos gyermekkorban, azt minden egészségtudatos szülő tudja. Az viszont már nem ennyire egyértelmű, hogy mely életkorban milyen fajta mozgás a legideálisabb a gyerek számára. Kifejezetten nagy a tanácstalanság, ha a kamaszkori kondizásról, testépítésről van szó.
“Kamaszkorunk emlékei”
Elég csak visszagondolnunk a kamaszkorunkra, és nagy valószínűséggel ugyanaz a jellemző tevékenység jut eszünkbe: az alvás. Nem véletlenül, hiszen serdülőkorban felgyorsul a növekedés, felborul a hormonháztartás, és ez úgy megviseli a tizenéves szervezetet, hogy az átlagosnál sokkal több alvásra van szüksége. A fokozott fizikai megterhelés már csak emiatt sem ajánlott ebben az életkorban, egész egyszerűen azért, mert máshoz tartalékolják az erejüket, másrészt pedig a túlmozgás, túledzés miatt akár fel is borulhat a növekedés ritmusa, ami maradandó elváltozásokhoz és sérülésekhez is vezethet.
Mikor és mit?
Kisgyermekkorban semmi keresnivalója a klasszikus izomerősítésnek. 14 éves kor alatt a cél a testtudat kialakítása és elmélyítése, valamint az állóképesség és a koordináció fejlesztése. Szaladjon, rohangáljon, másszon fára, biciklizzen, görkorcsolyázzon és korcsolyázzon, túrázzon a szülőkkel, próbálja ki a falmászást, ússzon, táncoljon, labdázzon, focizzon, ugróiskolázzon. Csináljon bármit, az elsősorban inkább játék legyen, mint sport. Előfordulhat persze, hogy az egyéni adottságok, esetleg a családi hagyományok valamilyen versenysport felé hajtják a gyereket, ebben az esetben nagyon fontos, hogy csak annyira terheljük, amennyit még örömmel elbír.
Kamaszkorban – ahogy fentebb is írtuk – elképesztően megterhelő változáson megy át a szervezet. Hiába éreznek kedvet a súlyzós edzésekhez, meg kell értetni velük, hogy a maximális erőfejlesztéssel még várniuk kell. Ez nem jelenti azt, hogy nem sportolhatnak, de még ebben az időszakban is inkább a testtudat fejlesztése a cél saját testsúlyos feladatokkal: húzódzkodással, tolódzkodással, plank variációkkal, futással, de a TRX és a crossfit is jó lehet.
Felnőttkorban – kellő fokozatossággal – neki lehet kezdeni az izomtömeg növelésének és fejlesztésének. 16-18 éves kortól már el lehet kezdeni a súlyzós edzéseket, de csak akkor, ha az izmok és az ízületek is megfelelően felkészültek a terhelésre.
Testépítés kamaszkorban – igen vagy nem?
Egyértelműen nem. A klasszikus testépítés célja az izomtömeg növelése, amire a kamaszok teste ebben az életkorban nem alkalmas. Ugyanakkor saját testsúlyos gyakorlatok vagy nagyon kis súlyokkal, magas ismétlésszámmal végzett feladatok, szakértői felügyelet és megfelelő bemelegítés valamint edzésterv mellett végezhetők. Heti egy-egy súlyzós edzés segíthet a határok feszegetéséhez, de az ész nélküli lábtolózásnak, a hatalmas súlyokkal guggolásnak nemhogy nincs értelme, hanem komoly károkat is okozhat. A táplálékkiegészítők alkalmazása egyáltalán nem ajánlott, ehelyett a vitamindús és ásványi anyagokban gazdag, tápláló fogások ajánlottak, melyek összességében segíthetnek a kamaszoknak átvészelni ezt a lelkileg és mentálisan is igencsak megterhelő időszakot.
Miért kell az óvatosság?
Mert a csontosodási folyamatok nagyjából 24 éves korunk környékén érnek véget. Ezen alakulási időszakban sokkal nagyobb a sérülésveszély, a csontok, valamint a porcok és a szalagok is könnyen deformálódhatnak, sérülhetnek.