Hogy tudd, mire számíthatsz versenyzőként, egy sportági sajátosságott szeretnék bemutatni, ami más sportágakban is előfordulhat. Avagy világmezőny vs világbajnokság. De mi is ez?
Nincs kezdő szint
A street workout-nál maradva sok ember fél elmenni edzésre, gondolván, hogy nem üti meg még a kezdő szintet se. Korábban írtam erről, nincs kezdő szint, bárki el tud kezdeni épülni bármilyen szintről.
A fenti jelenség, meggyőződésem, hogy az online tér számlájára írható, ahol mindenki a legtökéletesebb pillanatát, mozdulatát tölti fel profiljára. Na, de hadd menjek egy cseppet mélyebbre, ahol ugyanennek a gondolatmenetnek a folytatását mutatom meg.
Edzettségi tévhitek és az online tér
Az online világ kihat a világversenyek mezőnyére. Legalábbis a street workout világában biztosan. De miért? A közösségi oldalakon javarészt a sikeres mozdulatokat teszik közzé a street workout sportolók magukról. Ebből adódóan a sportolókban kialakul egy kép, hogy ez jelenti a világszínvonalat, tehát ez történik a versenyeken, sőt ez történik az edzőtermekben rosszabb esetben. Végeredményben pedig el sem mernek indulni a versenyzés útján, mert azt gondolják, hogy kizárólag ez történik a versenyeken.
Edzettség a valóságban
Ez teljesen téves. A valóságban az az ember, aki feltölt magáról egy sikeres kombinációt, azért az egy felvételért körülbelül 10-20 darab sikertelen próbát hajtott végre, csak azon az egy edzésen, amikor felvette a jól sikerült, online is visszanézhető változatot. Tehát amikor látsz egy videót, amin valaki egy darab sikeres mozdulatot hajt végre, lásd mögé a rengeteg hibás verziót is, amit végigjárt azért az egy darabért! Ugyanis maradva a street workout-nál a jelenlegi közösségre inkább jellemző, hogy 9 sikertelen próba után azt az egyetlen tizedik próbát tölti fel személyes oldalára, amely sikeres volt. Szemben azzal, mintha 10 sikeres próbából kiválasztotta volna mondjuk a legszebbet. De persze ilyen is előfordul, csak jelenleg nem ez a jellemző.
Versenyzők az online térben
Amikor megnézünk egy összefoglaló videót valamely versenyről, legyen az akár belföldi, akár nemzetközi, valószínűleg ezekben a videókban is azt fogjuk látni, hogy számtalan jól sikerült mozdulat követi egymást, erősebbnél erősebb versenyzők vonulnak fel, és senki sem hibázik.
Versenyzők a valóságban
Ez is tévedés. Egy versenyen, ha hibák nem is olyan számban fordulnak elő, mint edzéseken, a színvonal jóval alacsonyabban van, mint, amit egy jól összevágott hangulat videóból le tudunk szűrni. Tehát amikor verseny videót nézel, ne feledd, hogy sokat emelnek a színvonalon a gyors vágások, és a jól kiválogatott mozdulatok, de valójában azon a versenyen, akármilyen rangú is, előfordulnak jóval egyszerűbb mozdulatok, és még bizony hibák is.
A vetített összefoglalója egy sportágnak, akár személyes pár másodperces videó, akár tv közvetítés összefoglaló, a sportág letisztult végkifejlete általában.
Ha versenyzői babérokra törsz, ne várd meg azt a pillanatot, amikor minden összeáll, és úgy érzed, minden tökéletes, rajtkőhöz állhatsz! Indulj el minél előbb a kisebb-nagyobb, de elérhető versenyeken, mert minél előbb kezded el a versenyzést, annál előbb leszel sikeres benne!
Szarka Ákos, a Tight Hold mozgásrendszer vezetője, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa dobogós street workout versenyző, világszövetségi koordinátor, a világszövetség freestyle bírói testületének elnöke
info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout