Csak az tartja különösnek a kettlebellt, aki még nem érezte meg a jótékony hatásait. Ez az elsőre furcsa kinézetű, fogantyúval felszerelt vasgömb valódi csodát művel a testtel, szellemmel és lélekkel is, nem csoda hát, hogy sokan a végtelenségig fanatizálják. Akik viszont más mozgásformát is űznek a kettlebellezés mellett, azok állítják: érdemes mást is beépíteni mellé, mert kiváló kiegészítője lehet sok minden másnak.
Ha az állóképesség növelése a cél, akkor érdemes lehet fontolóra venni a kettlebell használatának elsajátítását. Ugyanígy jó eszköz lehet a gerinc menti izmok erősítésére, tartásjavításra, de minden esetben szigorúan betartott fokozatossággal. A kettlebelledzéseken általában öt-hat gyakorlatfajta ismétlése történik, a cél pedig – ahogyan később tárgyaljuk – ezeknek a gyakorlatoknak a tökéletesítése. Mivel már a kettlebell megtartásához jelentős erőkifejtésre van szükség, emellett viszont zsírégető hatása is van, segít a vérnyomás csökkentésében – persze csak akkor, ha hosszabb távon és szakszerűen űzi valaki a sportot.
Kinek ajánlott?
A legfontosabb: ez nem az a sportág, ami mindenkinek való, és ami mindenkinek ajánlott. Nem, a kettlebell nem ajánlott mindenkinek, elsősorban annak érdemes kipróbálnia, aki leküzdhetetlen vonzódást érez az eszköz iránt, és mindenképp ezt akarja megtanulni. Leginkább küzdősportokkal foglalkozó sportolóknak, dzsúdósoknak, birkózóknak és azoknak ajánlható, akik a fogáserőn szeretnének fejleszteni, vagy szükséges fejleszteniük. Hobbisportoló inkább csak akkor nyúljon a bellhez, ha kimondottan megtetszik neki.
Hogyan?
Mindenképp szakemberrel, tapasztalt edzővel. Ez nem az a mozgásforma, nem az az eszköz, amelynek a használatát és a hogyanját egyszerű Youtube-videókkal el lehet sajátítani. Természetesen, ha már van valamennyi eszközhasználati ismeret, akkor jól jöhet egy-egy specifikus videó a tökéletesítésért, az alapokhoz azonban mindenképp kell egy szakember, aki utat mutat. A rossz mozgásminta berögződése – mint szinte minden más mozgásformánál – itt is veszélyes, de emeli a tétet a sokkilós eszköz, amelynek a szakszerűtlen használata komoly ízületi sérüléshez, akár gerincsérvhez is vezethet.
Mitől más, mint más?
A kettlebell nem jobb, csak más, mint a hagyományos kézi súlyzók. Ez abból ered, hogy utóbbiakat a tömegközéppontjukban fogjuk meg, a kettlebellt viszont a markolatánál ragadja meg a kéz, legtöbbször lógatva vagy pedig a csuklóval alátámasztva. A súlyelosztása a mérvadó, ugyanis minden típusmozdulatnál máshogy nehezedik a csuklóra, a könyökre és a vállra. Ha már próbáltad a bellt, akkor tapasztaltad, ha csak tervezed, akkor készülj fel rá, hogy a legváratlanabb helyeken lehet majd izomlázad, mivel olyan stabilizáló izmok kezdenek el dolgozni a kettlebellel a kezedben, amelyeket más mozgásformák nem igazán vagy nem ilyen intenzíven tudnak aktivizálni.
Még miért különleges?
Attól, hogy négykilónként változik a súlya. Vagyis nincs lehetőség kilónként nehezíteni, csak akkor lehet továbblépni egy következő szintre, ha az aktuális súllyal már tökéletesen sikerült a gyakorlat. Ráadásul egy 16 kilós bell fogantyúja keskenyebb, mint egy 44 kilósé, tehát nemcsak a súly önmagában, hanem annak a megfogása is más-más fajta kihívást jelent.
Forma és légzés
A kettlebell türelemre és precizitásra tanít. Akik régóta használják, azt vallják, a forma és a légzés a lényeg ebben a műfajban: vagyis ha valamelyik nem stimmel, akkor nem lesz jó a gyakorlat, és nem lehet érdemben haladni. A kettlebellnél simán előfordulhat, sőt, bevált gyakorlat, hogy valaki évekig leragad egy adott méretű-súlyú bellnél, vagyis hosszú időn át csak 16 kilós eszközzel gyakorol. Ez kívülről úgy nézhet ki, hogy nem történik semmi, valójában viszont a forma aprólékos tökéletesítésével és a légzés behangolásával sokkal nagyobbat lép előre és felfelé, mint az, aki rohan és kapkod.
NE!
Ne engedd az egódat az edzésedbe! Ha a megfelelő edzettségi szint nélkül nyúlsz egy nagyobb súlyhoz, nagyon könnyen megsérülhetsz.
A kettlebell vagy gömbsúlyzó eredete
Az úgynevezett harangsúlyt néhány évtizede katonai kiképzőtáborokban kezdték el használni a katonák állóképességének és rugalmasságának fejlesztésére. Sok helyen a mai napig bevált eszköz a kiképzéseken.
A kettlebellek fajtái
Alapvetően két típusa van a kettlebellnek: az egyik a tömör vas, a másik pedig a műanyag borítású, cementtöltetű eszköz. Utóbbiak mérete a cement térfogata miatt nagyobb.