Ha a crossfit szót halljuk, laikusként zsúfolt edzőtermek, káoszra emlékeztető eszközállomány, hatalmasra gyúrt izmok és egy sajátos világ jut eszünkbe értelmezhetetlen mozaikszavakkal és állandóan pörgő órával kísérve. Pedig a crossfit a gimnasztika, az olimpiai súlyemelés és a kettlebell elemeinek vegyítésével olyan lehetőségeket kínál, amelyekben edzettségi szinttől függően mindenki talál kihívást.
Tévhitek
Mint minden mozgásformát, a crossfitet is már-már közhelynek számító tévhitek övezik. Ilyen tévhit, hogy a crossfittől hatalmasra növünk. A nők azért nem kezdenek el crossfitezni, mert attól tartanak, hogy óriási izmokat növesztve túlságosan férfiassá válnak, ezzel szemben a valóság az, hogy azon az amatőr szinten, ahogyan az emberek legtöbbje crossfitezik – hetente két-három alkalommal –, nem válnak férfiassá, csupán tónusos, feszes, erős testük lesz. Egy másik tévhit, hogy a crossfitteremben a besétálókra várva valósággal lesben állnak a veszélyek. Valamiért az összes mozgásformánál sérülésveszélyesebbnek tartják, pedig valójában semmivel sem veszélyesebb, mint bármelyik más irányzat. Gyorsasága, lendületessége, kívülről sokszor követhetetlennek tűnő összetettsége elsőre talán riasztónak tűnik, de fokozatosan beleengedve magunkat megmutatja szerethető és vonzó arcát.
Fiatal sportág félreértelmezve
Nagyjából húsz éve született a crossfit, az Egyesült Államokból indult hódító útjára, hozzánk is csak nemrég született érkezett meg, így aztán nincs kiforrott kultúrája itthon. Sokan tévesen is értelmezik, és crossfit néven valójában crosstraininget tartanak. A kettő közötti különbség, hogy a crossfit egy licences edzésrendszer, egy levédett amerikai szisztéma. Azok a termek, melyekben valódi crossfitedzéseket tartanak, megveszik a jogot az anyacégtől arra, hogy valódi crossfitet adjanak el. Mindehhez külön előírás szerinti felszerelésekre van szükség, az edzőknek is bizonyos végzettség kell. A crosstraining ezzel szemben szabadabban értelmezhető, ott inkább a köredzés elve alapján rakják össze az edzéseket.
Így néz ki egy valódi crossfit edzés
Onnan tudhatod, hogy valódi crossfitterembe érkeztél, hogy több a barbell, vagyis számíthatsz súlyemelésre, de gyakoriak a gimnasztikai elemek, a húzódzkodás, a kézállásból kinyomás, a gyűrűelemek stb., valamint a kettlebell is. Az erősítő rész után általában a wod, vagyis a workout of the day, vagyis a napi edzésprogram következik. Három-négy feladat magas intenzitáson adott idő, általában 5–15–30 perc alatt, szó szerint kifulladásig.
A crosstraining ezzel szemben…
Felépítésében nagyon hasonlít a crossfithez, nem véletlen a névben rejlő hasonlóság sem, de a crosstrainingben dominánsabb a köredzésszemlélet, több a kettlebell, és nincs meg a korábban említett egységes rendszer.
Kinek ajánlott?
Olyanoknak, akiknek a három összetevőből (súlyemelés, gimnasztika, kettlebell) kettőben már van tapasztalatuk, mert mindhármat a nulláról kezdeni több mint megterhelő. Sok helyen indulnak kifejezetten kezdőknek kitalált crossfitkurzusok éppen azért, hogy az alapokat megszerezve már nagyobb bátorsággal kezdhessenek hozzá neki egy izzasztó csoportos edzésnek. Fontos az erőnlét mellett az egészséges ízületrendszer, mert ez nem az a sportág, ahol egy porckorongsérvvel vagy gyenge, sérült vállal, ropogó csuklóval messzire lehet jutni.
Miért ajánlott?
Mert megunhatatlan. Szembesít saját magaddal, megtanít átlépni a határaidat. Javítja a koordinációt, a koncentrációképességet, és ami a legfontosabb: az általános kondíciót.