betöltés folyamatban...

A legújabb technikák: komplex nyújtás – ellenállásos nyújtás

2023.06.13.

Az utóbbi években rengeteg ellentmondásos hozzáállást tapasztaltam a nyújtás témájával kapcsolatban. Ez is egy olyan terület, amiről mindenkinek megvan a véleménye vagy egyszerűen a nemszeretem fiókba dobja. Azonban, ha az élethosszig tartó fájdalom és sérülésmentes futóedzéseket és sportolást választjuk ne spóroljuk le az erre fordított időt és energiát. 

Myofascia

Érdemes tisztázni, hogy mit érdemes és hogyan „nyújtani”, valamint azt is, hogy miért fontos beépítened az edzéstervedbe a legújabb módszerek feltérképezésével. Ugyanis a városi kényelmes életmód következtében és a kor előrehaladtával a mozgástartomány, ha nem gondozzuk beszűkül. A myofascia (az izmokat, izomcsoportokat beburkoló kötőszö vet, amit más néven izompólyának, Bőnyének nevezünk) felfedezésével sokat változott és fejlődött a szakemberek szemléletmódja ugyanis izom helyett egy komplexebb rendszerben kezdtek gondolkodni, már az izmot körülvevő kötőszöveti burok is figyelmet kapott. Az izom és izompólya egysége más megközelítést igényel a sportolók részéről. Hiszen az izom edzése nem egyenlő a myofascia fejlesztésével. Ugyanez vonatkozik a nyújtásukra is. A myofascia hálós szerkezetéből adódóan a statikus nyújtása nem elegendő. Azonban, ha az izmot enyhén megfeszítjük és úgy nyújtjuk meg, akkor a kötőszöveti háló is tágul. Tehát az edzésprogramunkba a statikus nyújtás mellé érdemes beiktatni az ellenállásos nyújtást és a dinamikus nyújtásokat is. Ezeket együtt alkalmazva tarthatjuk fenn testünk rugalmasságát és érhetjük el a megfelelő regenerációt.

Rezistens streching – ellenállásos nyújtás

Az edzésmódszer elsősorban Bob Cooley nevéhez fűződik, aki ezt az 1990-es években dolgozta ki. Célja, hogy javítsa az izmok rugalmasságát és hajlékonyságát, javítsa az izomerőt és az állóképességet. Biztosan te is szoktál ébredéskor vagy egy megterhelőbb gyakorlat után nyújtózkodni, ez egy tipikus példája az ellenállásos nyújtásnak. Hiszen megfeszíted az izmaid, majd megnyújtod őket minden irányban. Ugyanez történik akkor is, ha gumiszalag vagy egy enyhe feszítés (pl. ökölbeszorított kéz) segítségével nyújtjuk meg az izmainkat. A rezisztens stretching során az izmot passzívan nyújtjuk meg, (fölfelé hátra kinyújtod a karod vagy hanyatt fekvésben felemeled a kinyújtott lábad és itt kapja az ellenállást – súllyal vagy gumiszalaggal) majd az izom-ellenállás során az izom összehúzódik, de az aktív izomösszehúzódás nem teljes (mert nem hajlítod be a könyököd vagy a lábad). Ebben az állapotban fognak az izomösszehúzódás fehérje molekulái, az aktin és miozin szálak egymáson csúszni, ami lehetővé teszi az izom nyújtását és hajlíthatóságát. 

PNF – proprioceptív neuromuscularis facilitációs technika

A PNF technika a manuális terápiának egy olyan része, mely kombinálja a gyógytornász által végzett, a beteg számára passzív és a páciens által végzett aktív elemeket. A PNF különösen izomerősítésre, stabilitás és állóképesség fokozására, koordinációs készség fejlesztésére, mozgásterjedelem növelésére szolgál. A PNF-technika több gyógytornász – Dr. Herman Kabat, Margaret Knott és Dorothy Voss – együttes munkájának eredménye. A módszer kialakulásának ideje a ’40-es évekre tehető. A neurofiziológián alapuló eljárás két fő részre bontható szét, a mozgásmintákra, melyek a testünk minden részét magukban foglalják és a technikákra, melyek reflexek kiváltásán keresztül hatnak az izom- és ínműködésre.

A módszer az alábbiakat alkalmazza:

  • ritmikus mozgásindítás technikája
  • statikus és dinamikus izomműködések technikája
  • ismételt nyújtás technikája
  • contract (összehúzás) – relax (lazítás) technika
  • hold (tart) – relax (lazít) technika
  • dinamikus visszafordítás technikája
  • stabilizáló visszafordítás technikája
  • ritmikus stabilizáció technikája

A helyesen kivitelezett nyújtás célja az ízületi mozgáspálya növelése, a szöveti hidratáció és kollagénrostok feloldása. 

 

Tévhitek

  • Hideg izmot ne nyújtsunk,
  • a statikus nyújtás már a múlté,
  • a nyújtással többet ártasz, mint amennyit használsz.

Fentiek némi kiegészítésre szorulnak ugyanis a legfontosabb a megfelelő technika és a testtudatosság. A nyújtásnál különösen fontos, hogy figyeljünk a testünkre és ismerjük a helyes gyakorlatot. Ne „húzzuk túl” az adott ízületet és a teljes mozgásterjedelemre koncentráljunk. Az ellenállásos nyújtás előnye, hogy nem is tudjuk a mozgástartomány végénél tovább húzni az adott ízületet. A helyes gyakorlatok megtanulásához kérjünk szakértő segítséget!

Forrás: insportline.hu / bhc.hu / Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta / Inspiráció Diószegi Ádám jógaoktató

További cikkek

A 3 leggyakoribb tavaszi sérülés 2024.04.05
A tavasz beköszönte a friss levegő, a napsütés és a mozgás örömét hozza magával. Azonban a hirtelen aktivitás meglepheti a testet, sőt, akár sérülésekhez is vezethet. Rehabilitációs szakemberként rengeteg sérültet látok tavasszal, akiknek a lelkesedését beárnyékolja egy ficam, rándulás vagy izomhúzódás. Pedig egy kis odafigyeléssel sok esetben megelőzhető nemkívánt tavaszi sérülés.
Masszáshenger - SMR-henger kisokos 2024.04.01
Manapság egyre népszerűbb a masszáshenger vagy hivatalos nevén SMR-henger, illetve ezeknek a különböző formájú variációi. Mint például a labda és a dupla labda. Használatukat és fajtájukat tekintve itt is figyelembe kell venni az egyéni sajátosságokat. Ám ezek az infók a legtöbbször sajnos nem jutnak el a végfelhasználókhoz. Ezért jelen írásban igyekszünk alaposabban körüljárni a témát. 
Nyújtás és a tévhitek 2024.03.14
A nyújtás körül is sok ellentétes állítás kering, így a következőkben megpróbáltam kutatásokat alapul venni, megmutatni, hogy mit állítanak a mérések alapján a szakemberek erről a területről, és milyen nyújtási tévhitek keringenek!

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.