Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon (3) fogalmait!
Madárfogás
Arra utal, hogy bárhogy is fogjuk a szert, akár alulról, vagy kalapács/semleges, esetleg singfogásban, hüvelykujjunk szemből fog rá az adott szerre. Ez jellemzően egy húzódzkodó rúdnál lesz jelentős. De a korábban említett felhúzásnál is fontos lesz, hogy négy ujjunkkal szemben fogjunk rá a hüvelykujjunkkal a rúdra, különben könnyedén kicsúszhat, hacsak nem vagyunk gyakorlottak. Támaszhelyzeteknél is fontos lesz, hogy lehetőleg szembeforduló hüvelykujjal támaszkodjunk a rúdon, mert pl egy muscle upból felérve sokkal biztonságosabban érkezünk, elkerülve a lecsúszás kockázatát.
Orosz tolódzkodás
Hát ez sem a logikája miatt lesz érthető. Egyszerűen csak az orosz testkultúrában volt közkedvelt, így áramlott be egyéb területekre. Ennél a tolódzkodás típusnál nem csak a könyökünket hajlítjuk be, hanem csuklónkkal is nagyobb hajlítást engedünk így lerakva alkarunkat a tolódzkodó rúdra. Nagy lépés ez a tolódzkodáshoz képest, és nem is akármihez, a muscle uphoz szoktuk előveni rávezető gyakorlatként. Tehát ismét egy haladó mozdulatról beszélünk.
Bölcső hinta
Ez viszont jól tükrözi a gyakorlat miben létét. Háton fekve helyezkedünk el, lábunkat először zsugorhelyzetben tartva, így alsóhátunkkal minél ívesebb helyzetet felvéve, hogy aztán minél egyenletesebben tudjunk azon gördülni előre hátra. Így ringatózva erősítjük hasunkat, mintha élő bölcsők lennénk. A későbbiekben létezik ebből aztán egy lábbal és két lábbal kinyújtott változat is, nyilván mint nehezítés.
Renegát evezés
Sajnos homályos az etimológiája, ellenben nagyon szeretjük. Fekvőtámaszban kell elhelyezkedni a gyakorlat során, karunkkal egy egy kézisúlyzón támaszkodva. Lehetőleg olyan kézisúlyzókat válassz, amelyek nem tudnak elgurulni, úgynevezett hatszögletű, hexa dumbbell-ek például. A gyakorlat közben nem testünket engedjük le, hanem egyik karunkkal nyújtva megtámasztva magunkat, a másik karunkban lévő súlyt felhúzzuk a törzsünk mellé, így evező erőkifejtést végrehajtva. E pillanatban testünket mintha felkapná egy forgószél, úgy akar elcsavarodni, borulni. Itt jön a képbe a törzsizmunk, amit előre megfeszítve stabilizáljuk a medencénket, így formálva egy teljes törzs és hát gyakorlattá, ezt az fekvőtámasz álcát.
Hefesto
Az elnevezés Héphaisztosz a fémművesek és a vulkán istenének nevéből ered. Nagyobb logikát nem találunk a gyakorlat elnevezésben, mint, hogy valaki, aki erős. A hefesto ugyanis az egyik legnehezebb street workout gyakorlat. A fejjebb említett macskanyúzás hátsó pozíciójából indul, tehát mikor karunk között átbújtatva lábunkat, egész törzsünket és lábunkat lelógatjuk, majd innen húzzuk fel magunkat úgy, hogy könyökünket hajlítjuk be teljesen. A gyakorlat végéhez érve megérkezünk a koreai tolódzkodás alsó szakaszába, ahonnan még várhat ránk egy koreai tolódzkodás levezetésnek felérve ülőhelyzetbe, mint a mozdulatból következő kötési lehetőség.
Shrimp flip
Avagy rákszaltó. Ez egy ízig vérig haladó street workout, ügyességi, akrobatikus gyakorlat. Ered abból, hogy a rákhoz hasonló mozdulattal kell visszanyúlni a rúdra. A gyakorlat kezdetén függésben hintázunk előre hátra a rúdon. A hinta mozgás elülső pontján felhúzzuk lábunkat és átvisszük karunk között, majd mire hátra érünk, a hintamozgás hátulsó pontjára, felfelé kirúgunk a lábunkkal plusz húzunk egyet karunkkal így felfelé repítve fejjel lefelé hintázó felsőtestünket. Ez utóbbi rúgás plusz húzás utal a rák mozgására. E két mozdulat végeztével elengedjük a rudat és visszafogunk rá miután testünk átfordult normál helyzetbe lábbal lefelé.
Szerző: Szarka Ákos
A Tight Hold mozgásrendszer vezetője, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa dobogós street workout versenyző, világszövetségi koordinátor, a világszövetség freestyle bírói testületének elnöke
info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout