Honnan tudhatom, melyik jóga való nekem? Mivel kezdjem? Nézzük, melyek a legelterjettebb és legnépszerűbb jógairányzatok.
Milyen jógát válassz?
Amikor jógáról beszélünk, fontos megjegyeznünk, hogy mi, itt Nyugaton – kevés kivétellel – csak a jóga felszínét kapargatjuk, még elmélyült és évtizedeken át tartó gyakorlással, jógafilozófiai ismeretekkel sem fogunk eljutni soha olyan szintre, amilyen szinten egy átlagos keleti jógi él. A jóga bölcsőjének tekinthető Indiában generációk óta szívják magukba a jógát az emberek, a magzat már egy olyan közegben fogan, ahol mindent kitölt ez a csodálatos életmód, már óvodás- és kisiskoláskorban ászanázást és meditációt tanulnak a gyerekek, és úgy összességében életük minden aspektusát átjárja a jóga. Ez azonban nem kell, hogy elvegye a kedvünket, kitartó és alázatos munkával mi is elképzelhetetlen változást érhetünk el személyiségünk és önvalónk minden rétegében – ideértve a testünket is. Ha csak most ismerkedsz a jógával, tudnod kell, hogy a jóga nem sport és nem is vallás.
Jóga = összetett hitrendszer
A jóga nem torna és nem is csupán ászanázás, hanem egy olyan összetett hitrendszer, mely hosszú távon az elme nyugalmát, tudatos létezést idéz elő. Erre is utal maga a jóga szó, mely leigázást, uralást jelent. Habár több rétege, lépcsőfoka létezik, legtöbben a testmozgás, vagyis az ászanázás felől közelítik meg, onnan érkeznek aztán egyre mélyebbre önmagukhoz. Legjobb tehát, ha a lehető legtöbb fajta irányzatot kipróbálod, sőt, ha ugyanazokat az irányzatokat más-más oktatóval is megnézed, mert sokan és sokféleképpen oktatják a jógát, és sokan vallják, hogy valójában oktatót választunk, olyan tanítót, akinek a látásmódja a legtöbbet tudja hozzátenni életünk adott szakaszához.
HATHA
A jóga alapjának tekintett irányzat, minden jóga alapja, a jógák jógája. A legismertebb irányzat neve önmagában az egyensúlyt jelképezi, amelynek megteremtése és megtartása a jóga célja. Ha = Nap, tha = Hold, vagyis a hatha szóban egyesül a Nap és a Hold, a férfi- és a női minőség, az aktív és a passzív energia. Alapjában egy statikus jógatípusról van szó, melynek gyakorlása alatt hosszabb ideig, akár percekig is kitartják az ászanákat a gyakorlók. Áramlósabb változatában, a hatha flow-ban az ászanákat sorozatokká fűzve gyakorolják, ettől mozgalmasabb, dinamikusabb lesz az óra. A rövid elcsendesedés, ráhangolódás után alapos bemelegítés következik, majd maga a gyakorlás jön, amit levezetés és relaxáció zár.
Kinek ajánlott?
Kezdő és újrakezdő jógázóknak tökéletes választás lehet, főleg akkor, ha lassabb mozgásra vágynak. Később ajánlatos lehet visszanyúlnia a hathához annak, akinek dolga van a türelemmel, aki kicsit túlpörgi az életet, és tanulnia kell a lelassulást. Betegségből vagy műtétből felgyógyulva ideális lehet a mozgás újrakezdéséhez, valamint ajánlott azoknak is, akik idősebben ismerkednének a jógával.
GERINCJÓGA
Nem kifejezetten elhatárolható jógairányzat, inkább a hathának egy olyan változata, mely a gerinc egészségére és rugalmasságára fókuszál. A gerincjóga elnevezésű órákon hangsúlyosan jelennek meg a gerinccsavarások, -nyújtások, -hajlítások – nincs még egy olyan mozgásforma, melyben ilyen körültekintéssel figyelnének a gerinc minden irányú (előre-hátra hajlítás, jobbra-balra hajlítás, csavarás és nyújtózás) átmozgatására. A gerinc mellett a törzs izmai is fokozottan dolgoznak a gerincjógán, hiszen az egészséges tartáshoz ezek is nagyban hozzájárulnak. Statikus gyakorlásra számíthatsz. Kívülről talán nem tűnik túl izgalmasnak, de elképesztő mélységekben mozgatja át a gerinc, a törzs és a hát izmait.
Kinek ajánlott?
Annak, aki erősíteni, lazítani és nyújtani is szeretné a törzs és a gerinc menti izmokat, akinek tartásjavításra van szüksége, esetleg hát-, váll- vagy derékfájással küzd, emésztési problémái vannak, szeretné fokozni a fizikai és pszichés teherbírását.
ASTANGA
Dinamikusabb a hathánál, kötött gyakorlatsorokból, összesen hat sorozatból áll. Igazi kihívással van tele, sok benne az erőt igénylő ászana, a kartámaszos pózok és fordított testhelyzetek. A különböző ászanákat meghatározott sorrendben kell végezni. Minden egyes nap ugyanazt a sort ismétlik, és csak akkor léphet tovább a gyakorló, ha már teljesen elsajátította a sorozatot.
Kiknek ajánlott?
Azoknak, akik szeretik a kihívásokat, és szeretik figyelni a saját fejlődésük útját, hiszen az ismert sorozatok ismétlésével jól nyomon követhető, hogy honnan indult és hova tartott a gyakorló.
VINYASA FLOW
Egy Dinamikus jógairányzat, melynek lényege, hogy folyamatos mozgássá, áramlássá, sorozattá kapcsolja össze az ászanákat, méghozzá légzésritmusban. A testhelyzeteket rövid ideig, néhány légzésig tartják ki, mindig vannak alternatívák a kezdőbb és haladóbb gyakorlók számára. Itt is elcsendesedés követi a rövid bevezetést, majd bemelegítés, napüdvözletek, gyakorlás és relaxáció jön. Sokszor mentális téma vagy egy csúcspóz köré épül az óra.
Kiknek ajánlott?
Azoknak, akik változatosságra vágynak, akik nehezen lassulnak le, és akik nehezen tudnak kikapcsolni. A kihívásokkal teli sorozatok felérnek egy intenzív saját testsúlyos edzéssel, miközben maximális koncentrálást is igényelnek – így a külvilág garantáltan ki van zárva.
YIN JÓGA
Hosszú ideig, 3–10 percig kitartott tartásokból álló gyakorlás, de egy órán legfeljebb tíz ászanát gyakorolnak. Légzésközpontú jóga, az ínszalagokkal, az ízületekkel és a mély kötőszöveti rendszerrel dolgozik, hogy segítsen a Yang, vagyis a férfiminőség irányába eltolódott életvitelt visszabillenteni az egyensúlyi állapotba a Yin (női minőség) gyakorlásával.
Kiknek ajánlott?
Aktív sportolóknak, megrövidült izmokkal küzdőknek. Mindenkinek, aki úgy érzi, hogy kicsit lágyítani szeretne nemcsak a testfelépítésén, hanem a lelkén és személyiségén is.