Táplálkozás
Egészséges életmód görög módra!
A görögök évszázadok óta a hosszú és egészséges élet titkát rejtegetik – a tányérjukon. A mediterrán étrend, különösen a görög konyha, a világ egyik legkiegyensúlyozottabb és legváltozatosabb étkezési kultúrája, amely nemcsak az ízek kavalkádját, hanem az egészség megőrzését is biztosítja. De vajon mi is áll ennek az étrendnek a középpontjában? Hogyan segítheti elő a mindennapjaidban a testi-lelki jóllétet?
A legmagasabb cukortartalmú gyümölcsök
Amikor fogyókúrába kezdünk, a helyes táplálkozás kiemelkedően fontos szerepet játszik a siker elérésében. Az egészséges étrend gyakran magában foglalja a gyümölcsök fogyasztását, hiszen ezek vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdagok. Azonban nem minden gyümölcs egyformán előnyös, különösen, ha a célunk a fogyás. Számos gyümölcs magas cukortartalmú, ami megnehezítheti a súlyvesztést. Íme néhány gyümölcs, amit érdemes mértékkel fogyasztani vagy teljesen elkerülni, ha fogyni szeretnénk.
3 szuper recept a forró napokra
A nyár a könnyű, frissítő ételek ideje, amik nemcsak finomak, de egészségesek is. Alább 3 szuper könnyű nyári recept, a forró napokra: gazpacho, a kovászos uborka leves, és egy könnyű mediterrán saláta. Mindegyik alacsony kalóriatartalmú, tápanyagokban gazdag és pofonegyszerűen elkészíthető.
Az uborka fogyasztás 10 egészségügyi előnye
Tudtad, hogy az uborkára gyümölcsként és zöldségként egyaránt tekinthetünk? Ugyanabba a növénycsaládba tartozik, mint a tök, a sütőtök és a görögdinnye – a Cucurbitaceae családba. A frissítő uborka jellegzetes enyhe dinnyeszerű íze és illata az aldehidek jelenlétének köszönhető. Héja enyhén kesernyés ízét pedig a benne lévő cucurbitacinok okozzák.
A „Clean eating” a tiszta étrend(?)
Az elmúlt évtizedben a clean eating egyre inkább a figyelem középpontjába került, noha magának a fogalomnak nincs egyetlen hivatalos definíciója. Inkább egy diétás megközelítésről van szó, amivel kapcsolatban számos népszerű étrend és best-seller szakácskönyv született.
5+1 tavaszi zöldség, ami felturbózza az embert
Beköszöntött a jóidő, a rengeteg finom és egészséges tavaszi zöldség szezonja. Ez a tökéletes időszak arra, hogy kísérletezzünk a különböző zöldségfajtákkal, és talán újakat fedezzünk fel! Az alábbiakban megmutatjuk kedvenc tavaszi zöldségeinket, és elmagyarázzuk, hogyan támogathatják az egészségedet.
Arnold vega lett? – Állati x növényi fehérjék
A hétszeres Mr. Olympia-győztes Arnold Schwarzenegger az utóbbi években egyre több növényi élelmiszert fogyaszt. Azért teljes mértékben vega még nem lett, alkalmanként eszik egy kis csirkét vagy marhát. Esténként szívesen fogyaszt zöldséglevest, és a legújabb kedvence a tökmagolajos uborkasaláta. Az edzései után a szokásos vaníliás ízű fehérjeturmixot fogyasztja növényi fehérjéből, banánnal, cseresznyelével és vízzel felöntve. A fehérjék fontos elemei az étrendjének. Véleménye szerint sem a vegán, sem a karnivor étrend nem fogadható el önmagában, ötvözni kell a kettőt, hogy a szervezet minden szükséges tápanyagot megkapjon.
Pörgesd fel az anyagcsere folyamataidat!
Elképesztően erős önismeret és megingathatatlan tudatosság kell ahhoz, hogy a nagy téli zabálás időszaka ne borítsa meg lelkileg vagy mentálisan azt, aki következetesen odafigyel teste egészségére. Ha viszont betartunk néhány anyagcsere gyorsító fogást, akkor – kis túlzással – bármit ehetünk nemcsak a csalós alkalmakkor, hanem egész évben is, mert az emésztőrendszerünk így nem lesz túlterhelt.
Mi az a tojásdiéta? Biztonságos?
A wellness világában évről-évre felüti a fejét egy új divatos diéta. A régimódi grapefruit-diétától kezdve az egyre népszerűbb KETO diétáig az emberek évtizedek óta keresik a módját annak, hogyan lehet étkezési szokásokat úgy alakítani, hogy az támogassa általános jóllétüket, illetve fogyásukat. A tojásdiéta egy alacsony szénhidráttartalmú, magas fehérjetartalmú étrend, amelynek célja a fogyás elősegítése és az egészség javítása. A diéta általában rövid távú, és többféle változata létezik, de az alapelvek általában hasonlóak.
5 érv, amiért kerülendő a hozzáadott cukor!
Az egyszerű cukrok, mint a glükóz, a fruktóz és a galaktóz olyan egyszerű szénhidrátok, melyek természetes módon fordulnak elő számos ételben és italban. Az cukor az egyes élelmiszerekben adalékanyagként jeléen van, ugyanis tartósítószerként növelik a termékek stabilitását, és hosszabb minőségmegőrzési időt tesznek ezáltal lehetővé.
Lencse? Ne csak újévkor fogyaszd!
Te is csak újévkor fogyasztod a lencsét? A lencse, a hagyományos ételek és modern konyhaművészet egyaránt elengedhetetlen összetevője, és nem csupán azért, mert ízletes és változatosan felhasználható. Mert most 5 okot mutatunk, amiért érdemes lenne rászoknod erre a kis, ám annál táplálóbb hüvelyesre.
Pisztácia, a szuper “power snack”
Az edzés utáni étkezés elengedhetetlen része a hatékony regenerációnak és az izomépítésnek. A megfelelő tápanyagok pótlása segít gyorsabban helyreállítani a testet, növelni az energia szintet, és optimalizálni a teljesítményt. Ebben a kontextusban a pisztácia kiváló választás lehet. Ebben a cikkben bemutatjuk fogyasztásának előnyeit, és megvizsgáljuk, miért érdemes beilleszteni az edzés utáni étrendbe.
Az egészséges életmód záloga: mediterrán diéta
A Mediterrán diéta egy olyan étrend, amely a Földközi-tenger térségéből ered, és hosszú élet, jó egészség és kiváló ízvilág összefüggésével vívta ki népszerűségét. Nemcsak egy egyszerű étrend, hanem egy életmód, ahol az egészséges táplálkozás és az élvezetek összehangolása fontos szerepet játszik. Ebben a cikkben bemutatjuk a Mediterrán diéta alapelveit és egészségügyi előnyeit.
A három legkörnyezetkímélőbb csomagolóanyag
Itt az ősz, szép idő van, kimozdulhatunk a természetbe. Elindulunk kirándulni, biciklizni, vagy horgászni a tóra. Mibe csomagoljuk az ételeinket és italainkat annak érdekében, hogy az a legkevesebb kárt okozza rövid és hosszú távon a szervezetünknek? Ez bizony fejtörést okozhat! Itt a három legkörnyezetkímélőbb csomagolóanyag.
A tartós fogyás titka
Az ideális testsúly elérése és megtartása sokak számára komoly kihívást jelenthet. A gyors és drasztikus fogyókúrák általában csak rövid távú eredményeket hoznak, és hosszú távon nehezen tarthatók be. A tartós fogyás elérése azonban nem lehetetlen, ha az ember hosszú távú életmódbeli változásokra összpontosít. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogyan lehet elérni a tartós fogyást.
Cékla, a szuper vitaminbomba!
A cékla sokak által mellőzött zöldség, amit a legtöbben csak savanyúságként ismernek, és nem tulajdonítanak neki túl nagy jelentőséget. Kevesen tudják, hogy a cékla rendkívül egészséges, és nagyon jó hatással van a szervezetünkre. Sokrétű felhasználási módja már csak hab a tortán.
Mit eszik egy “naturál testépítő”?
Szinte minden, testépítéssel valaha is próbálkozó fiatal életében előbb-utóbb eljön a pillanat, amikor kezébe veszi a legendás bajnokok fotóit azzal a kérdéssel a fejében, vajon ők mit esznek, hogy ekkorára nőttek, és ilyen tömegű súlyokat tudnak megmozgatni nap mint nap az edzőteremben? Mutatjuk mit eszik egy “naturál testépítő”.
Múlni nem akaró fáradtság, idegesség? Mutatjuk mi okozhatja…
A Harvard Egyetem kutatói öt élelmiszert találták a leginkább károsnak abban a vizsgálatban, hogy milyen életmódbeli és legfőképpen táplálkozási tényezők lehetnek közvetlen hatással az idegrendszerünkre. Más szóval, mi okozza a szűnni nem akaró fáradtság és idegesség állapotát?
A Beer Yoga: A Sör és Jóga Különleges Találkozása
Mára a jóga az egész világot meghódította. Majdnem 300 millió ember gyakorolja világszerte. Más sportokhoz hasonlóan, a jóga esetében is évről évre tapasztalhatunk változásokat, újabb és újabb irányzatokat. Az elmúlt évek egyik slágere -a kutyás, a hot és a Yin jóga mellett- kétségkívül a Beer Yoga azaz sörjóga volt, amely egy kicsit pikánsabb és szokatlanabb a hagyományos irányzatokhoz képest, mégis rendkívül szórakoztató. Megnyugtató módon kombinálja a jóga és az egyik legkedveltebb ital, a sör világát.
Mit egyél ha túrázol? – Bevált túraételek
Az evést elbliccelni túrákon – nem jó ötlet. Gondoltam már én is azt, hogy el lehet lógni a reggelit, aztán egy enyhe rosszullét lett a vége egy mátrai emelkedőn… Lehet, hogy egyeseknek megy így is, de a legjobb, ha ezt nem tekintjük opciónak. Mihez nyúljunk, ha nem a klasszikus bécsi zsömlét választjuk, a készen kapható szendvicseknél meg (joggal) tartunk az elszottyosodástól vagy egyéb katasztrófáktól? Mutatunk a bevált túraételeket!
Az eperfogyasztás 6 szuper hatása
Az eper nem csak finom, hanem tele van tápanyagokkal is. Rendszeres fogyasztása az egészséges szív megőrzésétől a gyulladás csökkentéséig jótékony hatással van az általános egészségre. A sportolók, aktív életmódot folytatók számára az eper étrendbe való beépítése segítheti teljesítményük javulását.
Az 5 legfinomabb tavaszi turmix recept futóknak
Ahogy a tél hűvössége átadja helyét a tavasz melegének, a futók mindenhol arra készülnek, hogy kilómétereken át tartó, izgalmas szabadtéri edzéseket tegyenek. Az intenzív kardió edzések teljesítéséhez elengedhetetlen, hogy a futók fehérjedús ételekkel, hidratáló turmixokkal és más tápanyagban gazdag ételekkel erősítsék szerveztüket, amelyek tartós energiát adnak és felgyorsítják a felépülést. Cikkünkben 5 ízletes tavaszi turmix receptet hoztunk nektek!
Reflux: diétával a tünetek ellen
A savas reflux, más néven gastrooesophagealis reflux betegség (GERD), olyan állapot, amelyben a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, kellemetlen érzést és fájdalmat okozva. Míg a gyógyszeres kezelés hatékony lehet a GERD tüneteinek kezelésében, az étrend megváltoztatása szintén segíthet a tünetek gyakoriságának és súlyosságának csökkentésében.
Amit a FODMAP diétáról tudni érdemes
Amikor az emberek azt mondják, hogy „FODMAP diéta”, akkor általában olyan étrendre gondolnak, amely alacsony FODMAP-ot tartalmaz – bizonyos cukrokat, amelyek bélpanaszokat okozhatnak. Ezt a diétát arra tervezték, hogy segítsen az irritábilis bél szindrómában (IBS) és/vagy vékonybél-baktérium-túlszaporodásban (SIBO) szenvedőknek kitalálni, mely élelmiszerek okoznak problémát, és melyek azok, amelyek csökkentik a tüneteket.
Tavaszi fáradtság? Mutatjuk, hogy győzd le!
A téli hónapokra jellemző, hogy testünk nem kap elég napfényt, ritkábban mozgunk, kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk…Ennek eredményeként érezhetjük a tavasz beköszentekor érzett extra kimerülést, alias tavaszi fáradtságot. A tavaszi fáradtság leküzdésében óriási szerepe van a táplálkozásunknak, ezért most 5 olyan élelmiszert mutatunk, melyek fogyasztásával hamarabb fittnek érezheted magad.
Három tipp, tuti fogyás!
A tuti fogyás fő szabálya, hogy kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyire a testednek szüksége van. Persze ehhez tudnod kell, mennyi a napi kalóriaigényed, hosszú hónapokon át számolnod kell minden elfogyasztott étel és ital energiatartalmát. Bonyolult? Az. De az alábbi három tippel lazíthatsz az állandó kalóriaszámolgatáson!
Sótabletta és ami mögötte van II.
Folytatjuk a sótabletta cikkünket. Sokan a nátriumot a magas vérnyomással, a szívbetegségekkel és a konzervekkel hozzák összefüggésbe, pedig fontos funkciókat tölt be a szervezet egészségének megőrzésében:
Fenntartja a folyadékegyensúlyt a sejtekben,
segít az idegi impulzusok továbbításában az egész szervezetben,
segíti az izmok összehúzódását és ellazulását.
Sótabletta és ami mögötte van I.
Sportközvetítéseken bizonyára sokan láttatok már görcstől összeroskadó sportolót a célvonal előtt vagy tapasztaltatok magatokon hasonlót. Nézzük meg mi az a kis dolog, amit megtehetsz ennek elkerülésére, és ami nagy hatással lehet a teljesítményedre is. Eláruljuk: sótabletta és folyadék!
Szezonális táplálkozás -TÉL
Szezonálisan étkezni azt jelenti, hogy étrendünk összhangban van az évszakokkal, tehát a zöldségeket, gyümölcsöket akkor kell enni, amikor érnek, illetve télen azokat, amelyek könnyen tartósíthatók és tárolhatók. Extra előny, hogy a szezonális élelmiszerek általában finomabbak is. Ez a fajta tudatos étkezés, a szezonalitás figyelembevétele nagyon változatossá teheti étrendünket. Ha télen is paradicsomot, paprikát és uborkát vásárolunk (megszokásból, vagy mert ott van a boltok kínálatában) könnyebben megfeledkezünk arról, hogy a sütőtök, a vörös káposzta, a cékla vagy a fejes káposzta is ideális választás lehetne. Bár ezek sem télen teremnek, de jól tárolhatók.
Tisztában vagy a zab és a zabpehely egészségügyi előnyeivel és hátrányaival?
Számos egészséggel és táplálkozással kapcsolatos felületen olvashatjuk az utóbbi években, hogy kezdjük a napot zabpehellyel. Arról azonban, milyen típusú zabot válasszunk és mire figyeljünk oda, kevés szó esik. Szóval miért is jó a zab és a zabpehely?
Miért esznek banánt a testépítők?
Téged is érdekel mi áll a „gyúrós fiúk és a banán” sztereotípia hátterében? Nos, mindennek a gyümölcs emésztési módjához van köze. Ezenkívül hihetetlen egyszerű és sokoldalú a felhasználása, így bárki könnyedén hozzáadhatja étkezési tervéhez. Rendkívül sokoldalúak, nyersen vagy főzve is fogyaszthatók.
Tea a sportteljesítmény javítására?
Tudtad, hogy a teák és a kiegyensúlyozott étrend együttes alkalmazása javítja a sportteljesítményt? A teázást a legtöbben egy kellemes őszi, téli programnak tartják, de a különböző teafajtákat megfelelően felhasználva, rengeteg különböző eredményt érhetünk el. Egyes fajták kifejezetten energizáló, testmozgást és egészséget támogató hatásúak.
Koleszterin a csirkehúsban?
A szárnyát vagy a combját? A koleszterin a szervezet működéséhez elengedhetetlen, ám ugyanakkor bizonyos esetekben egészségügyi problémákat is okozhat. A csirkehús fogyasztása a kiegyensúlyozott étrend részeként segíthet a koleszterinszint szabályozásában, ám ez nagymértékben függ attól, milyen részeit fogyasztjuk a szárnyasnak és hogyan készítjük el azt.
Őszi vitamin tuning
Lassan beköszönt az ősz, egyre jobban érezhető lesz a sötét és hidegebb hőmérséklet. Megnő a megfázás, a köhögés, a légúti gyulladás esélye, de az ősz a szüret ideje is, ezért ideális időszak számos egészséges étel fogyasztására, amelyek ezekben a hónapokban teremnek. Kezdd el időben megerősíteni az immunrendszered! Mutatjuk mivel!