betöltés folyamatban...

A három legkörnyezetkímélőbb csomagolóanyag

2023.10.23.
csomagolóanyag

Itt az ősz, szép idő van, kimozdulhatunk a természetbe. Elindulunk kirándulni, biciklizni, vagy horgászni a tóra. Mibe csomagoljuk az ételeinket és italainkat annak érdekében, hogy az a legkevesebb kárt okozza rövid és hosszú távon a szervezetünknek? Ez bizony fejtörést okozhat! Itt a három legkörnyezetkímélőbb csomagolóanyag.

Az élelmiszerek elsődleges csomagolóanyaga jelen pillanatban a műanyag. A világ összes műanyagfogyasztásának 60%-a az élelmiszeriparban koncentrálódik élelmiszer-csomagolásként. 

A lebomlani nem képes műanyag csomagolások számlájára írható környezeti és az emberi egészségben bekövetkező károsodások miatt egyre nagyobb az igény a korszerűbb és környezetkímélőbb ételcsomagolások iránt.

De miért van szükség arra, hogy környezetkímélőbb csomagolási módokat találjunk?

A környezetünkben – az óceánokban és a szárazföldeken felgyülemlő mikro- és nanoplasztik anyagok rendkívül mérgezőek, az ételeinken keresztül bekerülnek az emberi szervezetbe, és hosszú távon károsítják azt.

A műanyaggyártáshoz használt kémiai anyagok az emberi hormonrendszer működését zavaró olyan anyagok, melyek beleszólnak és megváltoztatják az endokrin rendszer normális szabályozását és működését. Ezek az endokrin rendszert károsító anyagok folyamatos expozíció esetén meddőséget, rákot, neurológiai problémákat és fejlődési rendellenességet (többek között születési rendellenességet) okoznak. A probléma velük az, hogy nem ürülnek ki a szervezetből, hanem akkumulálódnak, így hatásuk összeadódik. Az élő szervezetre gyakorolt hatásuk sok esetben jóval az expozíció után mutatkozik, tehát előfordulhat, hogy valaki csecsemőkorban találkozik ezekkel az anyagokkal (cumi, cumisüveg, műanyag kanál), és a károsító hatás következményei csak felnőttkorban jelentkeznek. Az egyik ilyen, az endokrin rendszert károsító vegyi anyag a Bisphenol-A (BPA), amely szinte mindenhol jelen van: hőpapírok (blokkok, parkolójegyek), cumisüvegek, műanyag tárolók, kozmetikai termékek stb.

Egyre ismertebbek a műanyag csomagolóanyagok alternatívái, amelyek természetkímélő anyagokból készülnek (növényi alapúak), például fából, bambuszból. Ezek az anyagok újrahasznosíthatók és veszélyes kemikáliáktól mentesek. 

A három leginkább környezetbarát élelmiszer-csomagolás

Üveg tárolóedények, üvegek

Az üveget sokféle módon használhatjuk a mindennapi életben. Nem csak egyszer, többször is! Anyaga ellenáll a hőmérséklet-változásnak, könnyen tisztítható és szállítható. Italokat és ételeket is tárolhatunk benne. 

Hátránya, hogy nem annyira zárható jól, mint a műanyag üvegek és tárolók, így iskolába vagy kültérre nehezebben vihető. Sok esetben úgy oldják ezt meg a szakemberek, hogy az üvegből készült tárolókat műanyag kupakkal látják el (néhol bambusz- vagy szilikonperemmel) a szivárgásmentesség érdekében. 

Győződjünk meg arról, hogy ezek a kupakok BPA-mentesek (Bisphenol-A). A hormonháztartást megzavaró vegyületnek nagy szerepe van a férfi- és a női terméketlenség, valamint a rákos megbetegedések kialakulásában. 

Amennyiben óvatosan bánunk az üvegből készült tárolókkal, az élettartamuk akár 3,5-szer annyi is lehet, mint a műanyag tárolóknak.

Rozsdamentes tárolók

Az élelmiszeriparban használt rozsdamentes anyagok tartósak, nem korrodálódnak, és ellenállnak a hőnek, így biztonságos választásnak bizonyulnak az élelmiszerek tárolására. Újrafelhasználhatók és újrahasznosíthatók is. 

Néhányukat szintén szilikon felhasználásával teszik szivárgásmentessé, szilikonperemmel vonják be a zárókupakot, vagy teljes egészében színes, BPA-mentes szilikonkupakot használnak. 

Üveg tárolóedényeket készítenek rozsdamentes, légmentesen záródó kupakokkal is, főként olyan élelmiszerek esetében, mint a liszt, a gabonafélék vagy a fűszerek.

Bambusz

A bambusz a természetben lebomló anyag, amely számtalan előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Ellenálló, és igen jól tűri a hőmérséklet-változást.

Bambuszból készítenek kenyértartókat, tálcákat és számos más tárolóeszközt. Ezek az eszközök az üvegnél és a rozsdamentes anyagoknál ugyan kevésbé ellenállóak, ám rendkívül könnyűek és jól használhatók. 

Ezt is olvasd el!
Amit a FODMAP diétáról tudni érdemes  2023.02.25
Amikor az emberek azt mondják, hogy „FODMAP diéta”, akkor általában olyan étrendre gondolnak, amely alacsony FODMAP-ot tartalmaz – bizonyos cukrokat, amelyek bélpanaszokat okozhatnak. Ezt a diétát arra tervezték, hogy segítsen az irritábilis bél szindrómában (IBS) és/vagy vékonybél-baktérium-túlszaporodásban (SIBO) szenvedőknek kitalálni, mely élelmiszerek okoznak problémát, és melyek azok, amelyek csökkentik a tüneteket.

Nem minden esetben van választás

Vannak olyan szituációk, amikor nincs lehetőségünk arra, hogy elkerüljük a műanyag csomagolóanyagokat. A műanyag kedvező ára és szinte mindenféle formában és színben való elérhetősége miatt nehézkes bizonyos területeken azt környezetbarátabb és az egészségmegőrzés szempontjából is jobb anyagra cserélni. 

Ha nem tudjuk elkerülni a műanyagok használatát, legalább arra törekedjünk, hogy a mikrohullámú sütőben ne ilyen tárolókban melegítsük az ételeinket, illetve gyűjtsük szelektíven a műanyag hulladékot.

Jó egészséget!

Rákóczi Gabi Msc

 

További cikkek

Koffein: ellenség vagy szövetséges? 2024.05.02
Elsétálva a sportboltok koffeintartalmú zseléi, drazséi, gumicukrai, tablettái előtt, látva a versenyeken egyre sűrűbben használt koffeintartalmú frissítőket, felmerülhet a kérdés: mit jelent a koffein vagy akár a kávé nekünk, sportolóknak?
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2. 2024.04.30
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon (2) fogalmait!
Utcai sportok fesztiválja Budapesten - Olimpiai Kvalifikációs Sorozat 2024.04.29
Június 20-23. között a Ludovika Campuson mérik össze tudásukat a BMX freestyle, a breaking, a gördeszka és a sportmászás legjobbjai az első Olimpiai Kvalifikációs Sorozat eseményein. Az esemény a Nemzetközi Olimpiai Bizottság új, két fordulós kezdeményezése. A hazai állomás rendezésének jogát a NOB végrehajtó bizottsága ítélte oda Budapestnek. A versenyzők az eseményen megválthatják jegyüket a párizsi olimpiára. A budapesti esemény ingyenesen látogatható!

Ajánló

Koffein: ellenség vagy szövetséges? 2024.05.02
Elsétálva a sportboltok koffeintartalmú zseléi, drazséi, gumicukrai, tablettái előtt, látva a versenyeken egyre sűrűbben használt koffeintartalmú frissítőket, ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2. 2024.04.30
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
Utcai sportok fesztiválja Budapesten - Olimpiai Kvalifikációs Sorozat 2024.04.29
Június 20-23. között a Ludovika Campuson mérik össze tudásukat a BMX freestyle, a breaking, a gördeszka és a sportmászás legjobbjai az első Olimpiai Kvalifikációs ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.