Az elmúlt évtizedben a clean eating egyre inkább a figyelem középpontjába került, noha magának a fogalomnak nincs egyetlen hivatalos definíciója. Inkább egy diétás megközelítésről van szó, amivel kapcsolatban számos népszerű étrend és best-seller szakácskönyv született.
Mit értünk clean eating alatt?
A clean eating, vagy „tiszta diéta” lényege a teljes értékű, kevésbé feldolgozott élelmiszerek előnyben részesítése: zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék, hüvelyesek (bab, lencse és borsó), tejtermékek, diófélék, magvak, valamint minőségi állati és növényi fehérjék. Alapelvei, hogy biotermékeket választunk, és figyelembe vesszük az évszaknak megfelelő helyi termékeket. Ha csomagolt élelmiszert vásárolunk, előnyben részesítjük azokat, amik rövidebb összetevőlistával rendelkeznek, és korlátozzuk a hozzáadott cukrok mennyiségét.
A diéta veszélyei
Mint minden diéta, úgy a clean eating mozgalom is hajlamos túlzásokba esni. Sok követője ugyanis teljesen el szeretné kerülni az adalékanyagokat, mint például a hozzáadott cukor, a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, a tartósítószerek vagy a mesterséges színezékek – ez a megközelítés azonban sokaknál túl szigorúnak és betarthatatlannak bizonyul. Néhány wellness blogger és híresség olykor szélsőséges álláspontot képvisel, még táplálkozási végzettség vagy bizonyítékok hiányában is, például azt állítva, hogy a tiszta táplálkozás csodákra képes és meggyógyít minden egészségügyi problémát.
“Tisztaság” mint trend
Az élelmiszeripari cégek is felkapták ezt a trendet, és olyan szlogeneket használtak, mint “az ételnek tisztának kell lennie” vagy “ne egyél olyan összetevőket, amiket nem tudsz kimondani”. Ez nemcsak biztonsági aggodalmakra épít, hanem azt is sugallja, hogy ha valami nem “tiszta”, akkor piszkos, vagy ha nem vegyszermentes, akkor tele van vegyszerekkel. Az igazság az, hogy az élelmiszerek nem sorolhatók egyszerűen jó vagy rossz kategóriákba. Még a biotermesztésben is alkalmaznak növényvédő szereket – bár ezek többsége természetes.
A clean eating pozitívuma
Bizonyos clean eating módszerek valóban jó megközelítést kínálnak a teljes értékű, tápláló ételek fogyasztására, mint például a zöldségek, gyümölcsök, babok és teljes kiőrlésű gabonafélék, kiegészítve egészséges zsírokkal és minőségi fehérjékkel – miközben csökkentik a cukor és az ultra-feldolgozott ételek mennyiségét.
Hátrányai
Mint sok más diéta, úgy a clean eating is hajlamos túlságosan merevvé válni, tiltva bizonyos élelmiszereket vagy élelmiszercsoportokat, mint például a gabonaféléket – különösen a gluténtartalmúakat -, a szóját, a hüvelyeseket és a tejtermékeket. Ezek a szélsőségek nincsenek kutatásokkal alátámasztva, és a túlzottan korlátozott ételválaszték súlyos tápanyaghiányt okozhat. Bizonyos esetekben a clean eating, különösen a szigorúbb változatai, nem egyszerűen diétává, hanem identitássá válhatnak, ami rendellenes táplálkozáshoz vezethet.