betöltés folyamatban...

Miért fontos a magnézium a sportolók számára? 

2023.03.29.

A magnézium valószínűleg az egyik első ásványi anyag, ami eszünkbe jut, ha sportról, fitneszről beszélünk. Azt azonban aligha tudja valaki, hogy mennyire nélkülözhetetlen és hogyan javíthatja a fizikai teljesítményt.

A magnézium létfontosságú ásványi anyag, testünk szinte minden sejtjében jelen van. A szervezetben lévő magnézium körülbelül 30%-a az izmokban raktározódik. Az ásvány számos funkciót lát el: aerob (= oxigénnel) és anaerob (= oxigén nélküli) energiatermeléshez szükséges. A magnézium az endogén fehérje (inkább testből származó fehérje, mint étrendi eredetű) képzéséhez is szükséges, és fontos szerepet játszik az izmok összehúzódásában és relaxációjában. Az ásványi anyag a csontok és a fogak felépítésében is nélkülözhetetlen. Ezenkívül több száz enzim aktiválásában vesz részt.

Mennyire fontos a magnézium a sportolók számára?

Tanulmányok azt mutatják, hogy minél aktívabbak vagyunk, annál több magnéziumra van szükségünk.  A tudósok összefüggésbe hozták a vér magas magnéziumszintjét a jobb izomteljesítménnyel, például nagyobb láberővel. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő magnéziumbevitellel javítható a teljesítmény.

Mi történik a testedben? A vizsgálatok szerint úgy tűnik, hogy a magnézium csökkenti a laktátszintet a vérben. A laktát (tejsav) egy metabolit, amelyet elsősorban intenzív fizikai gyakorlatok termelnek. Ha felhalmozódik, korlátozhatja az izmok teljesítményét, és így gyorsabb fáradást eredményez. Ráadásul a megfelelő mennyiségű magnézium hiányában végzett gyakorlatok megnövekedett oxigénfogyasztáshoz és pulzusszámhoz vezetnek. A magnézium fontos szerepet játszik az immunrendszer erősítésében is. Hasonlóan működik, mint egy antioxidáns, mivel erősíti a védekezőképességet és megvéd a betegségektől.

Fokozott magnézium bevitel

Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete (NIH) szerint az egészséges felnőtt nőknek napi 310-320 mg-ot, az egészséges felnőtt férfiaknak pedig 400-420 mg szükséges szervezet ideális működéséhez. A kiegyensúlyozott étrend általában elegendő ennek a napi szükségletnek a kielégítéséhez. De ha szeretsz edzeni vagy fizikailag megterhelő munkát végezni, akkor az étrended valószínűleg nem fedezi a napi szükségleteidet, mert az izzadással sok magnéziumot veszíthetsz. Ezt a veszteséget pedig pótolni kell! Fontos, hogy a szükséges magnézium mennyisége egyéntől függően változik, és ezt ajánlott házi vagy sportorvossal egyeztetni.

Honnan tudhatom, hogy kapok-e elegendő magnéziumot?

A mágnéziumhiány tünetei:

  • lábgörcsök
  • szédülés
  • emésztési problémák
  • fáradtság
  • rendellenes szívritmus
  • fejfájás
  • fordulj orvoshoz, ha a fent felsorolt magnéziumhiányos tüneteket tapasztalod!

9 kiváló magnéziumforrás

A kiegyensúlyozott étrend (majdnem) minden szükséges tápanyagot megad nekünk
A kiegyensúlyozott étrend (majdnem) minden szükséges tápanyagot megad nekünk

Az általános szabály az, hogy a tápanyagok táplálékkal történő bevitele az egészségesebb megoldás – szemben az étrend-kiegészítők szedésével. Ugyanez igaz a sportolóknak szánt magnéziumra is. A kiegyensúlyozott étrend (majdnem) minden szükséges tápanyagot megad nekünk. Tehát melyik élelmiszerben van a legtöbb magnézium? Íme a legjobb magnéziumforrások:

  • napraforgómag (395 mg/100 g)
  • tökmag (402 mg/100 g)
  • szezám (347 mg/100 g)
  • lenmag (350 mg/100 g)
  • kesudió (270 mg/100 g)
  • fehér bab (140 mg/100 g)
  • csicseriborsó (115 mg/100 g)
  • zab (139 mg/100 g)
  • svájci mángold (81 mg/100 g)
  • zabpehely áfonyával és mandulával

Jó tudni

Az ásványvíz változó mennyiségű magnéziumot is tartalmaz. A tápértéket a palack címkéjén találod.

Mi a helyzet a magnézium kiegészítőkkel?

Ha orvosod magnézium-kiegészítőket javasol a magnéziumhiány kezelésére, fontos, hogy legyél óvatos az adagolással. Napi 250 mg-nál nem szabad többet bevenni belőle. A magnézium természetes hashajtóként hathat; ha túl sokat veszel be, az hasmenést okozhat.

További cikkek

Alexandr Sorokin az ultrafutás új ikonja 2024.03.08
A világ vitathatatlanul leggyorsabb ultrafutója Alexandr Sorokin, a széles vállú litván bajnok, aki üstökösként tarolta le az évszázadosnak hitt rekordokat. Kétségtelenül Sorokin az ultrafutás jelenlegi királya.
10 táplálkozási mítosz – megcáfolva 2024.02.28
Az egészséges táplálkozással kapcsolatos információk tengerében rengeteg pontatlanságot találunk. Cikkünkben megcáfolunk 10 gyakori táplálkozási mítoszt, hogy magabiztosabban dönthessünk az ételválasztásainkkal kapcsolatban.
Mi az a tojásdiéta? Biztonságos? 2024.02.14
A wellness világában évről-évre felüti a fejét egy új divatos diéta. A régimódi grapefruit-diétától kezdve az egyre népszerűbb KETO diétáig az emberek évtizedek óta keresik a módját annak, hogyan lehet étkezési szokásokat úgy alakítani, hogy az támogassa általános jóllétüket, illetve fogyásukat. A tojásdiéta egy alacsony szénhidráttartalmú, magas fehérjetartalmú étrend, amelynek célja a fogyás elősegítése és az egészség javítása. A diéta általában rövid távú, és többféle változata létezik, de az alapelvek általában hasonlóak.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.