Az evést elbliccelni túrákon – nem jó ötlet. Gondoltam már én is azt, hogy el lehet lógni a reggelit, aztán egy enyhe rosszullét lett a vége egy mátrai emelkedőn… Lehet, hogy egyeseknek megy így is, de a legjobb, ha ezt nem tekintjük opciónak. Mihez nyúljunk, ha nem a klasszikus bécsi zsömlét választjuk, a készen kapható szendvicseknél meg (joggal) tartunk az elszottyosodástól vagy egyéb katasztrófáktól? Mutatunk a bevált túraételeket!
Túraételünknek három szempontnak kell megfelelnie:
- az ideális túraétel súlyra viszonylag könnyű,
- nem gyorsan romló,
- tartalmazzon (nagyjából) mindent, amire a szervezetünknek szüksége van.
Ahogy az ivás esetében, itt is fontos, hogy inkább gyakran csipegessünk keveset (óránként, kétóránként), mintsem nagy pihenőkben együnk sokat, hiszen folyamatosan szükségünk van az energiára. Paul S. Auerbach „vadonbeli” egészségmegőrzésről szóló könyvében az 50–35–15 százalékos eloszlást tartja megfelelőnek, azaz túratáplálékunk 50 százaléka szénhidrátokból, 35 százaléka zsírokból, 15 százaléka fehérjéből álljon. Más szakértők 45–55, 35–40 és 10–15 %-os felosztást javasolnak.
Mi jöhet jól rövidebb-hosszabb túrákon?
Néhány bevált túraétel:
- Olajos magvak és aszalt gyümölcsök: kiváló választás, ráadásul magunknak állíthatjuk be a keveréket. Az olajos magvakat bátran fagyasszuk le, így akár fél-egy évre is meghosszabbíthatjuk élvezhetőségüket.
- Friss gyümölcsök: érdemes nem sérülékeny gyümölcsöket vinni magunkkal (az alma vagy a narancs jól bírja, szemben mondjuk a banánnal). Ha megbízunk a tudásunkban, akkor szezonban itthon is gyakran kiegészíthetjük az útravalót gyűjtögetéssel, apró szamócától szederig.
- Szendvicsek: a klasszikus zsíros deszkával is kihúzzuk terepen, de vannak jobb megoldások. A szalámik „belevalók”, de nem járunk rosszul levegőn szárított sonkákkal (prosciutto crudo, jamón serrano), (fél)kemény sajtokkal, a hummusszal és a mogyoróvajjal sem. Zöldségeket külön csomagolva vigyünk, hogy ne a szendvicset áztassák.
- Kekszek, kétszersültek: könnyűek, nem romlandók – kisebb csomagokat érdemes magunknál tartanunk. Rosszul bírják az erős ütéseket, egy nagyobb esés után kréker helyett csak morzsánk marad…
- Energiaszeletek: házilag is készíthetünk, vehetünk sport- és szakboltokban, csak próbálgassunk addig, amíg ízlésünknek megfelelőt találunk.
- Csokoládé, müzliszeletek: csokoládéból nem butaság olyat vinni, amelyben olajos magvak is vannak. Nem a cukorsokkra törünk.
- Jerky: a szárított hússzeletek pillesúlyúak, fehérjedúsak, cserébe elég sósak lehetnek, így különösen figyelnünk kell a folyadékbevitelre.
Szöveg: Marosi Gergely