Egészség
Amit a FODMAP diétáról tudni érdemes
Amikor az emberek azt mondják, hogy „FODMAP diéta”, akkor általában olyan étrendre gondolnak, amely alacsony FODMAP-ot tartalmaz – bizonyos cukrokat, amelyek bélpanaszokat okozhatnak. Ezt a diétát arra tervezték, hogy segítsen az irritábilis bél szindrómában (IBS) és/vagy vékonybél-baktérium-túlszaporodásban (SIBO) szenvedőknek kitalálni, mely élelmiszerek okoznak problémát, és melyek azok, amelyek csökkentik a tüneteket.
Tavaszi fáradtság? Mutatjuk, hogy győzd le!
A téli hónapokra jellemző, hogy testünk nem kap elég napfényt, ritkábban mozgunk, kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk…Ennek eredményeként érezhetjük a tavasz beköszentekor érzett extra kimerülést, alias tavaszi fáradtságot. A tavaszi fáradtság leküzdésében óriási szerepe van a táplálkozásunknak, ezért most 5 olyan élelmiszert mutatunk, melyek fogyasztásával hamarabb fittnek érezheted magad.
Három tipp, tuti fogyás!
A tuti fogyás fő szabálya, hogy kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyire a testednek szüksége van. Persze ehhez tudnod kell, mennyi a napi kalóriaigényed, hosszú hónapokon át számolnod kell minden elfogyasztott étel és ital energiatartalmát. Bonyolult? Az. De az alábbi három tippel lazíthatsz az állandó kalóriaszámolgatáson!
Hidegben vagy melegben jobb edzeni?
A nagyon hideg vagy rendkívül meleg hőmérsékleten végzett edzés biztonsági kockázatot jelent a sportolók számára. Míg az edzési hőmérséklet preferenciája személyenként változhat, a legtöbb sportoló akkor teljesít és érzi magát a legjobban, ha mérsékelt, 21 °C körüli levegőhőmérsékleten mozog.
Törölköző diéta??
Tíz évvel ezelőtt egy japán orvos, Fukutsudzi rájött, hogy az elhízás hátterében sok esetben a rossz testtartás áll. Fukutsudzi szerint, a medence és a bordák alatti csontok diszharmóniája miatt alakul ki zsírpárna a hason, a csípőkön és a deréktájon. Ebből a felismerésből született meg a törölköző diéta, melyhez nincs semmi másra szükség, csak egy szorosan összetekert törölközőre.
10 tipp vezetési szünetekre
A vezetés élmény – egészen addig, amíg úgy nem érezzük, hogy a kormány fog minket. Hosszú utazások közben három-négy óránként érdemes megállni, és beiktatni egy 15-40 perces szünetet. 10 tipp, hogy élvezetes, hasznos és egészséges is legyen a vezetési blokkok közötti megálló.
Az nikotinamid-mononukleotid (NMN) hatása az állóképességre
Egy, a Journal of the International Society of Sports Nutrition című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint a nikotinamid-mononukleotid (NMN) pótlása javította az amatőr futók állóképességét. A kutatók szerint az NMN fokozza az oxigénszállítást az izomszövetben, és így energiát juttat az edzés által kimerített, energiaszegény sejtekhez.
Sótabletta és ami mögötte van II.
Folytatjuk a sótabletta cikkünket. Sokan a nátriumot a magas vérnyomással, a szívbetegségekkel és a konzervekkel hozzák összefüggésbe, pedig fontos funkciókat tölt be a szervezet egészségének megőrzésében:
Fenntartja a folyadékegyensúlyt a sejtekben,
segít az idegi impulzusok továbbításában az egész szervezetben,
segíti az izmok összehúzódását és ellazulását.
Sótabletta és ami mögötte van I.
Sportközvetítéseken bizonyára sokan láttatok már görcstől összeroskadó sportolót a célvonal előtt vagy tapasztaltatok magatokon hasonlót. Nézzük meg mi az a kis dolog, amit megtehetsz ennek elkerülésére, és ami nagy hatással lehet a teljesítményedre is. Eláruljuk: sótabletta és folyadék!
Szezonális táplálkozás -TÉL
Szezonálisan étkezni azt jelenti, hogy étrendünk összhangban van az évszakokkal, tehát a zöldségeket, gyümölcsöket akkor kell enni, amikor érnek, illetve télen azokat, amelyek könnyen tartósíthatók és tárolhatók. Extra előny, hogy a szezonális élelmiszerek általában finomabbak is. Ez a fajta tudatos étkezés, a szezonalitás figyelembevétele nagyon változatossá teheti étrendünket. Ha télen is paradicsomot, paprikát és uborkát vásárolunk (megszokásból, vagy mert ott van a boltok kínálatában) könnyebben megfeledkezünk arról, hogy a sütőtök, a vörös káposzta, a cékla vagy a fejes káposzta is ideális választás lehetne. Bár ezek sem télen teremnek, de jól tárolhatók.
Tea a sportteljesítmény javítására?
Tudtad, hogy a teák és a kiegyensúlyozott étrend együttes alkalmazása javítja a sportteljesítményt? A teázást a legtöbben egy kellemes őszi, téli programnak tartják, de a különböző teafajtákat megfelelően felhasználva, rengeteg különböző eredményt érhetünk el. Egyes fajták kifejezetten energizáló, testmozgást és egészséget támogató hatásúak.
A „gyengébbik nem” és a női sport
A nemi identitás szabad megválasztásának lehetősége a sportban konfliktusokat tud okozni. Számos transznemű sportoló által kirobbantott botrány kényszerítette a versenysport szabályozásának átgondolására a sportszervezeteket, a befogadás lehetőségének biztosítása mellett az egyenlő versenyfeltételek fenntartása érdekében.Valóbban a női sportolók a gyengébbik nem?
Hidroterápia, a víz gyógyító ereje
Vajon miért van az, hogy az emberek annyira szeretnek víz közelében lenni? Ha nyaralást, vagy kikapcsolódást kell választani – legyen az aktív vagy pihentető – a legtöbben a strandolás, wellness, vagy gyógyfürdő mellett döntenek. Mindez persze természetes, hogy így vonzódunk a vizes közeghez. A hidroterápia: a víz gyógyító ereje!
Bemelegítés időhiányban
A bemelegítés fontosságát minden edző unos untig ismételgeti a tanítványainak. Személy szerint, mint edzőnek, nekem is az egyik legrégebbi dilemmáim közé tartozik, hogy mennyire bízzam a tanítványokra edzésidőn kívül, mennyire építsem bele az edzésükbe a bemelegítést. Ha edzésre járó vagy, valószínűleg testközelből találkoztál már az élménnyel, milyen utolsó pillanatban, edzés kezdésre beesni órára. Ezzel a problémás jelenséggel szeretnék foglalkozni. Sokszor ismételgetett pontok az alábbiak, de úgy érzem van még hova fejleszteni az edzéstlátogatók ehhez való hozzáállását.
Koleszterin a csirkehúsban?
A szárnyát vagy a combját? A koleszterin a szervezet működéséhez elengedhetetlen, ám ugyanakkor bizonyos esetekben egészségügyi problémákat is okozhat. A csirkehús fogyasztása a kiegyensúlyozott étrend részeként segíthet a koleszterinszint szabályozásában, ám ez nagymértékben függ attól, milyen részeit fogyasztjuk a szárnyasnak és hogyan készítjük el azt.
Őszi vitamin tuning
Lassan beköszönt az ősz, egyre jobban érezhető lesz a sötét és hidegebb hőmérséklet. Megnő a megfázás, a köhögés, a légúti gyulladás esélye, de az ősz a szüret ideje is, ezért ideális időszak számos egészséges étel fogyasztására, amelyek ezekben a hónapokban teremnek. Kezdd el időben megerősíteni az immunrendszered! Mutatjuk mivel!
Mi nyomja a vállad?
A vállproblémák lelki eredetéről… Még ha esetleg fenntartásokkal fogadod is, már az orvostudományban is egyre elfogadottabb, hogy a testi problémák mögött lelki okok húzódhatnak. Ebből az aspektusból a test úgy tekinthető, mint egy tolmács, mely megpróbálja lefordítani a lélek üzeneteit a tudat számára. Innen vizsgálva a legeredményesebb gyógymód tehát a lelki okok feltárása, és azok megoldása, nem pedig tüneti kezelés.
6 tipp a helyes tartáshoz
Állj jól! Még mielőtt brutál súlyok emelésébe kezdenél, vagy a nagy őszi újrakezdés hevében nekiesnél valamilyen számodra új, eddig ismeretlen mozgásformának, de akkor is, ha nem tartottál szünet a rendszeres mozgásban: érdemes megtanulnod, hogyan állj helyesen annak érdekében, hogy a legideálisabb legyen a terhelés és elkerüld az esetleges sérülést. Íme 6 tipp a helyes tartáshoz!
Méregtelenítés – van értelme?
Sokan úgy gondolják, a méregtelenítés szükséges és egészséges, ám az igazság az, hogy a méregtelenítő termékek sokkal inkább árthatnak, mint használnak a testünknek. Élelmiszer és Egészségtudományi doktorjelöltként tisztában vagyok vele, semmi nem indokolja a szervezet méregtelenítését külső tényező által elvégezni.
Harc a narancsbőr ellen
Genetikai adottság, hormonális probléma, felhalmozódott méreganyag, zsír. Lehet válogatni, ki melyiket szeretné a narancsbőr szinonimájaként használni. Amiben viszont a női olvasók mind egyetértenek majd: minket, nőket sújtó átokról van szó, ami annyira a nemünk sajátja, és annyira nem társítható betegséghez, hogy egyes definíciók szerint másodlagos nemi jellegnek is tekinthető. Harc a narancsbőr ellen, lehet küzdeni ellene!
„Ép testben ép lélek”
Az ember már a latinok idejében felismerte, hogy az általános jó közérzet eléréséhez elengedhetetlen a helyes táplálkozás és a megfelelő mennyiségű fizikai aktivitás. Hogy mit értünk helyes és megfelelő alatt? Ennek meghatározásához, ismernünk kell saját fizikai határainkat, képességeinket. Ha ez megvan már könnyen választhatjuk ki a számunkra legideálisabb sportot, étrendet és alakíthatjuk ki napi rutinunkat, melynek középpontjában az „ép testben ép lélek” filozófia áll.
Motivációként lássuk milyen konkrét előnyei vannak a sportnak az egészségünkre nézve.
7 tipp – Így sportolj kánikulában
Míg egyesek a legmelegebb déli órákban is gond nélkül kocognak a napon, mások inkább az árnyékba húzódnak, és a testmozgást csak a feltétlenül szükséges mértékre korlátozzák. Cikkünkben megmutatjuk, hogyan lehet, és kell edzeni, a forró nyári napokon. Jó hír: a szükséges óvintézkedések megtételével, a kánikula és a sport összeegyeztethető, nem kell testmozgás nélkül töltenünk egyetlen forró napot sem!
Miért egyek egészségesen, ha nem is vagyok beteg?
Az emberek túlnyomó része addig a napig, amíg meg nem tapasztalja, milyen betegnek lenni, nem gondol rá, hogy egyszer ő is azzá válhat. Aztán mégis bekövetkezik valahogy. Változunk. Az idő függvényében, a környezetünk hatására és a szervezetünkben végbemenő természetes folyamatoknak köszönhetően. A prevenció (megelőzés) és táplálkozás szerepe napjainkban még inkább felértékelődött.
Gyors fogyás
Ki ne szeretne egy szempillantás alatt nádszál karcsúra lefogyni? Jó vagy rossz dolog a túl gyors fogyás? Bizonyára azt is sokan hallottuk már, hogy kedvezőbb a lassabb ütemű súlyvesztés, de mi lehet ennek az oka? A hosszú távú kutatások azt bizonyítják, hogy azok az emberek, akik lassabb ütemben veszítenek a zsírszázalékukból, jóval hosszabb ideig képesek megtartani az új testtömeget és kevesebb egészségügyi kockázattal kell számolniuk.
Mutasd a hűtőd, megmondom ki vagy
A hűtőszekrényed tartalma pontos képet mutat arról, mennyire tartod szem előtt az egészséged. Van-e időd főzni vagy inkább rendeled az ételeket, jársz-e rendszeresen bevásárolni. Akár kajarendelés, akár főzés, van néhány egészséges alapvető élelmiszer, amely nem hiányozhat egy egészségtudatos felnőtt fridzsideréből sem!
Leszoknál a dohányzásról? Sportolj!
A dohányzásról való leszokás a leggyakoribb, egyúttal leghamarabb kudarcba fulladó fogadalmak egyike. A cigi végleges letételéhez ugyanis rendkívül erős motivációra, kitartásra és vasakaratra van szükség. Ezek hiányában bármilyen módszer mellett döntünk is, az hosszú távon nem lesz működőképes. Sportolj!
Sport munka mellett?
A fizikai aktivitás, a munka és a társasági élet egyensúlyának megteremtése nem könnyű feladat. A helyzeten nem könnyít, hogy a rendelkezésünkre álló idő és mozgástér is többnyire korlátozott, illetve, hogy ennek a három „feladatnak” az összehangolása, már gondolati síkon is stresszforrást jelent.
Élet szétnyílt hasizommal
Elsőre bizarrnak hangzik, de szétnyílt hasizommal nemcsak teljes értékű életet lehet élni, hanem akár élsportolóvá is válhat az ember. Az egyenes hasizom túlnyúlása ráadásul nem is csak frissen szült nőket, hanem sokszor férfiakat is érinthet. Kezelésére speciális gyógytorna javasolt, ami mellé idővel a hagyományos hasizomerősítő gyakorlatok is beilleszthetők.
HÚZD KI MAGAD! A HANYAGTARTÁS ELLENSÚLYOZÁSA
Rengeteg helyen olvashatjuk, hallhatjuk: az ülés a gerinc egyik legnagyobb ellensége. Mit tegyünk, ha munkánk miatt mégis sokat ülünk? Ezért fontos speciális gyakorlatokkal a hanyagtartás ellensúlyozása, a Sport&Move a gerincvédelem hazai nagykövetéhez, Almásy Csilla gerincterapeuta gyógytornászhoz, TripleX-trénerhez fordult.