Manapság egyre több jógatanár használ hangtálakat az óráin, vagy tart teljes foglalkozásokat, úgynevezett hangfürdőket. A tibeti/himalájai vagy kvarckristály tálak a hang és a rezgés gyógyító erejét viszik a jógagyakorlatba, ezáltal segítve az elme elcsendesítését.
Hangtál, tibeti hangtál, zengőtál. Mik ezek?
A hangtál egy különleges fém tárgy, melyet speciális ötvözetekből készítenek. Szanszkrit és nepáli nyelven Dhwani Patra néven ismert, ami rezonáló tálat jelent.
Megszólaltatásához fa ütőt alkalmaznak, aminek vége bőrrel vagy bársonnyal van borítva. Ennek köszönhetően a hangtál egy hosszan kitartott, gyengéd, ugyanakkor intenzív hangot bocsát ki, ami mély relaxációs állapotot idéz elő. Ez pedig természetes módon segíti az embert a meditációba való belépésben.
A hangtál lenyűgöző, mert nem igényel szakértelmet a megszólaltatásához; bárki könnyedén előidézheti ezt a hosszan tartó, magával ragadó, egyedi hangot. Egyszerűsége és az általa teremtett kellemes atmoszféra teszi rendkívül népszerűvé ezt az eszközt.
A hangtálak története
A hangtálak évezredek óta részei a keleti kultúrának, ahol nemcsak a zenében, hanem a gyógyító és egyensúlyteremtő hatásaikban is megbecsülik őket.
A tibeti szájhagyomány szerint a hangtálak létezése a történelmi Buddha, Shakyamuni (Kr. e. 560-480) idejére nyúlik vissza. A hagyományt Buddha tanításaival együtt a nagy tantrikus mester, Padmaszambhava hozta el Indiából Tibetbe a Kr. u. 8. században.
Az eredeti hangtálak fém összetétele 7 anyagból áll: arany, ezüst, réz, vas, ón, ólom, higany. Ezek a fémek biztosítják a hangtálak egyedi hangzását, adják meg a harmóniát ahhoz, hogy használatával az elme megnyugodjon és egy másik tudatállapotba jusson el.
Több mint meditáció: a hangtálak sokoldalú felhasználása
Te is gyakran tapasztalod, hogy egyszerűen nem tudod „kikapcsolni az agyad”, mindig a jövőn vagy a múlton gondolkodsz?
Becslések szerint a betegségek mintegy 75%-a a stresszre vezethető vissza, különösen a magas vérnyomás és a szívbetegségek. Számos tudományos cikk foglalkozik a meditáció és az Om mantra jótékony hatásáról, amelynek rezgéseit a hangtálak hangja reprodukálja.
Ezeknek a hangszereknek a használata, különösen a relaxációs ülés során, jelentősen csökkenti mindkettőt, ami rendkívül hasznos a magas vérnyomás kezelésében! Ezen kívül a meditáció kísérőjeként való használatuk bizonyítottan csökkenti a fizikai fájdalom érzését, valamint javítja a hangulatot, oldja a feszültséget, csökkenti a dühöt és a depressziót.
A tibeti hangtálakat a meditáció hagyományos eszközeként betöltött szerepük mellett mély relaxációra, stresszcsökkentésre, holisztikus gyógyításra, reikire, csakra kiegyensúlyozásra és világzenére is használják.
A tálak megszólaltatása általában azonnali központosító hatást vált ki. Hangjaik egy “frekvenciakövető választ” hoznak létre, amely kiegyensúlyozó bal/jobb agyfélteke szinkronizációt hoz létre. A tál finom hangjain való meditáció ráhangol a belső és külső univerzális hangokra.
Hangtál jóga
A hangtál jóga során a rezgések és a kellemes hangok segítik a gyakorlókat az elméjük elcsendesítésében, a stressz csökkentésében és a mély relaxáció elérésében.
A hangtál jóga gyakorlásának általános elemei:
- Előkészületek: a résztvevők általában ülő vagy fekvő pozícióban helyezkednek el, kényelmes, nyugodt környezetben.
- Hangtál kiválasztása: az oktató vagy a tanítvány kiválaszt egy vagy több hangtálat. A hangtálak különböző méretűek és hangmagasságúak lehetnek.
- Elindítás: az oktató vagy a tanítvány fa ütőt használ, amellyel megüti vagy körkörösen dörzsöli a hangtál peremét.
- Rezgések és hangok: amint a hangtál rezeg, kellemes, hosszan tartó hangok jönnek létre. A rezgések terjednek, és a hangok megtöltik a teret.
- Elhelyezés a testen: a hangtálat a gyakorlók a testük különböző részeire helyezhetik vagy közelükben tarthatják. A rezgések ezen keresztül tovább terjednek, és érezhető hatást gyakorolnak.
- Meditáció és relaxáció: a hangtál hangjai a jógázókat mély meditatív állapotba vezetik. A gyakorlás során a résztvevők elmerülnek a hangok által teremtett nyugodt atmoszférában.
- Zárás: a hangtál jógaórákat általában csendes zene vagy rövid meditációs gyakorlat zárja, ami után a résztvevők megosztják élményeiket vagy csendben pihennek egy kis ideig.
Egy hangtál jógaóra során az oktató irányítja a résztvevőket a hangok és rezgések irányított érzékelésében, segítve őket a belső csend és relaxáció elérésében.
Ez a gyakorlat gyakran alkalmazza a hangterápia elveit is, ahol a hangokat gyógyító és energetizáló eszközként használják. A hangtál jóga tehát egy olyan élmény, amely ötvözi a meditációt, a hangterápiát és a relaxációt, és segít a résztvevőknek elérni a belső harmóniát és nyugalmat.
Próbáld ki ha;
- stresszes és feszült vagy,
- kiegészítenéd meditációs praktikáid,
- alvásproblémákkal küzdesz,
- magas a vérnyomásod,
- fejlesztenéd a spirituális tudatosságod,
- szorongsz, pánikrohamok gyötörnek,
- nyugalmat és pihenést keresel.
Tapasztald meg a hangtál jógát, és engedd, hogy a rezgő hangok elvezessenek a belső csend felé. Ajánlott mindenkinek, aki egy kis elcsendesedésre és kikapcsolódásra vágyik a szürke hétköznapokban. Jóga rajongóknak különösen ajánlott, hiszen segít a jóga még mélyebb megélésében.