Az orosz gőzfürdő, vagy más néven a bánya, nem csupán egy egyszerű hely a test tisztítására; ez egy összetett élmény, ami mélyen gyökerezik az orosz kultúrában és történelemben.
A bánya eredete és történelme
A bánya eredete és történelme évezredekkel ezelőttre nyúlik vissza, amikor az emberek először fedezték fel a gőzölés és a meleg fürdők jótékony hatásait. Népszerűsége töretlen, ma is fontos része az oroszok mindennapi életének és identitásnak. Az eredeti orosz bánya, vagy ahogyan Lenin is nevezte, a “forró orosz Bánya”, különleges élményt kínál. A bánya olyannyira mélyen gyökerezik az orosz kultúrában, hogy még a tradíciók teljes kiirtására törekvő szovjet időszakban sem mertek vagy akartak hozzányúlni. Jellemző, hogy amikor 1957-ben Hruscsovot a belső ellenzék először próbálta meg elmozdítani posztjáról, az egyik legfőbb vád az volt ellene, hogy Kekkonen finn elnökkel közösen felkeresett egy szaunát. Azaz elárulta a bányát és a hazát. Az viszont eszébe sem jutott senkinek, hogy néhány évtizeddel később az ország akkori első emberét megszólják azért, hogy külföldi vendégeit bányába invitálja.
Gőzfürdő diplomácia
Jelcin annyira szerette a bányát, hogy új fogalmat teremtett: a gőzfürdő-diplomáciát. Visszatérve a szovjet időkre, akkoriban a bányák többsége meglehetősen kiábrándító képet mutatott, és a szolgáltatások színvonala is spártai volt. Cserébe azonban az árak is „szovjet” szinten maradtak.
Bányák a rendszerváltás után
A rendszerváltás után gomba módra szaporodtak el a gőzfürdők vagy a sok esetben csak gőzfürdőnek álcázott bordélyházak, amikhez étterem, szépségszalon, biliárd, masszázs, jakuzzi is tartozik. Ha valaki belelapoz a moszkvai hirdetési újságokba, válogathat a VIP, luxus és elit jelzőkkel illetett intézmények között. Az igazi „műértőket” azonban nem tévesztik meg a hirdetések: VIP ide, luxus oda, Moszkva első számú fürdője továbbra is a Szandunovszkij. Az orosz főváros központjában található, múlt században épült, vörös téglával borított tömb az orosz politikai és gazdasági elit, valamint a művészvilág kedvenc helye volt és maradt. Gyakran megfordult itt Tolsztoj és Csehov is.
Miben más mint a többi gőzfürdő?
A bányában a gőzölés főszerepet játszik, de másképp mint a finn szaunáknál. Míg a finn szaunákban a száraz hő a jellemző, addig az orosz bányákban a pára és a gőz dominál. Az alacsony hőfok és a magas páratartalom lehetővé teszi a mélyebb relaxációt és a test megtisztítását.
A hagyományos orosz bánya általában fából készült, előnyben részesítve a tűlevelű fákat. Általában két fő helyiségből állt. Az egyik az öltözőszoba volt, míg a másik a jól ismert gőzkamra, amit polcok és kemence tettek teljessé. A bánya “bányanapját” szombaton tartották, amikor meggyújtották a tüzet. Kialakításának mindig két fő módja volt: a “fekete módszer” és a “fehér módszer”. Az előbbi azon alapult, hogy a kemence közvetlenül a gőzkamrába nyílt, így a gőz és a füst betöltötte a helyiséget, majd a nyitott ajtón keresztül távozott. A kemencében farönköket és köveket helyeztek el, melyeket gyakran kvasz, egy hagyományos orosz ital, hozzáadásával locsoltak meg, hogy még több gőz keletkezzen. A “fehér módszer” esetén a füst egyenesen kifelé távozott.
A bányázás előnyei
A banya rendszeres látogatása számos előnnyel jár a fizikai teljesítmény szempontjából. A meleg gőz megemeli a testhőmérsékletet és fokozza a vérkeringést, így felgyorsítja a regenerációt és csökkenti az izomfeszültséget. Emellett növeli az oxigén fogyasztást és a vörösvérsejtek termelését, ami javítja a szív- és érrendszeri teljesítményt és az állóképességet. A hideg vízzel való lefröcskölés vagy a merülő medencébe való ugrás hősokkfehérjék termelését serkenti, ami elősegíti az izomnövekedést és megakadályozza az izomkatabolizmust. A rendszeres banya látogatás segíthet növelni az edzés mennyiséget és intenzitást, így fokozva a jobb teljesítményt és csökkenteni a fáradtságérzetet.
A bánya látogatásának szabályai
A hagyományos orosz bányák látogatásának számos szabálya van. A helyiség hőmérséklete nem lehet kevesebb, mint 70 vagy akár 80°C, míg a páratartalomnak 50 és 70% között kell lennie. Fontos, hogy először hagyjuk, hogy a testünk felmelegedjen. Ezt általában az alsó “polcról” kezdjük, ahol kevesebb a gőz. Ahogy a testünk felmelegszik, fokozatosan feljebb kell mennünk, ahol több gőz van. Amikor a testünk megfelelően felmelegszik, elkezdhetjük használni a seprűt. Ezek általában nyírfából készülnek, de előfordulhat más fafajta is, mint például tölgy, hárs, éger vagy fenyő. Fontos óvatosan felmelegíteni ezeket a seprűket. Akik rendszeresen részt vesznek a bányázásban, általában erősen korbácsolják egymást a seprűkkel. Ezt követően kimennek a szabadba, hogy a testet tovább temperálják, például a hóba hemperegve vagy jégverembe merülve.
Hol próbáld ki?
Ha Szentpéterváron jársz, mindenképpen látogass el a “Jamszkija banihoz”. Ez a hely híres volt arról, hogy Dosztojevszkij nagy orosz író és Vlagyimir Lenin, a szovjet vezető egyaránt kedvelte. A Dosztojevszkogo utcában található, és a szolgáltatások árai általában 300 rubeltől (1200 fT) több mint ezer rubelig terjednek. (Érdekesség, hogy ez a “bányázás” sokkal olcsóbb Szentpéterváron, mint Moszkvában.) Szentpéterváron érdemes még ellátogatni (ha már az ára is kedvező) a Mytninskiye bani-ba is, ami a Mytninskaya utcában található (ez a “Jamszkija bani” fő versenytársa, de drágább, és azt tartják, hogy ez volt az első nyilvános gőzfürdő Szentpéterváron), valamint a Voronyezsszkije, Usacsovszkije, Kruglye és Tallinnszkije banyák is érdekes lehetőségeket kínálnak.
Ha Moszkva akkor…
Ha Moszkváról van szó, mindenképpen látogasd meg a már említett Sanduny-t, a város fő gőzfürdőit, amik több mint kétszáz éves múltra tekintenek vissza. Az 1808-ban alapított Sanduny az építészeti műemlékek közé tartozik, és különleges építészeti megoldásai miatt gyakran múzeumként is emlegetik. Ha valami kevésbé hagyományosra vágysz, próbáld ki a XIX. század közepétől ismert Szeleznyovszkij bani-t vagy a Krasnopresnsnskie bani-t, amik a Sanduny fő versenytársai. Az árak széles skálán mozognak, körülbelül 1200-1500 rubeltől (4800-6000 Ft) több mint 2000 rubelig (8000 Ft) két órára, de mindig találsz olcsóbb alternatívákat, mint például a Tagankában található Vorontsovszkij bani vagy a Varshavszkij bani a moszkvai történelmi központban.
Fontos: az orosz bányában nem szabad túl sokáig és gyakran időzni, mert elég megterhelő hatása lehet a gőznek az emberi szervezetre. Sokkal jobb, ha időről időre ellátogatunk oda, hogy élvezzük a szív, a lélek és persze a test megtisztulását. 🙂