betöltés folyamatban...

Percekben mért mozgás a hosszú életért

2024.08.19.
Percekben mért mozgás

Hogy a rendszeres mozgás mennyire segít az életminőség javításában, azzal kapcsolatban már nehéz újat mondani. Lassan köztudottá válik, hogy az edzés javítja a hangulatunkat, serkenti az agyműködést, megőrzi a testünk egészségét, és általánosságban sokat tesz akár a percekben mért mozgás az élettartam növeléséért. A legújabb kutatások viszont azt is pontosan felvázolják, hogy milyen minőségű mozgásból mennyire van szükségünk a maximális hatékonyságért. 

Percekben mért mozgás

Az American Heart Association által finanszírozott “Circulation” című folyóiratban jelent meg nemrég a tanulmány, mely több mint 116 ezer felnőtt mozgási szokásait vizsgálta 30 éven át. A programban résztvevők edzéseit két kategóriába sorolták: 

  • mérsékelt fizikai aktivitás (MPA): ide olyan mozgásformák tartoztak, mint a sétálás, gyaloglás, kerékpározás, könnyű jóga vagy kocogás. 
  • erőteljes fizikai aktivitás (VPA): ide gyűjtötték a pulzusszám emelkedésével járó mozgásformákat, mint a tempósabb kocogás, futás, intenzív edzés, mint a HIIT vagy egy keményebb kardió. 

A kutatókat az érdekelte, hogy az amerikaiakra vonatkozó jelenlegi fizikai aktivitással kapcsolatos irányelvek hogyan befolyásolják a résztvevők halálozási kockázatát. Ezek az ajánlások heti 150-300 perc mérsékelt fizikai aktivitást és 75-150 perc intenzív terhelést, vagy a kettő egyenértékű kombinációját írják elő. 

Ezt is olvasd el!
8 módszer a tüdőkapacitás növelésére 2024.05.21
Állandó kérdés hogyan növelhető a tüdőkapacitás a fizikai teljesítményedet növelése érdekében vagy ha egészséges életmódra törekszel. Mára a tudomány is bizonyítja, hogy a tüdőnk az egyik legfontosabb szervünk, kulcsszerepe van az egészségünk és jobb életminőségünk szempontjából, ám a sportban kiemelten fontos szerepet tölt be – a sejtjeinket oxigénnel látja el, így a hatékony regenerációnk is ezen múlik.

Minél többet, annál jobb

Az egyik legfontosabb felismerésük az volt, hogy a testmozgás még szorosabban összefügg az élettartam hosszával, mint ahogyan azt korábban gondolták. Vagyis a jelenleg érvényes iránymutatások egyenesen alábecsülik a mozgás szerepét az egészséges és hosszú élet elérésében. Kiderült, hogy jelentősen csökkent a halálozási kockázat és nőtt az élettartam azoknál, akik megduplázták az aktuális iránymutatásokban szereplő mozgás mennyiségét, vagyis heti 150-300 percet töltöttek mérsékelt, valamint 150-300 percet erőteljes fizikai aktivitással. 

Amikor a hosszú élettartamról gondolkodunk, érdemes több életmódbeli szempontot is szem előtt tartani. Az étrend, az alvási minősége, a szociális kapcsolataink, stressz-szintünk és fizikai aktivitásunk természetesen egyaránt szerepet játszik abban, hogy mennyi ideig élünk – és ami talán még fontosabb, hogy mennyi ideig maradunk egészségesek. Nem elég tehát betartani az ajánlott mozgási időmennyiséget, ha közben folyamatos stresszben vagyunk, alvászavarral küzdünk és szemetet eszünk. 

Ezt is olvasd el!
Ilyen a tudatos légzés 2023.01.10
“Vegyél mély levegőt! Lélegezz lassabban! Vedd a hasadba a levegőt!” – ehhez hasonló mondatokat már mindenki hallott. De miért ilyen lényeges egy létfontosságú funkcióval foglalkozni, ha az automatikusan is működik? Miért nem elég csak egyszerűen beszívni és kifújni a levegőt? Mit tud befolyásolni, mire lehet hatással a légzés? Erre igyekszem válaszolni az alábbi cikkben.

Konkrét példákkal

A hosszú és egészséges élethez szükséges optimális mozgásmennyiség tehát megközelíti a heti 150-300 perc erőteljes testmozgást, vagy a heti 300-600 perc mérsékelttestmozgást, vagy ezek egyenértékű kombinációját.  Ez így elsőre talán soknak és bonyolultnak tűnik, de gyakorlati tippekre lebontva könnyebben megvalósítható. 

Az ideális hatás érdekében: 

  • gyalogolj mindennap 45 percet

vagy

  • gyalogolj minden nap 20 percet és további heti két alkalommal végezz szigorú, 60 perces, magas intenzitású edzést

vagy

  • végezz hetente ötször 40 perces magas intenzitású kardió edzést 

 

Mindez hasznos lehet akkor is, ha már tapasztalt sportolónak számítasz, hiszen könnyen találhatsz új motivációt az amerikai kutatók által ajánlott edzéstervben. 

Forrás: 

https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.058162

Szöveg: Kőváry Anett

További cikkek

Elektronikus váltók és minden, amit tudni érdemes róluk! 2024.09.15
A kerékpár elektronikus váltók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és szinte mindenütt jelen vannak ma már, legyen szó akár profikról, akár amatőrökről. Az egyes gyártók már több kategóriával is rendelkeznek, így jóval hozzáférhetőbb lett ez a termékcsoport is. Nézzük is meg, hogyan működnek ezek a váltószettek, illetve milyen előnyökkel és hátrányokkal bírnak. 
Balaton Maraton 2024.09.14
Nem a Kékszalag a Balaton valaha volt leghosszabb vitorlásversenye. 1998-ban a Hajó Magazin megszervezte a 10-szeres Kékszalag-távot magában foglaló Kent-Balaton Maraton versenyt. Itt nemcsak elindult 14 hajó, de 12 közülük be is fejezte a versenyt. A verseny még több kiadást megélt, de mára kihunyt a lelkesedés. Kár érte.
Power walking: gyorsgyaloglás az egészség szolgálatában 2024.09.13
A power walking, vagyis a gyorsgyaloglás az egyik legegyszerűbb, de mégis rendkívül hatékony mozgásforma. Amellett, hogy segíti a fogyást és javítja az erőnlétet, számos egyéb egészségügyi előnnyel is jár. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, miért érdemes beiktatni ezt az egyszerű mozgásformát a mindennapi rutinba, és hogyan profitálhatunk belőle hosszú távon.

Ajánló

Elektronikus váltók és minden, amit tudni érdemes róluk! 2024.09.15
A kerékpár elektronikus váltók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és szinte mindenütt jelen vannak ma már, legyen szó akár profikról, akár amatőrökről. Az ...
Balaton Maraton 2024.09.14
Nem a Kékszalag a Balaton valaha volt leghosszabb vitorlásversenye. 1998-ban a Hajó Magazin megszervezte a 10-szeres Kékszalag-távot magában foglaló Kent-Balaton Maraton ...
Power walking: gyorsgyaloglás az egészség szolgálatában 2024.09.13
A power walking, vagyis a gyorsgyaloglás az egyik legegyszerűbb, de mégis rendkívül hatékony mozgásforma. Amellett, hogy segíti a fogyást és javítja az erőnlétet, ...
Gimnasztikai sportágak - kulcspontok edzőknek 2024.09.09
Dr. Dave Tilley amerikai szertornaedző, mozgásterapeuta a SHIFT movementnél nemrégiben egy összeállításban mutatta be, hogy a szertornában melyek az edzéstervezés ...
Alap kerékpár típusok és jellemzőik: hogyan válassz? 2024.09.06
A kerékpározás az egyik  legnépszerűbb közlekedési és szabadidős tevékenység világszerte. Akár városi közlekedésre, akár terepen való kihívásokra vágysz, ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.