Talán már te is szenvedtél a kerékpárosokat oly gyakran sújtó kényelmetlenségben, mint a lábujjak és a lábak zsibbadása. A gyakori probléma esetenként olyan mértékű lehet, hogy magára a biciklizés élvezetére is hatással van. Kis odafigyeléssel azonban elkerülhető a jelenség, amely sokszor annak a jele, hogy új lábbelire, valamint új kerékpár-beállításokra van szükség.
Zsibbadt lábujjak
A lábujjak és a lábak zsibbadásának oka az idegek összenyomódása vagy a vérkeringés akadályozása. Mindezt előidézheti a kerékpároscipőn lévő stoplik elhelyezkedése – ha például túl vastag a csavar a cipő talpához képest –, a láb boltozatának nem megfelelő támasza, a túl szoros vagy túl keskeny cipő, de a helytelen pedálállás is. Ugyanakkor a lovagló testtartás is számonkérhető a jelenségért, hiszen a nyeregben ülve nagy nyomás nehezedik a derékra, a medencére és a környékbeli izmokra, ami könnyen idegbecsípődéshez, onnan pedig zsibbadáshoz vezethet. Természetesen az esetek nagy részében könnyen átvészelhető, nem életveszélyes jelenségről van szó, de akkor is érdemes megelőzni a problémát, ellenkező esetben akár tartós károsodás is kialakulhat. A vérkeringés korlátozását a rosszul illeszkedő cipő vagy talpbetét idézheti elő, de szintén okozhatja a hőmérséklettel kapcsolatos probléma is, hiszen gyakran a lábfej és a láb az a testrész, mely először találkozik a hideggel a kerékpáron.
Kis keret: biciklin kívül
Sokat tehetsz a lábad és a lábfejed egészségéért, ha a bringázáson kívül, a hétköznapokban kerülöd a túlságosan keskeny orrú, valamint magas sarkú cipők használatát.
Mi a teendő?
Azonnali megoldás
Ha már jelentkezett a zsibbadás – nem versenykörülmények között –, a legfontosabb teendő, hogy lazíts a cipődön, különösen melegben. Ez enyhíti a nyomást, és elősegíti a keringés élénkülését. További segítség lehet, ha le is szállsz, és kicsit átmasszírozod a lábadat. Érdemes azonban odafigyelni rá, hogy ha túl gyakran kell ezekhez az eszközökhöz folyamodnod, akkor valami nem stimmel a felszereléssel, mivel az ilyen mértékű kényelmetlenség nem normális.
Hosszú távú megelőzés
- Győződj meg róla, hogy olyan cipőt használsz, mely elég széles ahhoz, hogy a lábujjaidnak legyen mozgástere a duzzanat megelőzésére. Figyelj rá, hogy egyetlen ponton se nyomja a cipő a lábadat. Ha az első naptól kezdve akár a legkisebb kényelmetlenséget is tapasztalod használat közben, inkább cseréld le a cipődet, mert a bringáslábbelik speciális kialakításuk miatt nem „törnek be”, mint a hagyományos cipők.
- Válassz megfelelően kialakított talpbetétet! Ezzel kapcsolatban a szakboltokban kaphatsz professzionális segítséget. Ne spórold meg az ezzel kapcsolatos utánajárást! Egy tökéletes talpbetét nemcsak megakadályozza a boltozat összeomlását, hanem segíti a nyomás elosztását is a talp teljes területén. Így nem jönnek létre nyomáspontok, vagyis nem alakul ki ideg-összenyomódás vagy keringési probléma.
- Keresd meg a tökéletes ülés- és pedálbeállítást. A túl magas vagy túl alacsony üléspozíció, illetve a fel nem ismert lábhosszeltérés jelentős és extra terhelést adhat a hátnak és a csípőnek, ami a már említett idegbecsípődéshez vezethet.