Éhes vagyok, vagy csak unatkozom? Ismerd fel a valódi éhség jeleit, hogy bármilyen helyzetben kordában tarthasd az étvágyad és ne egyél pótcselekvésként!
Előfordult már, hogy azon kaptad magad, ki-be csukogatod a hűtőszekrény ajtaját, vagy folyamatosan benézegetsz a konyhaszekrénybe, de nem is tudod igazán, mit ennél? Gondoltál már arra, hogy ez nem is valódi éhség, sokkal inkább unalomevés? Ha igen, akkor ez a cikk neked szól.
Az egészség kulcsa a testsúly kordában tartása, de könnyű ezt mondani. Az unalom az éhségérzet elsőszámú kiváltó oka. Jóval több esetben eszünk unalomból, mint érzelmi okokból vagy stressz hatására. Azok az emberek, akik hajlamosak unatkozni, nagyobb eséllyel lesznek elhízottak vagy túlsúlyosak.
Éhség, unalom vagy étvágy?

Meg kell értenünk, mi is pontosan az éhség és az étvágy között a különbség.
- Az éhséget olyan élettani mutatók jelzik, mint például a gyomorkorgás. Ez a jele annak, hogy a szervezetnek táplálékra van szüksége. A gyomorkorgás megszűnik, amint táplálék kerül a gyomorba.
- Az étvágy egy pszichológiai tényező. Inkább egyfajta vágy, az éhség jelei és érzései nélkül. A pszichológiai vagy érzelmi evést nagyobb valószínűséggel kíséri bizonyos ételek utáni sóvárgás, gyorsan jelentkezik boldogság, szomorúság, stressz és más érzelmi hatások következtében.
- Az unalom egy diszkrét érzelem, amelyhez az elégedetlenség, a nyugtalanság és a kihívások hiányának érzése társul, olyankor jellemző, amikor valaki a jelenkori cselekedeteit és helyzetét céltalannak értelmezi. Nem titok, hogy nagyon sok ember eszik unalmában. Egyes kutatók szerint az ételek izgalma és az ízlelőbimbóink stimulálása hozzásegíthet minket a menekülés érzésének megteremtéséhez és az unalommal való megbirkózáshoz.
Honnan tudhatod, hogy valóban éhes vagy-e?
- Tedd fel magadnak a kérdést: Valóban éhes vagyok? Hasznos eszköz lehet az úgynevezett éhségmérleg, amely lehetővé teszi az éhségérzet 1-től 10-ig terjedő skálán való rangsorolását. A skála használatakor az 1-es azt jelenti, nagyon éhesek vagyunk (például kimaradt étkezések esetén), a 10-es pedig a legkevésbé éhes állapotunkat jelzi (közvetlenül evés után).
- Gondold át, mi történt veled az elmúlt percekben, órákban, ami miatt azt érzed, enned kell. Sokan ilyenkor értik meg igazán, hogy érzelmi evésről van szó.
Hogyan szokjunk le róla?
Tereljük el a figyelmünket. Ha rájöttünk, hogy a gyakori evés hátterében érzelmi okok húzódnak, találjunk ki magunknak olyan módszert, amivel elterelhetjük a figyelmünket az adott dologról. Sétáljunk, sportoljunk, olvassunk könyvet, játsszunk a kutyával, csináljunk bármit, ami elvonja a figyelmünket. Az egészséges étkezési szokások betartása mellett -rendszeres étkezések- kisebb az esély arra, hogy ész nélkül felfaljunk a hűtőszekrény tartalmát. Ha szükséges, iktassunk be rendszeres, kisebb étkezéseket is a főétkezések közé.
Csak és kizárólag a konyhát vagy az étkezőt használjuk evésre. Így elkerülhető az, hogy mással is foglalkozzunk evés közben és valóban csak akkor eszünk, ha éhesek vagyunk. A tévé előtt való feszültségoldó rágcsálást mellőzzük.
Jó egészséget!
Szerző: Rákóczi Gabi Msc