betöltés folyamatban...

Jó vagy rossz dolog a túl gyors fogyás?

2022.06.23.

Ki ne szeretne egy szempillantás alatt nádszál karcsúra lefogyni? Bizonyára azt is sokan hallottuk már, hogy kedvezőbb a lassabb ütemű súlyvesztés, de mi lehet ennek az oka?

A hosszútávú kutatások azt bizonyítják, hogy azok az emberek, akik lassabb ütemben veszítenek a zsírszázalékukból, jóval hosszabb ideig képesek megtartani az új testtömeget és kevesebb egészségügyi kockázattal kell számolniuk.

Mi számít gyors fogyásnak?

Táplákozástudományi és obezitológus szakemberi körökben a heti 0,5-1 kg-os fogyás nevezhető biztonságosnak. Az ennél magasabb érték az izomtömeg csökkenését, epekő kialakulását, hiánybetegségeket és anyagcsereproblémákat is okozhat.

A két legelterjedtebb módja annak, amikor valaki eszement módon akar fogyni, hogy vagy őrült ütemben nekiáll sportolni, vagy egy rendkívül alacsony kalóriás étrendet (akár 800 kcal) kezd el követni. Bármelyikkel is próbálkozik az ember, az első héten szinte biztosan kevesebbet fog mutatni a mérleg 1kg-mal. Ez általában víz, amit ilyenkor veszítünk. A későbbiekben a heti súlyveszteség ennél valószínűleg kevesebb lesz.

Megtartani!!

Az emberek többsége egy éven belül legalább a felét visszahízza a leadott kilóknak, a következő 3-5 évben teljes egészében visszatér a kiindulási súlyához. A lassabb súlyvesztéssel egészséges táplálkozási szokásokat is magunkhoz veszünk, szemben a gyors divatdiéták általi fogyással, ezért jóval valószínűbb, hogy fenntartható lesz az eredmény és az egészségünk sem károsodik.

Az ábrán egy 10 hetes diéta testttömegre gyakorolt hatása látható. Jól megfigyelhető, hogy a diéta befejeztével még egy átlagos étrend mellett is jelentős mértékben gyarapodott a Páciens testtömege

Yo-Yo effektus

Fogyás, hízás, fogyás, hízás, fogyás, hízás….ennek sosincs vége. Ez az általános hatása a szélsőséges diétáknak. Nincs tartós eredmény, egészségügyi károsodás viszont annál több.

De miért hízunk vissza???*

Az, hogy visszaszedjük a keservesen leadott kilókat, nem feltétlen az akaraterő hiánya miatt, sokkal inkább biológiai folyamatok okán következik be. A súlyvesztés és a diétázás egyfajta stressz a szervezetnek, próbál ellenállni, ezért a pajzsmirigyműködés lelassul, az anyagcsere alacsonyabb fokozatra kapcsol, az éhséget szabályozó hormonok pedig még inkább evésre ösztönöznek. A szélsőséges fogyókúrák akár 23%-kal is lecsökkenthetik az anyagcserénket, ami éppen az ellenkező hatást fogja kiváltani, mint amit szeretnénk.

Kutatások bizonyítják, hogy minden embernek megvan az a sajátos és jellemző testtömege, amellyel optimálisan működik. Szervezetünk ragaszkodni fog ehhez a testsúlyhoz, ettől nagyon nehezen fog tudni elszakadni.

A fogyókúrák nyomán kialakuló hiánybetegségek

Ha kevesebbet eszünk, kevesebb olyan hasznos, energiát nem szolgáltató anyaghoz jut a szervezet, mint a Vas, a Folsav vagy a B12-vitamin. Ezek nyomán olyan tünetek mutatkozhatnak, mint a;

  • Hajhullás
  • Extrém fáradtság
  • Immunrendszer gyengülése
  • Csontok szilárdságának elvesztése, oszteoporózis
  • Irritáltság
  • Fázékonyság
  • Izomgörcsök
  • Dehidratáltság
  • Hasmenés vagy szorulás
A 2019-es évhez képest 2021-re a nők és a férfiak körében is nőtt az elhízottak és a túlsúlyosak száma Magyarországon
A 2019-es évhez képest 2021-re a nők és a férfiak körében is nőtt az elhízottak és a túlsúlyosak száma Magyarországon

A diétamániának köszönhetően nőtt az elhízottak száma a világban

A fogyás sikerességét 5 év elteltével lehet teljes biztonsággal megítélni, ha ennyi idő alatt nem hízott vissza a páciens, akkor az eredmény tartós marad. Kevés az igazán hasznos információ a súlyvesztéssel kapcsolatban, sok a szélsőséges divatdiéta és az emberek a legrövidebb idő alatt szeretnének a lehető legnagyobb zsírtömegtől megszabadulni, károsítva ezzel az egészségüket.

Ajánlott lenne mindenki számára mindenek előtt egy egészséges énképet kialakítani, emellett egy moderált, ámde változatos étkezési szokásokkal teli mindennapi életet élni, ahol az, hogy a mérleg nyelve mit mutat, csak másodlagos szempont az egészség után.

Szerző: Rákóczi Gabi Msc

További cikkek

5+1 tavaszi zöldség, ami felturbózza az embert 2024.03.16
Beköszöntött a jóidő, a rengeteg finom és egészséges tavaszi zöldség szezonja. Ez a tökéletes időszak arra, hogy kísérletezzünk a különböző zöldségfajtákkal, és talán újakat fedezzünk fel! Az alábbiakban megmutatjuk kedvenc tavaszi zöldségeinket, és elmagyarázzuk, hogyan támogathatják az egészségedet.
10 táplálkozási mítosz – megcáfolva 2024.02.28
Az egészséges táplálkozással kapcsolatos információk tengerében rengeteg pontatlanságot találunk. Cikkünkben megcáfolunk 10 gyakori táplálkozási mítoszt, hogy magabiztosabban dönthessünk az ételválasztásainkkal kapcsolatban.
Mi az a tojásdiéta? Biztonságos? 2024.02.14
A wellness világában évről-évre felüti a fejét egy új divatos diéta. A régimódi grapefruit-diétától kezdve az egyre népszerűbb KETO diétáig az emberek évtizedek óta keresik a módját annak, hogyan lehet étkezési szokásokat úgy alakítani, hogy az támogassa általános jóllétüket, illetve fogyásukat. A tojásdiéta egy alacsony szénhidráttartalmú, magas fehérjetartalmú étrend, amelynek célja a fogyás elősegítése és az egészség javítása. A diéta általában rövid távú, és többféle változata létezik, de az alapelvek általában hasonlóak.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.