Sikerült rájönnöm egy időről-időre a teljesítményemet csökkentő, a pulzusomat viszont az egekbe emelő (kár, hogy nem fordítva) problémára. Ugyanis úgy tűnik, nem vagyok vasból, mint a Delhi vasoszlop és nincs elég vas a szervezetemben.
De hogy jön ide Delhi?
Indiában éppen Delhiben áll egy 7 méter magas, 6 tonna súlyú ősi vasoszlop, mely egyike a hindu kultúra legrejtélyesebb műemlékeinek, hiszen több, mint 1500 éves fennállása óta nem fog rajta az idő „vasfoga”!
95 % tisztaságú magas foszfáttartalmú kovácsoltvasból áll.
Tudtátok, hogy a vashiány miatt azért érezzük gyengének magunkat, mert a vörösvérsejtek száma lecsökken, és a test sejtjeiben, szöveteiben oxigénhiány lép fel? A szívhez, és ezáltal az izomsejtekhez nem jut el kellő mennyiségű oxigéndús vér. Fáradékonyabbak, sápadtabbak vagyunk, lehet szívdobogásunk és magasabb a pulzusunk. A szív igyekszik az oxigéndús vért nagyobb munka árán ugyan, de elszállítani a sejtekhez.
Intenzív sportolás után csökkenhet a vér hemoglobin szintje, mert a sporttal kifejlesztett izomtömeg oxigénnel való ellátásához több és jó minőségű vörösvérsejt kell. Ezt a megnövekedett igényt, ki tudjuk elégíteni azzal, ha a táplálkozásunk gazdag magas vastartalmú élelmiszerekben, melyeket együtt fogyasztunk C-vitaminban gazdag étellel vagy itallal. Ilyen lehet a máj, a vörös hús, a spenót, a brokkoli, a lencse, a bordáskel, szezámmag, a mák és a kesudió, a cékla vagy a meggy.
Hiánytünetek
mint a fáradékonyság és a sápadtság, de fejfájás okozója is lehet – esetén pótolhatjuk táplálék-kiegészítő formájában (a legtermészetesebb a huminsav). Azonban arra érdemes figyelni, hogy étkezés előtt C–vitaminnal együtt fogyasszuk. Figyeljünk arra, hogy a magnézium, a kávé, a tea, a tej, a tejtermékek és a rostban gazdag teljes-kiőrlésű gabonák gátolják a vas felszívódását.
A legjobb, ha a vasat más vitaminoktól és ásványi anyagoktól elkülönítve veszed be. Kívétel ez alól a C-vitamin, a folsav, a cink és a B-12. A szervezetünk vérképzését segíthetjük B vitaminokkal és folsavval is. Legújabb kutatások a folátot, azaz a B9 vitamint javasolják.
A National Health Service ajánlása szerint a férfiak napi vasszükséglete 12 mg, míg a nőké 14,8 mg, mely igény aktív sport esetén magasabb. Laborvizsgálat esetén a szérum ferritin értéke mutatja, mely normál tartománya nőknél 4-161mg/l, férfiaknál: 16-300mg/l. De érdemes a vaskötő kapacitással együtt figyelni.
Elárulok végezetül egy aranyszabályt.
A kálciumot edzés előtt a magnéziumot pedig edzés után érdemes bevenni, ugyanis az izmoknak nagy szüksége van rá. Ha pedig lefekvés elfőttre halasztod a magnézium pótlást és kiegészíted B12-vel pihentetőbb lesz az alvásod is. Edzés előtt vagy közben a magnézium fogyasztás kínos pillanatokat okozhat. Versenyen, nagy melegben vagy hosszabb edzésen is ajánlatosabb a görcsök ellen inkább a többféle ásványi sót tartalmazó ún. sótablettát fogyasztani.
Szöveg: Michtiov Emese
Fotó: szerző, wikipedia