betöltés folyamatban...

Ésszel térj vissza a koronavírus után!

2022.02.23.
koronavírus

Tudjuk, nagyon nehéz kivárni, hogy visszatérj a régi formádhoz és újra a megszokott erőben állj neki a mozgáshoz. Egy betegség, különösen Covid-19 (koronavírus) fertőzés után muszáj türelmesnek lenned, ha tartós jóllétre vágysz.

Nemcsak egy súlyos vírusfertőzés, hanem bármilyen más betegség esetén létfontosságú, hogy csak akkor kezdd újra az edzést, ha már százszázalékos vagy. Addig ugyanis, amíg a legenyhébb tünetek is fennállnak, a szervezeted a kórokozók legyőzésével van elfoglalva. Minden energiájára szükség van ahhoz, hogy az eredeti, egészséges állapotot visszaállítsa.

Ahány ember, annyiféle betegség

Habár a vírus ugyanaz, nagyon fontos hangsúlyozni, hogy ahányan vagyunk, annyiféleképpen reagálhatunk a fertőzésre. Ha átestél a Covidon, először is tudatosítsd magadban, hogy nem csak egy sima megfázást kaptál el, még akkor sem, ha látszólag könnyen és enyhe tünetekkel megúsztad. Minden esetben hatalmas körültekintést, fokozatosságot és óriási türelmet igényel, hogy visszatérj az aktivitáshoz. Legyen szó bármilyen mozgásformáról, a koronavírus ugyanis nemcsak a légzőszerveket támadja meg, hanem akár az egész szervezetet, a szívtől kezdve a veséken át az idegrendszerig. Ha elhúzódó köhögéssel küzdesz, vagy jó ideje nem múlik a légszomjad, a mellkasi panaszaid is megmaradtak, akkor mindenképp érdemes megejtened egy kivizsgálást, nehogy valamilyen életveszélyes szövődmény álljon a háttérben. Ez nem ijesztgetés, hanem óvatosságra intés!

Minél súlyosabb volt, annál lassabban haladj

Ha közepes vagy súlyos tünetekkel jelentkezett nálad a fertőzés, esetleg kórházba kerültél, akkor mindenképp konzultálj egy orvossal, mielőtt újra a futógépre állsz vagy megemeled a kettlebellt. A szakember előír majd neked egy személyre szabott menetrendet, amivel a lehető legnagyobb biztonságban leszel.

 

Enyhébb esetben is csak óvatosan

Ha enyhébb lefolyású (volt) nálad a koronavírus fertőzés, akkor nagyjából tíz napig érdemes pihenned, bármilyen nehezedre is esik az ágynyugalom. A tizedik nap után, ha negatív az újabb teszted, akkor már gondolkodhatsz az újbóli mozgáson, de csak abban az esetben, ha nincs lázad, elmúlt a köhögésed, szóval semmilyen tüneted nem maradt.

Innen jöhet aztán a fokozatosság: a megszokott intenzitás nagyjából feléig menj el, kényelmes tempójú séta, finom kocogás, lassú jóga, esetleg nordic walking. Válassz bármit is, arra ügyelj, hogy alacsony pulzuson ketyegj, és legalább két napig szoktasd magad az újabb terheléshez!

Ezután megpróbálhatod a könnyű edzést továbbra is alacsony pulzussal. Újabb 2-3 nap elteltével jöhet a közepes intenzitású mozgás, de az se legyen hosszabb egy óránál.

Körülbelül 15-20 nap múlva térj vissza a normál edzésintenzitáshoz, szigorúan figyelve a pulzusodat, a reakcióidat. Ha bármilyen rendellenességet tapasztalsz, azonnal hagyd abba a terhelést, és menj el orvoshoz.

Ezt a cikket is olvasd el >>> A PULZUS ZÓNÁK MÉRÉSE A CSODAFEGYVER

Ne feledd, hogy a sport az egészséges szervezet jótékony terhelését és igénybevételét szolgálja. Ha betegen edzel, csak ártasz magadnak, nem lesz tőle erősebb az immunrendszered, maximum az egód lakik jól!

Szöveg: Kőváry Anett

Fotó: Gustavo Fring

További cikkek

TELJESÍTMÉNYDIAGNOSZTIKA PROFIKNAK ÉS AMATŐRÖKNEK 2022.05.31
A teljesítménydiagnosztikától tudományos hangzása miatt sokan megrettennek. Mi ez a „titokzatos” szolgáltatás, amit egyre több sportoló vesz igénybe az országban? Hogyan szolgálja a teljesítménydiagnosztika az amatőrök és a profik sportcéljait?
A túlevés akár veszélyes is lehet! 2022.03.20
Csak egy kis édességet eszem, hogy jobb kedvem legyen. Nem akarom telezabálni magam, de ezt a csipszet muszáj megennem, annnyira nehéz napom volt. Olyan mérges vagyok, hogy most biztosan megeszem az egész pizzát, az se érdekel, ha bálnára hízom. Ismerős valamelyik mondat? Gondoltál, éreztél, tettél már hasonlót?  Attól még nem biztos, hogy a túlevés áldozata lettél, de ha kontrollálatlanul folytatod, könnyen te is ennek az evési rendellenességnek a rabjává válhatsz.
10 kérdés - 10 válasz: Szőnyi Feri 2022.02.22
10 kérdés 10 válasz rovatunkban ezúttal az ultra triatlonista Szőnyi Feri válaszolt a kérdéseinkre edzésről, versenyzésről, tervekről!

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.