betöltés folyamatban...

Így kezdj jógázni! 2. rész

2022.01.30.
jóga

Talán soha nem volt még olyan népszerű és elterjedt a jóga a nyugati világban, mint napjainkban. Ez a sokszor titokzatosnak tűnő mozgás- és életforma azonban sokkal több a közösségi oldalakra feltöltött látványos fotóknál, nyakatekert pózoknál. A jóga a személyiség átalakulását és az egyensúly mindennemű megtalálását is jelenti, melyekhez az ászanák gyakorlásán át vezet az út.

Merre indulj, ha jógázni szeretnél?

Összeállításunkban rövid ismertetőt olvashatsz a legelterjedtebb irányzatokról, így eldöntheted, hogy mivel szeretnél kezdeni. Legjobb, ha mindet kipróbálod, sőt, ha ugyanazokat az irányzatokat más-más oktatóval is megnézed, mert sokan és sokféleképpen tanítják a jógát.

 A legelterjedtebb jógairányzatok

Hatha

A jógák jógájának tartott jóga, sokak szerint minden jóga alapja, és minden jóga valójában hatha. A legismertebb irányzat neve a “ha” = “Nap” és “tha” = “Hold” szavakból származik. Statikus jógatípusról van szó, melynek gyakorlása alatt hosszabb ideig, több légzésik tartják ki az ászanákat. A Nap és Hold jellegű, vagyis aktív és passzív energiák kiegyensúlyozására törekszik. Az óra rövid elcsendesedéssel kezdődik, ezután bemelegítés, majd a gyakorlás következik, amit levezetés és relaxáció zár. Mozgalmasabb változata a hatha flow, melyen kellemes áramlásban gyakorolják az ászanákat.

Kinek ajánlott?

Azoknak, akik lassabb mozgásra vágynak, betegégből vagy műtétből felgyógyulva kezdik újra a mozgást, esetleg idősebben ismerkednének a jógával.

Astanga

Dinamikusabb a hathánál, kötött gyakorlatsorokból, összesen hat sorozatból áll. A testtartásokat meghatározott sorrendben kell végezni, és csak akkor léphet tovább a gyakorló, ha teljesen elsajátította a sorozatot.

Kinek ajánlott?

Azoknak, akik szeretik a kihívásokat és szeretik figyelni a saját fejlődésük útját, hiszen az ismert sorozatok ismétlésével jól nyomon követhető, hogy honnan indult és hova tartott a gyakorló.

Vinyasa flow

Egy dinamikus jógairányzat, melynek lényege, hogy folyamatos mozgássá, áramlássá, sorozattá kapcsolja össze az ászanákat, méghozzá légzésritmusban. A testhelyzeteket rövid ideig, néhány légzésig tartjuk ki, mindig vannak alternatívák a kezdőbb és haladóbb gyakorlók számára. Itt is elcsendesedés követi a rövid bevezetést, majd bemelegítés, napüdvözletek, gyakorlás és relaxáció jön. Sokszor mentális téma vagy egy csúcspóz köré épül az óra.

Kinek ajánlott?

Azoknak, akik változatosságra vágynak, akik nehezen lassulnak le, és akik nehezen tudnak kikapcsolni. A kihívásokkal teli sorozatok felérnek egy intenzív saját testsúlyos edzéssel, miközben maximális koncentrálást is igényelnek – így a külvilág garantáltan kizárva.

Iyengar jóga

Eszközöket használ a testtartások minél precízebb kivitelezéséhez. Kifejezetten ajánlott a kezdő vagy túlságosan merev gyakorlóknak, mert téglával, hevederrel, blokokk használatával segít az ászanák pontos megvalósításában.

Yin jóga

Hosszú ideig, 3-10 percig kitartott pózokból álló gyakorlás, de egy órán legfeljebb tíz ászanát gyakorolunk. Légzésközpontú jóga, az ínszalagokkal, az ízületekkel és a mély kötőszöveti rendszerrel dolgozik, hogy segítsen a Yang, vagyis a férfi minőség irányába eltolódott életvitelt visszabbillenteni az egyensúlyi állapotba a Yin (női minőség) gyakorlásával.

Kinek ajánlott?

Aktív sportolóknak, megrövidült izmokkal küzdőknek, és mindenkinek, aki úgy érzi, hogy kicsit lágyítani szeretne nemcsak a testfelépítésén, hanem a lelkén és személyiségén is.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

>> A JÓGA ÚJ MEGVILÁGÍTÁSA!

>> MINDENT KELL TUDNIA EGY JÓGAOKTATÓNAK AHHOZ, HOGY A LEGJOBBAT ADJA

 

Szöveg: Kőváry Anett

További cikkek

Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen akkor, ha rendszeresen mozog, sportol. A helytelen légzés ugyanis nemcsak nem használja ki a tüdő teljes kapacitását, de az idegrendszer is rendellenes terhelésnek lesz kitéve, sőt, akár fizikai tünetek is jelentkezhetnek. Ezért fontos a légzés szerepe a mozgásban és a sportban!
Koordinációfejlesztés a síeléshez 2024.02.09
A legtöbb síelő szeretne szépen és magabiztosan siklani a pályán. Megfelelő egyensúly és irányítás nélkül azonban könnyen el lehet veszíteni az uralmat a síléc felett. Ha te sem szeretnéd ezt megtapasztalni, akkor jó hírem van: napi pár perc gyakorlás segít, hogy ezt elkerüld. Íme néhány koordinációfejlesztés gyakorlat a síeléshez!
Gerincjóga: az egészséges hátért és testtartásért 2023.12.30
A gerincjóga egy speciális jógaforma, ami a gerinc egészségét és rugalmasságát célozza meg. A modern életmód gyakran hozzájárul a rossz testtartáshoz és a hátproblémákhoz, így a gerincjóga egy hatékony eszköz lehet ennek megelőzésére és a rehabilitációra. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, kinek ajánlott a gerincjóga, milyen előképzettséget igényel, és milyen előnyei lehetnek rendszeres gyakorlásának.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.