betöltés folyamatban...

Így kezdj jógázni!

2022.01.29.
jóga rawan yasser

Kevés olyan – a szó pozitív és negatív értelmében – divatos mozgásforma létezik napjainkban, mint a jóga. Minden utcasarkon jógastúdió nyílik, a közösségi oldalakról ömlenek a szebbnél szebb jógapózokat bemutató fotók, tippek és trükkök, hogyan jussunk el a semmiből egy nagyon bonyolult ászanáig. Jóga sorozatunk első része.

A koronavírus pandémia alatti bezártság, az önmagunk felé fordulás pedig még hangosabbra vette a jógazajt, ami így igazi útvesztővé változott. A jóga különböző irányzatait szinte lehetetlenség felsorolni. Vannak azonban tévhitek és általános jó tanácsok, melyeket érdemes átgondolnia annak, aki most ismerkedik vagy most szeretne megismerkedni a jógával.

Három jóga tévhit

A három legelterjedtebb tévhit a jógával kapcsolatban, hogy a jóga sport, a jóga vallás, a jógához hajlékony test kell. A jóga azonban sokkal több ennél: életmód. Egy speciális mozgásformával együtt járó eszmerendszer, melynek célja a tudatosság fejlesztése, az ego mögött húzódó én minél alaposabb megismerése, az egyensúly megteremtése az élet minden területén, valamint a pillanatban létezés magas fokú elsajátítása. A jógában kulcsfontosságú szerepe van a légzésnek, mint lényünk és létezésünk állandó metronómjának. A hajlékonyság pedig nem feltétele, hanem hozadéka a rendszeres gyakorlásnak, egy a kézzelfogható pozitív hatásai közül. Lélektani kamatai annyifélék lehetnek, ahány gyakorló létezik.

Mielőtt még sorra vennénk mindazt, amit a jóga az életünkbe hozhat, nézzük meg, hogy hogyan hozhatjuk a jógát az életünkbe. A legfontosabb: idő és türelem kell ahhoz, hogy megtaláljuk azt a fajta jógát, amire éppen szükségünk van, és azt az oktatót, aki a személyiségünkhöz passzol. Ha megtaláltuk, lehet, hogy hosszú időre elköteleződünk az adott változat mellett, de az is lehet, hogy váltogatni fogjuk az irányzatokat attól függően, hogy épp statikusabb vagy dinamikusabb gyakorlásra van szükségünk – mindez igaz az oktatókra is.

Hallgass az ösztöneidre! Vagy a barátnődre…

  • Ha tanácstalan vagy, merre is indulj – pontosan a túlkínálat miatt -, akkor legjobb, ha ajánlás után próbálsz ki egy helyet vagy egy órát. Kérdezd ki megbízható ismerőseidet, barátnődet, kolléganődet, hol és milyen irányzatot gyakorol, milyen hatással van rá, milyen az oktató.
  • Ha viszont szívesebben mész a saját fejed után, nézz szét a neten, vagy sétálj egyet figyelmesen a lakóhelyed/munkahelyed közelében, és válassz ki egy szimpatikus helyet vagy tanárt.

Próbálj bátran!

Nem biztos, hogy elsőre megtalálod azt, amit kerestél. Jógaoktatóként voltak olyan tanítványaim, akiket egyetlen egyszer láttam csak és soha többé, mert egyszerűen nem jöttek összhangba az általam oktatot vinyasa flow jógával, ami egy áramló, dinamikus vállfaja a jógának. Voltak viszont olyanok is, akik nem is mentek többé máshová, annyira megfogta őket a légzésszinkronban végzett sorozatok áramlása. Légy kíváncsi és nyitott, próbálj ki gerincjógát, hatha jógát, astangát, vinyasa flow-t, váltogasd a stúdiókat, tanárokat, adj esélyt magadnak, hogy megtaláld azt, amit keresel!

Miért a jóga?

  • Erősíti az izmokat. Tévhit, hogy a jóga csak nyújtás: a jóga célja a nyújtás és az erősítés egyensúlyának megtalálása. Az ászanák gyakorlásával és tanulásával az izmok folyamatos munkának vannak kitéve, így fokozódik a szervezet keringése, valamint – ahogyan már írtuk – a hajlékonyságot és az erőt is egyszerre fejleszthetjük a testünkben.
  • Karban tartja a gerincet. Olyan sokrétűen és alaposan mozgatja át a gerincet, ahogyan egyetlen más mozgásforma sem. Bármelyik jógairányzatot válasszuk is, minden irányban átmozgatjuk, csavarjuk is a gerincet. A rendszeres mozgás ráadásul fokozza az ízületi folyadék termelődését, ami elengedhetetlen az egészséges csontrendszerhez. A gyakorlás emellett erősíti a gerinc menti izmokat, valamint a felső- és alsó hátizmokat egyaránt. A hátrahajlások és a mellkasnyitások javítják a tartásproblémákat.
  • Segít feloldani a testben felgyülemlő feszültséget.
  • Fokozza a vérkeringést, az energiaáramlást, jó hatással van az anyagcserére, az emésztésre és az oxigénellátásra is, a méregtelenítésben is segít.

Ez a cikk is érdekelhet >>> A JÓGA ÚJ MEGVILÁGÍTÁSA!

Szöveg: Kőváry Anett

Fotó: Rawan Yasser 

További cikkek

8 módszer a tüdőkapacitás növelésére 2024.05.21
Állandó kérdés hogyan növelhető a tüdőkapacitás a fizikai teljesítményedet növelése érdekében vagy ha egészséges életmódra törekszel. Mára a tudomány is bizonyítja, hogy a tüdőnk az egyik legfontosabb szervünk, kulcsszerepe van az egészségünk és jobb életminőségünk szempontjából, ám a sportban kiemelten fontos szerepet tölt be – a sejtjeinket oxigénnel látja el, így a hatékony regenerációnk is ezen múlik.
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen akkor, ha rendszeresen mozog, sportol. A helytelen légzés ugyanis nemcsak nem használja ki a tüdő teljes kapacitását, de az idegrendszer is rendellenes terhelésnek lesz kitéve, sőt, akár fizikai tünetek is jelentkezhetnek. Ezért fontos a légzés szerepe a mozgásban és a sportban!
Gerincjóga: az egészséges hátért és testtartásért 2023.12.30
A gerincjóga egy speciális jógaforma, ami a gerinc egészségét és rugalmasságát célozza meg. A modern életmód gyakran hozzájárul a rossz testtartáshoz és a hátproblémákhoz, így a gerincjóga egy hatékony eszköz lehet ennek megelőzésére és a rehabilitációra. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, kinek ajánlott a gerincjóga, milyen előképzettséget igényel, és milyen előnyei lehetnek rendszeres gyakorlásának.

Ajánló

HOKA Mach X 2 cipőteszt 2024.12.10
Sosem futottam HOKA-ban, mert túl puhának találtam, túl párnázottnak. Eleve is a neutral cipőket kedvelem, így kíváncsivá tett a HOKA Mach X 2 teszt lehetősége.
HOKA Speedgoat 6 GTX cipőteszt 2024.12.09
Bevallom ez volt az első találkozásom GoreTex felsőrésszel rendelkező HOKA Speedgoat 6 GTX terepfutó cipővel, amit kifejezetten nehéz terepviszonyokhoz terveztek. ...
Szabadtéri edzés ősszel – 5 tipp a hidegebb időre való felkészüléshez 2024.11.07
Az ősz sokak számára a szabadtéri edzés egyik legszebb időszaka: a levegő friss és üdítő, a természet gyönyörű színekben pompázik. Azonban ahogy az időjárás ...
A sütőtök 8 áldásos egészségügyi hatása 2024.10.30
Miért érdemes sütőtököt fogyasztani? A sütőtök nemcsak az őszi szezon kedvence, hanem valódi tápanyagforrás is, ami támogatja egészségünket. Gazdag vitaminokban ...
Próbáld ki Jeff Bezos reggeli rutinját 2024.10.22
Ha szeretnél jobban teljesíteni a munkában, hatékonyabban kezelni a stresszt és kiegyensúlyozottabbnak, nyugodtabbnak lenni ez a cikk neked szól. Rengeteg praktikát ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.