A „gym fail”-videókban, azaz edzőtermi bakiparádékban összegyűjtenek minden olyan mozdulatot különféle szabad teremhasználókról, tehát open gymesekről, akik (feltehetően) nem edzővel, viszont szakszerűtlenül használnak eszközöket, beleértve a saját testüket. Ami sok esetben vérfagyasztó szakértői szemmel. Számos országban rég nem engedik meg, hogy valaki „csak úgy” lejárjon edzeni, mindenféle iránymutatás nélkül.
A példa szerintem követendő. A fenti jelenséget ugyanis úgy kell elképzelni, mintha az autós iskolát kihagyva ülnél be az autódba, hogy aztán a város utcáin vezetgess. Ha a szükséges ismeretek nélkül jársz terembe, hasonlóan köz- és önveszélyes vagy.
Rossz példák
Időről időre előfordul egy-egy ember a teremben, aki nem edzőhöz jön, szigorúan saját kútfőből vagy hiteltelen forrásból dobja össze az edzéstervét. Az ő főszereplésükkel születnek a „gym fail compilation”-videók. A kreativitás mindenképpen becsülendő, de sokszor a saját testük ellen dolgoznak ezek a sportolni vágyók. A legnagyobb probléma az, hogy sérülésveszélyes mozdulatok tömkelege kerül elő önerőből, aminek a vége az, hogy az illető megsérül. Vagy örökre megutálja a mozgást – a sérülésveszélyes tevékenységek közé sorolva azt –, vagy, szerencsés esetben, ezek után végre elkezd edzőhöz járni.
Szezon és fazon
Fontos tudnod: a teremedző nem a személyi edződ. Legalább annyiban ad iránymutatást, mit, mire ne használj, mit, hogy csinálj, és mit nem illik csinálni az edzőtermekben. Nincs rosszabb annál, mint amikor valaki egy csoportos edzésidőszak kellős közepén esik be, aránytalanul nagy helyet foglal el, majd rendetlenséget hagy maga után. És persze az is előfordulhat, hogy valaki (egy másik, hasonlóan vakmerő open gym látogató) éppen a rossz technikát tanulja el az illetőtől.
Ne szólózz!
Amit elsődlegesen javasolni tudok: ha már edzésre szánod magad, általánosan minimumcsoportos edzés keretein belül kezdj el ismerkedni a mozgással. De még célravezetőbb személyi edzőt felkeresned ahhoz, hogy megszerezd azokat az ismereteket, amelyektől először a mindennapjaid lesznek kellemesebbek. Később pedig beindulhat a teljesítményjavulás, az izomnövekedés. Ha már minimum fél éve, intenzíven dolgozol edzővel, elkezdhetsz azon gondolkodni, hogy a teljesítmény fenntartását önállóan folytatod-e a már meglévő tudástárral, de egyeztetve az edződdel. A képzett edzővel óvod az egészségedet, de az idődet, sőt a pénztárcádat is kíméled (a sérülés mindig idő- és anyagi veszteséggel jár).
Ne rizikózz, ne legyél te a következő „gym fail compilation” egyik főszereplője…
Szöveg: Szarka Ákos (a szerző egyéni edző; facebook.com/szarka.akos.workout)