betöltés folyamatban...

MIBŐL KÉSZÜLJÖN A KERÉKPÁR VÁZA? – KARBONKOR

2021.12.05.
karbonkor

Acél, titán, alumínium vagy szénszál, jön a karbonkor? Melyik a legjobb megoldás? Melyik technológiának mi az előnye és mi a hátránya?

A hőskorban az acélvázak jelentették az alapot.  

Aminek megvolt a maga szépsége: az anyag nehézségéből adódó tartóssága, túrakerékpárként használva a kényelme. Igen ám, de a sebesség növekedése közben a pedállal közölt erő egy része elvész. Ráadásul az acél nehéz anyag, a bringásnak sok súlyt kell magával cipelnie.

Sokan az acél tartósságával érvelnek a technológia mellett.  

Igaz, hogy évtizedeket kibírnak, ám az acélcsövek végül – ha máshol nem, hát belülről –elrohadnak. A szervizben tucatszám találkozunk harminc-negyven éves darabokkal. Amíg létezett ez az „acélos” szakma, azzal orvosolták a problémát, hogy az elhasználódott csöveket kicserélték. 

Az acél után jött „divatba” a titán.

Mi a tapasztalat ezzel az anyaggal kapcsolatban? Kétségtelen, hogy az acélnál sokkal könnyebb, ám deformálhatóbb is. Nem elég merev, sok energiát elnyel.

Szemben az alumíniummal…

Amely ráadásul könnyű is. Csakhogy a merev, rideg anyagnak is van hátulütője: minden apró úthibát megérez a bringás. Ráadásul tizenöt-húsz év használat után a hegesztési pontok egyszer csak elengedhetnek.

Az üdvözítő megoldás a karbon lenne?

Amennyiben kiváló minőségű alapanyagból, magas minőségben tervezett, gyártott és ellenőrzött termékről beszélünk, akkor igen. Mert az olcsó keleti tucatvázak esetében a vásárlás igazi lutri. A Trek kerékpárok például azért futhattak be akkor karriert, és a cég azért vállal élettartam-garanciát a termékeire, mert az OCLV olyan jogvédett technológiai szabadalom, amely magában foglalja az anyagminőséget, a ragasztás technológiáját, a festést, a korrózióvédelmet és a folyamatos minőségellenőrzést. Ezek együttese adja ki azt a magas minőséget, a könnyű súlyt, a merevséget és a rezonanciaelnyelő képességet, amely a többi anyag fölé emeli a karbont. A karbonvázak lassan harmincévesek. A kétezres évekig nem volt kiforrott a technológia, ám mintegy tíz éve elmondhatjuk, hogy ennél jobb pillanatnyilag nincs a piacon. A rendelkezésre álló technológia magas szintjének és az anyag szabad alakíthatóságának hála csak a tervezők fantáziája szab határt a fejlődésnek.

Ez a cikk is érdekelhet >>>

A SISAK SZABÁLY – VEDD FEL, ÉLETET MENT!

Szöveg: Marik Balázs

További cikkek

Triál- játszótér a világ 2023.03.15
Az elmúlt évtizedekben új technológiák jelentek meg a kerékpáriparban, a szakágak bringái minden eddiginél jobban specializálódtak, hiszen a legtöbb versenyszám különböző műszaki követelmények elé állítja a mérnököket. Mást vár az enduróversenyző, a maratonista, és egy cross country futam is egyedi elvárásokat támaszt. Nem beszélve a triálról. 
Bringanyereg választás 2022.07.12
Töri a feneked, fészkelődsz rajta, vagy épp elzsibbadnak a lágy részek? A bringanyereg választás művészet – tudományos alapokra fektetve. Zselés vagy fapados? Összeszedtük, mi a különbség a bicikliülések között, és kinek mi a célravezető. 
FIXI - KI TEKER KIT? 2022.03.02
A bringaipar is csak olyan, mint autós testvére: elképesztő tempóban fejlődik. Az újdonságok egy része valóban hasznos, egy része nem, előbb-utóbb a vásárlóközönség eldönti, mire van szüksége. Mindamellett érdemes egy kicsit lassítani. Fék nélkül pláne. Bemutatjuk a fixi életérzést.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.