betöltés folyamatban...

TÜRELMI ZÓNA – A HOSSZÚ FUTÁS

2021.02.03.
TÜRELMI ZÓNA - A HOSSZÚ FUTÓEDZÉS

Ha még nincs a heti menetrendedben a hosszú futás, esetleg rég kikerült, akkor érdemes frissítened az edzéstervedet. A hosszú futás hálás műfaj, ha az alaptézisekkel tisztában vagyunk. A hosszú táv mindenkinek mást jelent, ezért a gyakorlat felől közelítjük meg a kérdést. 

Mennyi az annyi?

Az erős emberek azt mondják, legyen legalább 45, de inkább 90–120 perc az edzés, amire rendszerint hét végén jut idő. A kilométerek száma szinte másodlagos, fontosabb, hogy magadat haladd meg. 

De miért kell egyáltalán órákig szaladgálni, nem elég az a heti néhány félórás futás? Egyrészt elég, mert ennyi mozgás is sokat segít az egészséges agynak, valamint kondiban tartja az izmokat. Másfelől viszont a hosszú távú futás a rövidebb futásokat is élvezetesebbé teszi. Az elnyújtott terhelés tágítja az ereket, égeti a zsírt, fokozza az önbizalmat, azaz többet hoz ki belőled – sokkal könnyebb 6 kilométert lefutni, ha 15-öt is le tudsz.

Miért nem ez a normális?

Ha az órákig tartó futás igazi csodaszer, akkor miért nem így fut mindenki? Az egyszerű és a bonyolult válasz is az, hogy órákig kell hozzá futni, a monotonitás pedig a testnek és a fejnek is megterhelő. 

A kitartást kell növelni, ami lassabb tempót igényel, kilométerenként fél, de eleinte akár egy perccel többet is. Sokan hiszik azt, hogy nem lehet lassan futni, vagy azt, hogy a lassú futás időpazarlás. A hosszú (és lassú) futás a fejlődés és esetlegesen egy versenytávra való felkészülés része. Ez azt jelenti, hogy akár a beszélgetésnek is bele kell férnie futás közben, illetve ha nem megy, bele is lehet sétálni. Ezért alakítja a hosszabb táv a gondolkodást is: lelassít, leviszi a pulzust, és közben be lehet járni a környéket. Én például azért szeretem jobban a 8-10-12 kilométeres távokat, mint az 5 kilométert, mert 3 kilométernyi futás kell, mire bemelegszik a szervezetem, vagyis ha többet futok, hosszabban élvezhetem az üzemi hőmérsékletet. Arról nem is beszélve, hogy csak a hivatásos futóknak adatik meg, hogy objektív mércével mérjék a tempójukat: a többségnek valójában csak saját magát kell legyőznie a futópálya kellemes magányában, a futópadon vagy egy hegyi futáson.

Nem az a hosszúfutós alkat…

Persze elképzelhető, hogy a gyorsabb és rövidebb futás jobban megfelel a személyiségednek, mert (úgy tűnik) csak ehhez van türelmed. Ettől még tudd: heti egy hosszú futás segíti a rövid edzéseket is. A hosszabb futás befordít, magadat vizsgálod, elemzed és képzed, így fejben egészen mást igényel, mint egy gyors 30 perces futás. Bár mindenki számára hasznos, óhatatlanul a versenytávok felé terel (10K, félmaraton, maraton). És ez jól is van így, futóversenyen elindulni különleges élmény – ami természetesen öt kilométeres távra is érvényes. Érdemes kipróbálni, milyen több ezer emberrel együtt rajtolni és célba érni, milyen, amikor jelmezes vagy nagyon idős futók hagynak állva fél távnál, és milyen elcsigázottan, de magunkat legyőzve beérni a célba. Ezekhez lényegében elkerülhetetlen a hosszú futás, de a jó hír az, hogy nem kell elkerülni, pusztán elég tudni, hogyan kell jól csinálni: nem szabad túl sokat futni, hagyni kell a testet fejlődni, és lassabban kell futni, mint máskor. 

SM-tippek

● Nem szabad azonnal triplázni a távot és az időt. Legfeljebb 15-20 perccel nyújtsd a nettó edzésidőt, így nem megy tönkre a térded, a bokád és az agyad. A testnek idő kell, amíg megtanulja, hogy te az eddigieknél is komolyabb feladatokra akarod használni. Hagyd, hogy felvegye a ritmust. Attól így sem kell tartanod, hogy sétagaloppban jutsz el a félórás hétközi edzések mellett a kétórás vasárnapi futásig.

● A félórás edzésekre ugyanúgy szükség lesz, mivel a heti egy hosszú futást nem szabad túltolni. Lehet, hogy ami a tavaszi kezdéskor még hosszú távnak számított, őszre már belefér hetente kétszer-háromszor, de ahogy említettük, csak megfontoltan! 

● Ne rohanj! Nem érdemes ugyanazzal a tempóval futni a 15 kilométert, mint a 6-ot.

● Futás után se hagyd ki a nyújtást!

 Szöveg: Bartolák Csaba

További cikkek

Kelvin Kiptum tragédiája 2024.02.12
Meghalt Kelvin Kiptum – 24 éves korában tragikus autóbalesetben életét vesztette a kenyai Kelvin Kiptum hosszútáv futó, a maratoni futás világcsúcstartója. Kelvin Kiptum tragédiája megrendítette a futóvilágot!
Hogyan fuss 90 perc alatt félmaratont? 2024.02.11
Akár tapasztalt, akár kezdő futó vagy a Hogyan fuss 90 perc alatt félmaratont? valószínűleg megfordult már a fejedben. A félmaraton népszerű versenytáv, és sokan versengenek a minél jobb időeredmény megszerzéséért, vagy ugródeszkának tekintik a maratoni táv teljesítéséhez vezető úton.
A NEW BALANCE BEMUTATJA AZ ÚJ FUELCELL SC ELITE V4 VERSENYCIPŐJÉT 2024.01.30
A új szezonra a New Balance elkészítette a SuperComp vonal vezető versenycipőjének egy teljesen új változatát. A FuelCell SC Elite v4-et kifejezetten a versenynapokra tervezték, azokat a pillanatokat tartva szem előtt, amikor a másodpercek tényleg számítanak. A legújabb verzióban rejlő lehetőségek lehetővé teszik a bostoni székhelyű márka számára, hogy a félmaratoni és maratoni távokon is bekapcsolódjon a csúcseredményekért folyó versenybe. (X)

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.