A megfelelő sportág kiválasztása a gyerek számára, minden szülő számára fontos döntés. Az első sportélmények nagyban meghatározzák a gyerek jövőbeni hozzáállását a sporthoz. Cikkünkben megmutatjuk, hogyan segíthet egy szülő gyermekének olyan sportágat választani, amely a legjobban megfelel a szükségleteinek és érdeklődésének.
Miért sportoljon a gyerek?
Az egészségmegőrzésen kívül, számos más előnyét is kihasználhatjuk a különböző edzéseknek. Fontos tehát meghatározni, hogy mit várunk a választott mozgásformától. Hobbi sportot keresünk, ahol gyermekünk önfeledten játszhat, barátkozhat? Esetleg a túltengő energia levezetése a cél? Talán a tanulási nehézségek leküzdése? Kiindulásnak tehát jó, ha ezt a kérdést is feltesszük magunknak.
Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb sportot?
Figyeld a lelkesedés jeleit
A gyerek érdeklődése egy adott sport iránt meghatározza, hogy résztvevőként is élvezni fogja-e azt. Hogy megfigyelhesd mi kelti fel leginkább a figyelmét, célszerű minél több sporttal kapcsolatos élménynek, porgramnak kitenni, például TV-ben közvetített vagy élő sporteseménynek. Beszélgessetek arról, hogy mit szeret és mit nem szeret az egyes sportágakban.
Ismerd meg a preferenciáit: csapat vagy egyéni sport?
Egyes gyerekek szívesebben vesznek részt olyan csapatsportokban, mint a foci vagy a kosárlabda, amelyben egy csapat tagjaként játszanak. Mások jobban szeretnek olyan csapatban lenni, ahol a saját képességeik számítanak a legtöbbet. Az ilyen sportok közé tartozik az úszás, a tenisz vagy a golf. Vagy egyszerűen élvezhetik az egyéni sportokat, például a kerékpározást és a gimnasztikát. Figyeld meg gyermeked, és próbáld meg kideríteni, mi a preferenciája.
Párosítsd a sportot gyermek testalkatához
Egy alacsony és zömök gyerek jobban illik a futballhoz, mint a kosárlabdához, ahol a magas, nyúlánk alkat az előnyösebb. Bár mindig vannak az átlagosnál alacsonyabb kosárlabdázók és az átlagosnál kisebb futballisták, a fiatal korban elért sikerük esélye nagyban függ a testalkatuktól.
Próbáljon ki többféle sportágat
Ha a fenti szempontok figyelembevételével leszűkült a listád, de még mindig nincs meg az „igazi”, semmi gond! Próbáljon ki többet, és nézzétek meg melyik lesz a befutó.
Segítsd az alapok elsajátításában – „edzés a hátsó udvarban”
Az egyik legjobb dolog, amit egy szülő tehet egy sportot tanuló gyermekkel, ha egyenként megtanítja neki az alapokat. Sok szülő órákat tölt a gyerekével, és a hátsó udvarban zsákolnak vagy rúgják a bőrt. Ez a minőségi együtt töltött idő segít neki az alapvető készségeket elsajátítani, baráti, biztonságos környezetben. Ha a választott sportág olyan készségekkel jár, amelyekkel nem rendelkezel, próbáld meg közösen elsajátítani ezeket.
Konzultálj a háziorvossal, iskolaorvossal
Mielőtt aktívan részt venne a sportolásban, beszéld meg a sporttervet a háziorvosával. Sokszor azért sérülnek meg a gyerekek a sportolás során, mert fizikailag nem teljesen felkészültek, vagy olyan korlátaik vannak, amiről korábban nem tudtak.
Vállalj és taníts felelősséget
A sportban való részvétel felelősséget és önfegyelmet követel a gyermektől és a szülőtől egyaránt. Ennek része az otthoni gyakorlás, a felszerelések beszerzése, az edzésekre időben történő érkezés. A sport a személyes felelősség jó tanítója lehet.
+ Egyéb hasznos tippek
- Egy gördeszka, kerékpár vagy trambulin beszerzése jó módja annak, hogy egy mozgásszegényebb gyermeket elszakítsunk a könyvektől vagy a videójátékoktól, és aktívabb életmódra ösztönözzük.
- Vedd figyelembe a kevésbé felkapott sportágat is. A legnépszerűbb focin és kosárlabdán kívül érdemes elgondolkodni a harcművészeteken, a kerékpározáson, a röplabdán, a terepfutáson, a víváson, az atlétikán vagy a társastáncon.
- Ne próbáld a saját érdekeid, vagy a múltad kivetíteni a gyerekre. Lehet, hogy minden vágyad az volt, hogy profi focista legyél, de ezt az álmot nem a gyerekednek kell megvalósítania. Ne feledd, a sportban való részvétel sokkal fontosabb, mint hogy melyik sportágat választja.