A szaunázás régóta népszerű tevékenység számos kultúrában, és nem csupán a pihenés és kikapcsolódás miatt, hanem hihetetlen egészségügyi előnyei miatt is. A szauna látogatása számos pozitív hatást gyakorolhat a testre és a lélekre egyaránt. Ebben a cikkben bemutatjuk a szaunázás legfontosabb egészségügyi előnyeit, illetve azt, hogy kinek érdemes kipróbálni, és hogyan kell helyesen felkészülni rá.
A szaunázás egészségügyi előnyei
- Feszültség és stressz csökkentése: a szauna meleg környezete és csendes atmoszférája segít ellazulni és csökkenteni a stresszt. A magas hőmérséklet hatására a test endorfinokat termel, a boldogság hormonját, ami jó közérzetet eredményez.
- Immunrendszer erősítése: a rendszeres szaunázás segít növelni az immunrendszer ellenálló képességét, így csökkentve az állapotromlás és a betegségek kockázatát.
- Vérnyomás és keringés: a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek sokáig nem javasolták a szaunázást. Mára azonban már tudjuk, hogy hatékonyan „edzi” a vérereket, és hosszútávon javítja a szívkoszorúerek keringését.
- Immunerősítés: a szaunázás alatt a rövid ideig tartó felmelegedés hatására immunvédelmet szolgáló anyagok szabadulnak fel a szervezetben. Ezek hatékonyan segítenek felvenni a harcot a fertőzésekkel szemben. A téli időszakban ezért (is) különösen érdemes heti rendszerességgel szaunázni, hiszen az ily módon megerősített immunrendszer könnyebben veri vissza a légúti fertőzéseket.
- Méregtelenítés: a szaunázás során a bőrön keresztül is kiválasztódnak a méreganyagok, ami javítja a vérkeringést és segít a szervezet méregtelenítésében.
- Bőrápolás: élénkítő hatással van a szervezetre, fokozza az anyagcserét, segíti a méreg- és salakanyagok kiürülését. Mindez nem csupán az immunrendszerre hat, de szépíti, tisztítja a bőrt is, támogatja a sejtképződést. Ráadásul a szaunázás, illetve az azt követő hideg vizes zuhany vagy merülés kiválóan javítja a bőr vérellátottságát, fokozza annak rugalmasságát.
- Izomlazítás és fájdalomcsillapítás: a meleg segít ellazítani az izmokat, enyhíti az izomfájdalmat és ízületi gyulladásokat.
Kinek érdemes szaunázni?
Sokaknak javasolt, de nem mindenki számára ideális.
Érdemes kipróbálnod, ha:
- Egészséges vagy: nincsenek komoly egészségügyi problémáid, a szaunázás egészségügyi előnyeivel a testi-lelki egészséged fenntartása valamint a relaxáció a célod.
- Rendszeresen sportolsz: aktív sportolóknak és rendszeresen edzőknek segíthet az izomlazításban és az izomfeszültség csökkentésében, valamint gyorsabb regenerációt eredményezhet a kemény edzések után.
- Stresszes az életmódod: ha sok a stressz az életedben, a szauna kiválóan segíthet a mindennapi stressz csökkentésében.
- Alvásproblémáid vannak: ha azok közé tartozol, akik álmatlansággal küzdenek, jó, ha tudod, hogy a rendszeres szaunázás segíthet a mélyebb és pihentetőbb alvás elérésében is.
- Izomfeszültség vagy ízületi problémáktól szenvedsz: ha izomfeszültségtől vagy ízületi fájdalmak kínoznak, profitálhatsz a szaunázás izomlazító hatásból.
Kinek és mikor nem ajánlott?
- Terhesség alatt: terhes nőknek nem ajánlott a szaunázás, mivel a magas hőmérséklet veszélyeztetheti a magzatot.
- Szívproblémák: ha szívproblémái vannak, konzultáljon orvosoddal, mielőtt szaunáznál mivel a meleg környezet növelheti a szívterhelést.
- Alkohol- vagy gyógyszerhasználat: az alkohol vagy bizonyos gyógyszerek fogyasztása előtt vagy közben nem ajánlott szaunázni, mivel ezek hatására csökkenhet a test hőszabályozása.
- 12 év alatti gyerekeknek: a szauna belsejében létrejövő magas hőmérséklet túlságosan megterhelő a gyerekek fiatal szervezetének, így 12 évesnél kisebb gyermekeknek semmiképp nem ajánlott.
Így készülj fel a szaunázásra
Előtte:
- A szaunázás előtt ne egyél nagy adagokat, de üres gyomorral se vágj neki. Egy könnyű étkezés 1-2 órával a szaunázás előtt ideális.
- Fontos a megfelelő hidratáltság is. vigyél magaddal egy üveg vizet a szaunába, és rendszeresen kortyolgass.
- Szanualepedő: ha tudunk, kérjünk szaunalepedőt, ez általában benne van a szanázás árában. Saját törölköző esetén figyeljünk, hogy mind a mérete, mind az anyaga (semmi műszál) megfelelő legyen.
- Ruha: a ruházatot tekintve a legfontosabb szempont, hogy bőrünkről minél nagyobb felületéről, minél könnyben tudjon elpárologni az izzadság. Érdemes a választott helytől érdeklődni a ruhaviselésre vonatkozó szabályaikról.
Utána:
- Hűsítő zuhany: a szaunázás után ajánlott hideg zuhanyozás vagy hideg vizes merülés a test hőmérsékletének normalizálására.
- Pihenés: adjunk időt a testnek és a szellemnek a pihenésre a szaunázás után.
Lehet fogyni a szaunázással?
Szaunázáskor csökken ugyan a testsúly – azonban nem leszünk vékonyabbak. Hogy mi történik? A magas hőmérséklet a testet melegítve súlyosbítja a hőszabályozást, aminek következtében a test hőt kezd el kisugározni. Ennek eredményeként a szívritmus felgyorsul, ami kalóriát éget el, hasonlóan egy könnyű testmozgáshoz. Azt is fontos megjegyezni, hogy a szaunázás során elveszített súly inkább vízveszteség, nem zsírveszteség.
Azoknak, akik egészségesek és megfelelően felkészülnek, mindenképpen érdemes kipróbálniuk ezt a hagyományos pihenési formát.