Az ember már a latinok idejében felismerte, hogy az általános jó közérzet eléréséhez elengedhetetlen a helyes táplálkozás és a megfelelő mennyiségű fizikai aktivitás. Hogy mit értünk helyes és megfelelő alatt? Ennek meghatározásához, ismernünk kell saját fizikai határainkat, képességeinket. Ha ez megvan már könnyen választhatjuk ki a számunkra legideálisabb sportot, étrendet és alakíthatjuk ki napi rutinunkat, melynek középpontjában az „ép testben ép lélek” filozófia áll.
Motivációként lássuk milyen konkrét előnyei vannak a sportnak az egészségünkre nézve.
Javítja a szív és erek funkcióit
A megfelelő testmozgás elősegíti az LDL-koleszterin csökkentését és a szív-tüdő kapacitásának javítását. Ez jobb véráramlást eredményez az erekben és nagyobb oxigénellátást a szövetekben, amelyek előnyei – amint azt számos klinikai vizsgálat igazolt– a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozási arány csökkenése és a méreganyagok nagyobb mértékű eltávolítása.
Az LDL-koleszterint „rossz” koleszterinnek is szokták hívni, ugyanis a felesleges koleszterint nem szállítja el az érfalakról, hanem épp ellenkezőleg, lerakódásokat (plakkokat) képez. Ezáltal az LDL-koleszterin hozzájárul a szívbetegségek és az érelmeszesedés kockázatának kialakulásához.
Jó az elmének
Tanulmányok bizonyítják, hogy a rendszeres fizikai tevékenység gyakorlásával fiatalon tartható az agy, csökken a depresszió, az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és a demencia kialakulásának esélye.
Kutatók, néhány éve azt is felfedezték, hogy a sportolás serkenti az idegrendszer szintjén a BDNF néven ismert molekula felszabadulását. A BDNF-szint növekedése fontos szerepet játszik többek között a memória javulásában.
Kellemes közérzetet és jobb alvást eredményez
Megfelelő fizikai aktivitás során, idegrendszerünkben endorfinok, azaz örömhormonok szabadulnak fel, euforikus érzést okozva. Ennek köszönhetően lehetséges, hogy egy kimerítő edzés után jóleső, boldog elégettség tölti el az embert. Az endorfin az immunrendszert is erősíti, és csökkenti a stresszt. Ez az ellazult, nyugalmi állapot pedig elősegíti a jó alvást.
„Azok az emberek, akik keveset mozognak, rosszabbul alszanak, gyakrabban fáradtak nappal, ennek depressziós hangulat vagy szorongás lehet az eredménye.”
Energiát ad
Az edzés során megtanítjuk testünket, hogy több energiát termeljen a nap folyamán. Furcsának tűnhet, hogy a „kemény munka” energikusabbá tesz bennünket, de hosszú távon pontosan ez történik! Ha fizikai aktivitást végzünk, amint azt fentebb már kifejtettük, szív-légzési kapacitásunk javul.
Támogatja az immunvédelmet
A sportolás növeli a szervezetünk által termelt antitestek és gyulladásgátló molekulák koncentrációját. Az elvégzett fizikai tevékenységnek meg kell felelnie az edzettségi szintüknek, mert a túlzott aktivitás stresszhez és az immunvédelem csökkenéséhez vezet.
Meghosszabbítja az életet
Aktív élet=hosszabb élet? Bizony, több olyan tanulmány született, mely igazolja; az aktív, sportos életet élő emberek, minőségibb és hosszabb életre számíthatnak.
Az olasz Egészségügyi Minisztérium által közölt, 2021-es adatok azt mutatják, hogy a rendszeres testmozgás (jelen esetben heti 150 perc tempós séta) akár 4,5 évvel meghosszabbíthatja a várható élettartamot!