Ha a Kékszalagra megyünk, arra kell felkészülünk, hogy 24–36–48 órán keresztül ki leszünk téve az elemeknek. Szél, víz, nap, minden jöhet, erre kell felkészülni. Mutatjuk, milyen az ideális ruházat.
Mik azok a ruhadarabok, amelyeket mindenképpen vigyünk magunkkal egy Kékszalagra? Ennek átgondolásához fektessünk le két alapelvet.
1.) az ember bőre remek fejlesztés, soha nem ázik át, és
2.) felöltözni tudunk, a levetkőzésnek azonban van egy fix határa, ha nem az illendőség, akkor a leégés veszélye.
Öltözet melegre
Ezt elfogadva a legfontosabb kellék egy hófehér hosszú alsó – hosszú felső kombó, jó nedvszívó képességű, könnyű anyagból. Az sem baj, ha bő szabású, amikor nem fúj semmi, és a tűző napon ültök totál lavórban (a „szellő sem rezdül” vitorlás megfelelője), nem fog beleakadni semmibe. A lényeg, hogy takarja az alkart (sőt, lógjon rá a kézfejre is), a térdet és a vádlit is, és védjen a naptól. Ennek fontos kiegészítője a fehér vagy nagyon világos vászonsapka, ami lehetőleg a nyakra is árnyékot vet (tehát inkább kalap), mert az is kegyetlenül le tud égni. Nem te leszel a legcsinosabb a Balatonon, de neked lesz a legjobb, ha ezek megvannak.
Rossz ötlet ugyanakkor a fürdőgatya, avagy -dressz. Kékszalagon csobbanni maga a stranbáderség (a kocavitorlázók lenézésére alkalmas műszó), minden egyéb tekintetben pedig alkalmatlan viseletnek bizonyulnak lényegében időjárástól függetlenül.
Fontos kellék a jó cipő. A hajó veszélyes üzem, tele kiálló, ámde igen jól odacsavarozott fix tárgyakkal, nagyon könnyű úgy belerúgni valamibe, hogy az sérülést okozzon. Emellett komoly veszély a vizes fedélzeten a meg- vagy elcsúszás, ennek nyomán esetleg a vízbe esés, ami a legkomolyabb haváriák egyike a fedélzeten. Vannak persze kifejezetten vitorláscipők is, de amire figyelned kell, az a puha, érdes gumitalp, lehetőleg ugyancsak fehér (ez a tulajdonosok kérése szokott lenni, mert a színes talpú cipők nehezen lemosható nyomot hagynak az érdesített dekken) vagy nagyon világos színből. Ennek a leírásnak kiválóan megfelel egy dorkó is.
A profi cucc nem kötelező
Jobbnál jobb felszerelések érhetők el a profi kategóriában. Az ilyen profi ruházat megvásárlásának azonban nem sok értelme van, ha amúgy nem sokat hajózol. A profi felszerelés drága, sokszor kényelmetlen, nehéz benne például pisilni. Ezenkívül a profi vitorlásruha egyik fontos – és ezért drága – ígérete, hogy huzamosabb ideig ellenáll a tengeri sónak, aminek a Balatonon az égvilágon semmi értelme.
Szélre, esőre, hidegre
Ha nem akarsz profi vitorlásfelszerelésre költeni, akkor az eső és a hideg ellen jó lesz minden, amit a bringázáshoz vagy akár a síeléshez használsz. A teljesen profi (koton, avagy trocken, azaz gumival a nyakra, bokára, csuklóra szoruló) felszerelésen kívül semmi sem fog teljesen megvédeni akkor, amikor az égből ömlik a víz, vagy percenként átcsapnak rajtad a hullámok.
Ilyenkor nem is az a reális cél, hogy a víz ne jusson el a bőrödig, hanem az, hogy maradjon száraz és meleg felszerelésed azután, hogy elmegy a vihar. Ezt pedig nem úgy tudod a legjobban megoldani, hogy megpróbálod a rajtad levő ruhákat a legfelső réteggel jól elzárni a víztől, hanem úgy, hogy viszel magaddal még egy szettet, azt gondosan nejlonba csomagolod, és elhelyezed valahol a kabin egy könnyen hozzáférhető pontján. Legyen benne cipő is.
Szöveg: Máté Dániel Dugó