betöltés folyamatban...

Street workout park kisokos

2023.07.31.

Az elmúlt években gombamód megszaporodtak a saját testsúlyos köztéri edzőparkok, más néven street workout parkok. Egyrészről öröm, hogy ilyen kiváló sporteszközhöz jutottak teljes városok lakosai, másrészről viszont izzad a homlokom, ha arra gondolok, mit művel magával a teljesen laikus, ám éppoly lelkes sportolni vágyó egy ilyen parkban.

Ismered az alapokat?

Az, hogy pár mondatban elmeséljem nulláról, mit hogy kell csinálni egy ilyen parkban, az teljes kudarcra van ítélve. Viszont az eggyel haladóbbaknak tudok néhány sorban segíteni, mivel ők már tanultak bemelegíteni, ismerik a mozgásokat.  Azt látni kell, hogy az ilyen újdonsült parkokban a tervezők képzelete sokszor szárnyra kap, így olyan mérnöki vasszerkezeteket alkotnak, amelyek nem egyértelműek az edzeni vágyóknak, ezért ők csak kérdően kerülgetik az ilyen kortárs művészeti vasszobrokat, mint macska a forró kását.

via GIPHY

  • Alacsonyan lévő párhuzamos korlát: azoknak lehet jó, akik például ülőtartás-variációkat akarnak gyakorolni, de a tolódzkodásuk még nem olyan acélos, hogy magasan tolódzkodjanak.
  • Tolódzkodó magasan és alacsonyan: mert eltérő magasságúak vagyunk, és a tolódzkodáshoz nem kell a párhuzamos korlátot elfoglalni.
  • Fekvőtámaszkeret lábtámasszal: mert kíméli a csuklót, és variálható, hogy a lábunk is fent van az emelvényen, vagy csak a kezünk a fogásokon, vagy épp csak a lábunk az emelvényen.
  • Lépegetők: szintén a magasságkülönbség miatt, vagy mert progresszióban lehet gondolkodni például egylábas guggolás esetében.
  • Multifunkciós húzódzkodópanel: egészségesebb a több fogásmódban végzett húzódzkodás, kis százalékban, de más-más területeket edz attól függően, hogyan fogjuk, például alsó fogással jellemzően nagyobbat tudunk húzni, mint felső fogással, de kalapácsfogással még nagyobbat, és egészségesebb fogásmódot jelent a csuklónknak és könyökünknek.
  • Lépcsőzetes fogások fekvőtámaszhoz: szépen felépíthető progressziót enged, előrehaladva egyre lejjebb lépve.
  • Háttámlás könyöktámasz: lábemeléshez hajlított és nyújtott helyzetben, alkartámaszban és támaszhelyzetben.
  • Has- és hátizom-erősítő: a gerinc antiextenziójának és antiflexiójának erősítésére, a mozgásos törzserősítéseket csak profiknak ajánlom.
  • Alacsony húzódzkodók: evezéshez vagy a húzódzkodás excentrikus szakaszának gyakorlásához kiváló eszköz.
  • Alacsony széles húzódzkodók: könnyebb akrobatikus elemek, kelepforgások gyakorlásához.
  • Háromelemes párhuzamos korlát: eltérő szélességű, így eltérő méretű embereknek ajánlott, például saslendület végrehajtásához, lefelé is teret engedve a lábnak.
  • Bordásfal: zászló gyakorlásához, nyújtáshoz és törzserősítéshez.
  • Majomlétra: például OCR-versenyzőknek, mászás gyakorlásához vagy kalapácsfogással történő húzódzkodáshoz.
  • Medicincéltábla: kardioedzéshez kiváló célpont, de húzódzkodásnál is jó érintési felület lehet egy robbanékonysági függőleges húzás fejlesztéséhez.
  • Magas húzódzkodó: muscle uphoz, robbanékony húzódzkodáshoz, alaplendület gyakorlásához vagy ügyességi, akrobatikus elemek gyakorlásához.

Szarka Ákos, a Tight Hold mozgásrendszer alapítója, személyi edző, oktató, világbajnoki bronzérmes, többszörös világkupa-dobogós street workout versenyző
info@szarkaakos.hu, www.szarkaakos.hu, közösségi média: @szarkaakosworkout

További cikkek

Világmezőny vs világbajnokság 2024.05.17
Hogy tudd, mire számíthatsz versenyzőként, egy sportági sajátosságott szeretnék bemutatni, ami más sportágakban is előfordulhat. Avagy világmezőny vs világbajnokság. De mi is ez?
Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A leggyakoribb edzőtermi sérülések 2024.03.04
Egy este az egyik vendégem kétségbeesetten hívott fel, hogy segítsek, mert nem tudja mozgatni a karját. Aznap délután edzett a teremben, és estére nem tudta se behajlítani, se kinyújtani a könyökét. Tipikusan az edzőtermi sérülések esete. Meg sem kellett kérdeznem, rögtön bevallotta, hogy egy kicsit túlzásba esett, és jóval több ismétlést csinált egy gyakorlatból, mint amit kellett volna. Ráadásul ezt viszonylag nagy súllyal tette. Szerencsére rossz mozdulatról nem számolt be, így reménykedtem, hogy „csak” gyulladásról van szó. 

Ajánló

Világmezőny vs világbajnokság 2024.05.17
Hogy tudd, mire számíthatsz versenyzőként, egy sportági sajátosságott szeretnék bemutatni, ami más sportágakban is előfordulhat. Avagy világmezőny vs ...
Sportdiagnosztika rekreációs és amatőr sportolóknak 1. 2024.05.16
Ebben a most induló sorozatban a vizsgálati – sportdiagnosztika – módszereket tekintjük át.  Ezek mindenki rendelkezésére állnak, függetlenül attól, ...
1hosszBalaton - júniusban új értelmet nyer a Balaton-átúszás 2024.05.15
Ahhoz, hogy valaki sikeresen eljusson a Balaton egyik partjától a másikig sok kitartásra és akaraterőre van szüksége. A Pingvinek viszont magasabbra tették a lécet, így ...
A New Balance májusban a Grey Days-t ünnepli 2024.05.13
BOSTON, 2024. május 1. – A New Balance májusban egy többhetes Szürke-ünnepet tart. Amikor is a márka örökségének és jellegzetes színének klasszikus és új ...
Az Orosz gőzfürdő varázsa: a "bánya bugyraiban” 2024.05.13
Az orosz gőzfürdő, vagy más néven a bánya, nem csupán egy egyszerű hely a test tisztítására; ez egy összetett élmény, ami mélyen gyökerezik az orosz kultúrában ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.