betöltés folyamatban...

Miért egyek egészségesen, ha nem is vagyok beteg?

2022.07.03.

Az emberek túlnyomó része addig a napig, amíg meg nem tapasztalja, milyen betegnek lenni, nem gondol rá, hogy egyszer ő is azzá válhat. Aztán mégis bekövetkezik valahogy. Változunk. Az idő függvényében, a környezetünk hatására és a szervezetünkben végbemenő természetes folyamatoknak köszönhetően. A prevenció (megelőzés) és táplálkozás szerepe napjainkban még inkább felértékelődött.

Egyre több a beteg ember körülöttünk. A baráti körben, a családban, bármerre fordulunk, szinte biztosan találunk valakit, aki valamilyen érzékenységben, allergiában vagy anyagcsere-betegségben szenved. A nem fertőző betegségek számos kutatás által bizonyítottan megelőzhetők a helyes táplálkozás, a rendszeres fizikai aktivitás és a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás segítségével.

Megelőzés

A megelőzés három szintje ismert, mindháromnak jelentős szerepe van.

  • Az elsődleges prevenció középpontjában az egészség általános védelme és támogatása áll, célja a betegség kifejlődésének megakadályozása. Tevékenységi körébe tartozik az egészségnevelés és az egészségügyi felvilágosítás minden területe
  • A másodlagos prevenció célja a betegségek korai, rejtett, még panaszt nem okozó szakban való felismerése. Ezáltal a beteg jó eséllyel, kisebb károsodással, alacsonyabb költséggel gyógyítható. A szekunder prevenció jellemzően orvosi eszközökön keresztül történik (eszköze a szűrővizsgálat) de a laikusok által végzett önellenőrzés is ide tartozik.
  • A harmadlagos prevenció célja a betegségekből fakadó károsodások, a tartós  egészségdeficitet okozó – életminőséget rontó; funkciózavart, tartós fájdalmat, tartós ellátást okozó – állapotok megelőzése. Eszköztárába tartozik a hatékony, korszerű, szövődménymentes gyógyítás és a korai rehabilitáció, amivel elkerülhető a definitív károsodások kialakulása.
Az egészség a valódi meghatározása szerint nem csupán a betegségek hiánya, hanem a teljes testi-lelki-szociális jóllét állapota. Számos tényező befolyásolja, mint például az életmód (43%), a genetikai tényezők (27%), a környezeti hatások (19%) és az egészségügyi ellátás (11%)
Az egészség a valódi meghatározása szerint nem csupán a betegségek hiánya, hanem a teljes testi-lelki-szociális jóllét állapota. Számos tényező befolyásolja, mint például az életmód (43%), a genetikai tényezők (27%), a környezeti hatások (19%) és az egészségügyi ellátás (11%)

Bizonyos tényezőkre tudunk hatással lenni, másokra nem

Nem befolyásolható tényező a kor, a nem, a genetikai adottságok illetve a biológiai tényezők. Befolyásolható például a szociális közeg, ahol élünk, illetve az életmód, amit folytatunk.

„Gyógyszered legyen az ételed, s ételed legyen a gyógyszered” (Hippokratész)

Még mindig túl kevés a valóban értékes információ ezekkel a betegségekkel és a megelőzésükkel kapcsolatban. Sokkal kézenfekvőbb lenne a kialakulásukat elkerülni, mint a már meglévő betegségeket kezelni. Az orvosdoktorok a legtöbb esetben nem rendelkeznek széleskörű tudással a dietoterápia területén, ezért folyamodnak gyógyszeres kezeléshez akkor is, amikor életmódbeli-étrendi kezeléssel még igenis megoldható lenne a probléma. Természetesen ebben az esetben a páciens akaratára jóval nagyobb szükség van, mint egy-egy pirula napi rendszerességű szedése esetén. Ne habozzunk egy-egy ilyen típusú betegség esetén táplálkozástudományi szakember segítségét kérni, hiszen közös érdek kell, hogy legyen a gyógyszerek szedésének elkerülése.

Hogyan előzhetjük meg a nem fertőző -civilizációs- betegségek kialakulását?

A „recept” jóval egyszerűbb, mint gondolnánk. Moderált, ámde változatos étrend, rendszeres és intenzív testmozgás (bármilyen mozgásforma, melyben örömünket leljük), illetve a lehetőségekhez mérten napi 7-8 óra jó minőségű alvás. Vigyázat, az eredmény garantált.

Jó egészséget!

Szerző: Rákóczi Gabi Msc

További cikkek

5+1 tavaszi zöldség, ami felturbózza az embert 2024.03.16
Beköszöntött a jóidő, a rengeteg finom és egészséges tavaszi zöldség szezonja. Ez a tökéletes időszak arra, hogy kísérletezzünk a különböző zöldségfajtákkal, és talán újakat fedezzünk fel! Az alábbiakban megmutatjuk kedvenc tavaszi zöldségeinket, és elmagyarázzuk, hogyan támogathatják az egészségedet.
10 táplálkozási mítosz – megcáfolva 2024.02.28
Az egészséges táplálkozással kapcsolatos információk tengerében rengeteg pontatlanságot találunk. Cikkünkben megcáfolunk 10 gyakori táplálkozási mítoszt, hogy magabiztosabban dönthessünk az ételválasztásainkkal kapcsolatban.
Mi az a tojásdiéta? Biztonságos? 2024.02.14
A wellness világában évről-évre felüti a fejét egy új divatos diéta. A régimódi grapefruit-diétától kezdve az egyre népszerűbb KETO diétáig az emberek évtizedek óta keresik a módját annak, hogyan lehet étkezési szokásokat úgy alakítani, hogy az támogassa általános jóllétüket, illetve fogyásukat. A tojásdiéta egy alacsony szénhidráttartalmú, magas fehérjetartalmú étrend, amelynek célja a fogyás elősegítése és az egészség javítása. A diéta általában rövid távú, és többféle változata létezik, de az alapelvek általában hasonlóak.

Ajánló

Indul a Giro d’ Italia, Valter Attilával a mezőnyben! 2024.05.03
Május 4-én szombaton megkezdődik az idei esztendő első nagy háromhetes körversenye, a 107. Giro d’ Italia. Az olasz körverseny egy Torino környéki dombosabb etappal ...
Koffein: ellenség vagy szövetséges? 2024.05.02
Elsétálva a sportboltok koffeintartalmú zseléi, drazséi, gumicukrai, tablettái előtt, látva a versenyeken egyre sűrűbben használt koffeintartalmú frissítőket, ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 2. 2024.04.30
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
Utcai sportok fesztiválja Budapesten - Olimpiai Kvalifikációs Sorozat 2024.04.29
Június 20-23. között a Ludovika Campuson mérik össze tudásukat a BMX freestyle, a breaking, a gördeszka és a sportmászás legjobbjai az első Olimpiai Kvalifikációs ...
Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.