betöltés folyamatban...

Így viselkedj az erdőben!

2023.03.25.

Ősszel sokszor lehet az az érzésünk, hogy mindenki az erdőben nyüzsög: gyalogosok, futók, vadászok, kerékpáros és lovas turisták, egyénileg vagy csoportosan, downhillesek. Az erdőjárásnak kevés írott szabálya van, ám ezekkel sokan nincsenek tisztában. Az erdő mindenkié!

Akár kutyával vagyunk, akár lóval, akár bringával vagy csak egymagunkban, a turisták „szentháromsága” mindenkire vonatkozik: ne okozzunk kárt, ne szemeteljünk, és ne zavarjunk másokat az erdő élvezetében. 

Gyalogosok és futók

Gyalogosként mi vagyunk a leglassabbak az erdőben, de a legsebezhetőbbek is, ugyanakkor bárhová be tudunk jutni – ennek minden előnyével és hátrányával.

Ne lépjünk engedélyköteles területekre, s ne térjünk le a turistaútról, ha védett zónában járunk. A saját taposáskárunkat szorítsuk minimálisra. Ne vágjuk le az erodálódó hegyoldalakban vezető szerpentineket (a János-hegy vagy a Pilis oldalában láthatunk rossz példákat), fokozott óvatossággal járjunk meredek, köves területeken (nemcsak a magunk, hanem kirándulótársaink testi épségét is veszélyeztethetjük), használjunk megfelelő felszerelést. Fokozott óvatossággal járható terepen fogadjuk meg az ajánlott menetiránnyal kapcsolatos tanácsokat – ilyen például Visegrádnál az Apát-kúti-völgy (fölfelé) és a Spartacus-ösvény (lefelé), vagy Dömös fölött a Rám-szakadék (fölfelé) és a Lukács-árok (lefelé) útja.

Közlekedési tippek

  • Összezörrenéseket okozhat a túrabotok használata: ha „kaszálunk”, vagy hegyükkel hátrafelé tartjuk őket, kellemetlen meglepetéseket okozhatunk. Ha nem használjuk a botokat, akkor vagy úgy tartsuk, hogy más ne mehessen beléjük, vagy rögzítsük őket. 
  • A turistautakon jobbkéz-szabály érvényesül: a menetirány jobb oldalán haladunk, aki előz, balról előz. Kiterjesztése: ha csoportban vagyunk, ne foglaljuk el az erdőt csatárlánccal. 
  • Ha közútra megyünk, akkor futó és gyalogos esetén is irány a bal oldal, az autókkal szemben haladjunk. 
  • Ha a terep megengedi, menjünk kiszámítható és egyenes vonalban, mert egy hirtelen irányváltásból baj is lehet. Segítsük a gyorsabbak haladását azzal, hogy félreállunk. 
  • A gyalogosokra vonatkozó „illemtan” nagy része a futókra is áll, némi kiegészítéssel: mivel a futó gyorsan mozog, és ő előz, neki kell a lassabbaknak jeleznie, merről és miként kerül. A hangos „balról”, „jobbról” (előzünk) jelzés sokat segít egy gyalogosnak abban, hogy merre orientálódjon.

Kerékpárosok és lovasok

Az erdőtörvény és a természetvédelmi törvény megszabja, milyen utakat használhatunk bringával:

  • erdei kerékpárutakat, 
  • kerékpáros jelzéssel fonódó turistautakat,
  • erdészeti feltáróutakat (ha nem esnek korlátozás alá).
  • „Sima” (csak turistajelzéssel ellátott) turistaúton TILOS a kerékpározás.

Kerüljük a talajkárokat okozó farolásokat, meredek lejtőkön tartsuk észben: ha megindítunk köveket, azok valahol landolnak, és lehet, hogy valaki ezeknek nem fog örülni… Ha nem muszáj, ne az erdő közepén használjunk olajat, de ha kell, akkor kell – csak ne szemeteljünk magunk után, bár ez minden erdőjáróra áll.

Külön kell szólni a downhillesekről: a meredek hegyoldalakban száguldó bringások gyalogos turistáknak rémisztőek lehetnek (pláne a szűk, kitérő nélküli utakon), és a downhill nem segít az erodált területeken, sőt… Alighanem addig rendszeresek lesznek a konfliktusok, míg a downhillesek nem kapnak elegendő, az ő igényeiknek kialakított pályát.

Közlekedési tippek

  • Tartsuk szem előtt: az elsőbbség a gyalogosoké, megfelelő oldaltávolságot tartva előzzünk! 
  • Mivel jókora sebességkülönbség van a javunkra, jelezzük (csengővel, dudával, szóval), hogy jövünk, és hogy merről előzünk. 
  • Ha csak megjelenünk és „elzúgunk”, azzal nemcsak megijeszthetjük a gyalogosokat, de viselnünk kell az ebből adódó következményeket is (hirtelen irányváltás, megugrás). 

Tereplovasok

Ugyanaz vonatkozik a lovasokra, mint a kerékpárosokra: ha van lovas út, akkor mehetnek, az egyszerű turistajelzés „nem kóser”, és a gyalogos kap elsőbbséget
Ugyanaz vonatkozik a lovasokra, mint a kerékpárosokra: ha van lovas út, akkor mehetnek, az egyszerű turistajelzés „nem kóser”, és a gyalogos kap elsőbbséget

A széles, két nyomsávos utakat válasszuk, turistautat csak akkor, ha az lovaglójelzéssel fonódik. Ugyanaz vonatkozik a lovasokra, mint a kerékpárosokra: ha van lovas út, akkor mehetnek, az egyszerű turistajelzés „nem kóser”, és a gyalogos kap elsőbbséget. A gyalogosokkal való találkozás általában nem jelent gondot, ám a béke érdekében a kerékpárosok által gyakran látogatott utakat kerüljük. 

Vadászidényben

Akár gyalogosok, akár bringások, akár lovasok vagyunk, vadászat esetén nekünk nem osztottak lapot. Az erdőgazdaságok korlátozhatják és meg is tilthatják vadászat idején a látogatást. Több helyen szabályozzák azt az időablakot (8–16, 9–17, 9–15 óra, van jó pár lehetőség), amikor a turisták bemehetnek az erdőbe, de vannak erdőgazdaságok, amelyek csak felhívják a fokozott figyelem szükségességét hajnalban és alkonyatkor. 

SM-tipp

Az erdőgazdaságoknak a honlapjukon közzé kell tenniük a tilalmakat, az MTSZ honlapján és a termeszetjaro.hu oldalon is tájékozódhatunk. Ha pedig már terepen találkozunk vadászokkal, kérdezzünk – mielőtt rossz helyen lennénk, rossz időben.

Kutyával

Fő szabály: attól még, hogy mi ismerjük a kutyánkat, ez másokra nem áll. Nem ismerjük mások reakcióját, mások félelmeit. Ne engedjük teljesen szabadon, felügyelet nélkül kutyánkat – az sem jó, ha más turistákat riaszt meg, az meg pláne, ha az erdei élővilágba „avatkozik bele” egy hajszával.  A törvény a vadászkutyák és a szarvasgomba-kereső kutyák kivételével egyébként is előírja a pórázhasználatot természeti környezetben. És hallgassunk a józan észre: vannak olyan útvonalak (pl. kerítések fölötti létrákkal nehezítve), amelyek egyszerűen nem kutyakompatibilisek.

Szöveg: Marosi Gergely

További cikkek

Balatonfelvidék - felfedezésre váró eldugott kincsek! 2024.04.12
A Balatonfelvidék gazdag történelmi és természeti kincseket rejt, amik kiváló lehetőséget kínálnak a kirándulások és túrák szerelmeseinek. Számos eldugott helyszín vár felfedezésre, miközben a lenyűgöző táj és a változatos látnivalók megnyugtatják a lelket és feltöltik a testet. Tekintsük át ezeket a kihagyhatatlan célpontokat a Balatonfelvidéken!
Arborétumok - télen is érdemes ellátogatni 2024.03.01
A természet még csak éledezik, de ez nem jelenti azt, hogy ilyenkor ne lenne érdemes felkerekedni egy sétára. Arborétumok, ahová még akkor is érdemes elmenni, ha még épp csak véget ért a tél. 
Túrázás Olaszországban 2024.02.20
Olaszország lenyűgöző tájakkal csábítja a természet és a túrázás szerelmeseit. A hegyek, tavak, és tengerpartok változatossága lehetővé teszi mindenki számára, hogy megtalálja a neki leginkább megfelelő túraútvonalat. Ha szeretnéd felfedezni Olaszország gyönyörű tájait, itt van néhány túra javaslat, megmutatva merre indulj, milyen nehézségekre számíts, és hogyan szervezd meg az utazást.

Ajánló

A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.

EGÉSZSÉGES FALATOK TÚRÁZÁSHOZ

2020.08.25