betöltés folyamatban...

Arborétumok – télen is érdemes ellátogatni

2024.03.01.
Arborétumok

A természet még csak éledezik, de ez nem jelenti azt, hogy ilyenkor ne lenne érdemes felkerekedni egy sétára. Arborétumok, ahová még akkor is érdemes elmenni, ha még épp csak véget ért a tél. 

Nemzeti Botanikus Kert – Vácrátót

A kert alapítója Vigyázó Sándor, aki 1871-ben vásárolta meg a vácrátóti birtokot felesége, Podmaniczky Zsuzsanna számára. Néhány évtized alatt a Vigyázó-birtok gyönyörű, romantikus tájképi kertté változott. Ma is láthatunk itt még olyan növényeket, amelyek az akkori telepítésből származnak, például a numídiai jegenyefenyőket vagy az udvarház és a tavak környékén álló hatalmas platánokat.

A SződRákos-patak vizének felhasználásával a korábban már itt lévő Nagy-tó mellett több tóból álló tórendszert és mesterséges vízeséseket is kialakítottak. Ahogy akkoriban a kor kertépítési divatja diktálta, a park romantikus hangulatának fokozása érdekében gótikus műrom, tornyos vízimalom és egy sziklaalagút is készült. Ezekhez persze sok-sok kő is kellett, amelyet a közelben magasodó Naszályról szekérrel hordtak le. 

Arborétumok Nemzeti Botanikus Kert – Vácrátót
Arborétumok: Nemzeti Botanikus Kert – Vácrátót – A “zenélő malom”

A történeti kerten túl van még itt két sziklakert, növényrendszertani gyűjtemény, több üvegház és beltéri kiállítás is. A botanikus kert olyan hatalmas, hogy egyetlen látogatás alkalmával nem lehet mindent megnézni, ezért is kell többször visszajönni. A park megismerését segítik az ajánlott tematikus séták. Ezek az útvonalak önállóan is bejárhatók, a bejáratnál az adott sétához tartozó vezetőfüzetet is beszerezhetjük.

További információk: https://botanikuskert.hu/

Szarvasi Arborétum

A szarvasi Pepi-kert az ország legnagyobb arborétuma. A 82 hektáros gyűjteményben Alaszkától Mexikóig, a Himalájától Afrikáig közel 1600 fa- és cserjefaj, -fajta és -változat látható, ebből 1200 a lomblevelűek száma, és kb. 250 lágyszárú növényfaj is él itt.

A kert alapítója Bolza Pál gróf volt, aki az első fákat a közeli Anna-ligetből telepítette át, ahol még nagyszülei, Bolza József és Batthyány Anna alakítottak ki parkot. Valóságos csoda, hogy a hatalmas földlabdákkal, szekéren áttolt fák közül jó néhány túlélte az áttelepítést. Köztük van az arborétum legismertebb és legmagasabb lakója, a hegyi mamutfenyő, amely ráadásul egyike a legidősebb európai példányoknak, több mint 140 éves. 

Arborétumok Szarvasi Arborétum
Arborétumok – Szarvasi Arborétum

A hatalmas park bejárását az arborétum oldaláról letölthető, rövidebb-hosszabb körtúrák segítik. A gyerekes családokat várja a Csodaösvény kalandpálya, amely játék és mese egyben, és az útvonal bejárása során a csapatokat számos próbatétel várja. Persze a gyerekek számára kihagyhatatlan élmény a Mini Magyarország is. Az interaktív makettparkban ma már több mint száz híres épület miniatűr mását lehet megcsodálni. A makettek között nemcsak az ország, de a Kárpát-medence ismert épületei is ott vannak. 

További információk: https://pepikert.hu/

Folly Arborétum – Badacsonyörs

Az országban egyedülálló módon az arborétum már generációk óta a Folly család tulajdonában van. A kert első fáit Folly Gyula pécsi orvos ültette az 1900-as évek elején, most pedig dédunokája, Folly Réka igazgatja a parkot. 

Az örökzöld cédrusokban és ciprusokban bővelkedő, öthektáros arborétumban 400 fenyőféle és 200 lombos fa, illetve cserje él. A kert legidősebb fái közé tartozik az a hatalmas ciprusi cédrus, amely az ország egyik legidősebbje vagy az óriástobozú fenyő (Kulter-fenyő), melynek ma két utódja látható a kertben. Ez egyébként az északi félteke legnehezebb tobozú fenyője. A toboz mérete elérheti a 45 cm-es hosszúságot és az 5 kg-os nedves súlyt is.

Arborétumok - Folly Arborétum – Badacsonyörs
Arborétumok – Folly Arborétum – Badacsonyörs

Az arborétum legmagasabb pontján, a molyhos és csertölgyek ölelésében egy kilátó áll, amelynek alakja mi mást is formázhatna, mint egy fenyőtobozt. Érdemes ide feljönni, mert gyönyörű panoráma nyílik a Balatonra és a Badacsonyra. 

Az arborétumban a gyerekeket különleges szabadtéri játékok is várják. A szülők pedig megkóstolhatják a család borait is, de pár éve már egy étterem is várja a látogatókat.

További információk: https://www.folly.hu/

Ezt is olvasd el!
Hangulatos kirándulóhelyek a hétvégére 2022.10.29
Az előttünk álló négynapos szünetre – de persze bármikor máskorra is – ajánlunk három érdekes és látványos kirándulóhelyet Budapesten és a város közvetlen közelében. Heti tippünk: hangulatos kirándulóhelyek a hosszú hétvégére

Pintér-kert Arborétum – Pécs

Pécs legmagasabban fekvő városrésze, a Tettye már önmagában is megér egy kirándulást, ahogy az itt található Pintér-kert Arborétum is. A DunaDráva Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozó kert egykor Pintér János banktisztviselő birtoka volt. Az ő 19. század végén épült villája ad otthont ma a DunaDráva Igazgatóság központjának. 

Pintér János olyannyira érdeklődött a botanika iránt, hogy 1926-ban örökzöldek telepítésébe fogott a mészkő sziklákkal körülvett birtokán. A bejárat közelében, egy kis tó partján még ma is áll két tekintélyes méretű fenyő, amelyet ő ültetett el. 

Arborétumok - Pintér-kert Arborétum – Pécs
Arborétumok – Pintér-kert Arborétum – Pécs

Az arborétum alsó része gyűjteményes kert. A néhány éve megnyitott felső részen a mecseki karsztbokorerdő természetes növényzetével lehet megismerkedni, ráadásul föntről pazar panoráma tárul elénk. A kertben ma több mint 30 védett növény él, mint például a szúrós csodabogyó vagy a pirítógyökér.

Az arborétum önállóan is bejárható, de a nemzeti park igazgatóságának munkatársai gyakran szerveznek itt ismeretterjesztő programokat és tematikus sétákat mindenféle korosztálynak, az óvodásoktól a nyugdíjasokig.

További részletek: https://www.ddnp.hu/

Soroksári Arborétum – Budapest

Talán kevesen tudják, hogy Dél-Pesten, a város szélén, túl a panelek rengetegén egy szépséges arborétum bújik meg. A Szent István Egyetem Kertészettudományi Karához tartozó Soroksári Botanikus Kertet 1963-ban hozták létre, főleg azért, hogy a leendő kertészmérnökök ne csak a tankönyvekben, de közelről is láthassanak növényeket.

Az egyetemi tangazdaság és botanikus kert kialakítása során arra törekedtek, hogy a telepítések mellett megmentsék a még a területen megmaradt, őshonos természeti értékeket is. A kert gyűjteményeit bejárva képzeletben elutazhatunk Észak-Amerikába, Ázsia különböző pontjaira, a mediterrán vidékekre vagy a Kárpátokba is. 

Arborétumok - Soroksári Arborétum – Budapest
Arborétumok – Soroksári Arborétum – Budapest

A kert legértékesebb része a Pannon láprét rezervátumterület, amely május második felében a leglátványosabb, amikor lilába öltöztetik a rétet a virágzó védett szibériai nőszirmok. Sok más mellett a botanikus kertben van egy borostyángyűjtemény is, amelynek képviselői az ország számos pontjáról származnak. A vastag fatörzsekre karvastagságú léggyökereikkel felkúszó borostyánok hihetetlen látványt nyújtanak. A kertben nemrég adtak át egy madárlest, ahonnan egészen közelről figyelhetjük meg a madáretetőre érkező sok-sok madarat.

További részletek: http://sorbotkert.hu/

További cikkek

Elektronikus váltók és minden, amit tudni érdemes róluk! 2024.09.15
A kerékpár elektronikus váltók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és szinte mindenütt jelen vannak ma már, legyen szó akár profikról, akár amatőrökről. Az egyes gyártók már több kategóriával is rendelkeznek, így jóval hozzáférhetőbb lett ez a termékcsoport is. Nézzük is meg, hogyan működnek ezek a váltószettek, illetve milyen előnyökkel és hátrányokkal bírnak. 
Balaton Maraton 2024.09.14
Nem a Kékszalag a Balaton valaha volt leghosszabb vitorlásversenye. 1998-ban a Hajó Magazin megszervezte a 10-szeres Kékszalag-távot magában foglaló Kent-Balaton Maraton versenyt. Itt nemcsak elindult 14 hajó, de 12 közülük be is fejezte a versenyt. A verseny még több kiadást megélt, de mára kihunyt a lelkesedés. Kár érte.
Power walking: gyorsgyaloglás az egészség szolgálatában 2024.09.13
A power walking, vagyis a gyorsgyaloglás az egyik legegyszerűbb, de mégis rendkívül hatékony mozgásforma. Amellett, hogy segíti a fogyást és javítja az erőnlétet, számos egyéb egészségügyi előnnyel is jár. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, miért érdemes beiktatni ezt az egyszerű mozgásformát a mindennapi rutinba, és hogyan profitálhatunk belőle hosszú távon.

Ajánló

Elektronikus váltók és minden, amit tudni érdemes róluk! 2024.09.15
A kerékpár elektronikus váltók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és szinte mindenütt jelen vannak ma már, legyen szó akár profikról, akár amatőrökről. Az ...
Balaton Maraton 2024.09.14
Nem a Kékszalag a Balaton valaha volt leghosszabb vitorlásversenye. 1998-ban a Hajó Magazin megszervezte a 10-szeres Kékszalag-távot magában foglaló Kent-Balaton Maraton ...
Power walking: gyorsgyaloglás az egészség szolgálatában 2024.09.13
A power walking, vagyis a gyorsgyaloglás az egyik legegyszerűbb, de mégis rendkívül hatékony mozgásforma. Amellett, hogy segíti a fogyást és javítja az erőnlétet, ...
Gimnasztikai sportágak - kulcspontok edzőknek 2024.09.09
Dr. Dave Tilley amerikai szertornaedző, mozgásterapeuta a SHIFT movementnél nemrégiben egy összeállításban mutatta be, hogy a szertornában melyek az edzéstervezés ...
Alap kerékpár típusok és jellemzőik: hogyan válassz? 2024.09.06
A kerékpározás az egyik  legnépszerűbb közlekedési és szabadidős tevékenység világszerte. Akár városi közlekedésre, akár terepen való kihívásokra vágysz, ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.