A kitesurf vagy sárkányszörf egy extrém sport, a vízisí és a sárkányeregetés egyfajta kombinációja, melyet vízen, szeles napokon űznek. A nyaralások egyik kedvenc sportja, melyet a legtöbb szeles tengerparton kipróbálhatunk. A koncepció egyszerű: a deszkával a lábadnál hagyod magad siklani a víz felszínén egy nagy, repíthető ernyő rúdjába kapaszkodva.
A KITESURF ALAPVETŐ SZABÁLYAI
A kitesurf az extrém sportok közé tartozik, ezért az első vízre „lépés” előtt, mindenképpen ajánlott néhány leckét venned egy oktatóval, aki megtanít a biztonsági szabályokra és az erős széllel való szembenézés alapjaira! Célszerű 2-3 félnapos tanórán részt venni. A klubok becslése szerint 3 és fél nap elteltével megvannak a kellő alapok ahhoz, hogy gond nélkül kipróbáld magad „élesben”.
Mit tanulsz az órán? Többek között megtanulod: mérni a szél erejét (kihasználni a választott ernyő erejét), meghatározni a szél irányát, kiválasztani a testméretednek megfelelő felszerelést, kialakítani a biztonsági pontokat, élesíteni az ernyőt (fújd fel, engedd le, húzd meg a kábeleket, csatlakoztasd az ernyőhöz), vedd le a ernyőt, repítsd a homokon és a vízben, ússz vontatottan, csináld meg a vízi indítást (amikor, deszkával a lábadnál , kilépsz a vízből a navigáció elindításához), végül meghúzd a széleket, azaz balra vagy jobbra menj, kanyarodj. Megtanulod a vízzel szembeni elsőbbség szabályait is, amit feltétlenül ismerned kell!
MIÉRT JÓ ÉS ÉLEVEZETES A KITESURFING?
Miért vesd bele magad ebbe őrültnek tűnő sportba? Mert más sportágakban ritkán tapasztalható szórakozást és szenzációkat kínál! Rendkívül hihetetlen és szórakoztató a vízben lenni, miközben a szelet kihasználva siklasz, ugrasz, repülsz… A fizikai oldalról nem is beszélve: a test minden izmát átmozgatja.
MILYEN TESTI ADOTTSÁGOK SZÜKSÉGESEK A KITESURFINGHEZ?
A kitesurfhöz edzett testre van szükség. A navigációban a comb és a has izmait sokat használják, ezen kívül nincs szükség más követelményekre. Sokan azt hiszik, először szörfözni kell, de ez nem igaz. Az indulás alsó korhatára tíz, de ez inkább súly, mint életkor kérdése, 45 kg-nál kisebb súlyú gyerekeknek nem ajánlott kipróbálni az élményt.
A VÍZRE LÉPÉS FELTÉTELEI
A vízre lépéshez bizonyos feltételeket be kell tartani: a szél a főszereplő. A szélnek, a vontatáshoz szabályosnak kell lennie (a széllökések nem mindig kellemesek és veszélyesek is lehetnek), jól orientáltnak és erősnek, de nem túl erősnek. Fontos a megfelelő hely kiválasztása is, ahol meghúzhatod a kábeleket, és biztonságosan felszállhat az ernyő. Indulás előtt érdeklődni kell a helyszínen, hogy megtudjuk, vannak-e sziklák, áramlatok, szél alatti területek stb.
Kérj tájékoztatást a környékbeli szörfösöktől és iskoláktól, akik megfelelő tanácsokat adnak, hogy a legtöbbet hozhasd ki a környék adottságaiból!
A KITESURFHÖZ SZÜKSÉGES FELSZERELÉS
Ha kipróbálnád a kitesurföt először egy deszkára lesz szükséged. A deszkáknak több típusa van, de kezdésként az úgynevezett twin-tip deszkával érdemes kezdeni. A deszkán kívül alapkellék még az ernyő, (ennek is rengeteg változata elérhető) melyek nagyon könnyű anyagból (spy) készülnek. Az ernyő kiválasztása a súly, a szél erőssége és az alkalmazott technika alapján történik. A „bár” az ernyő irányításáért felel. Ez egy 35-60 cm hosszú rúd, melyről indulnak a kb. 20-23m hosszú zsinórok az ernyő felé, melyek egyenként több mint 100 kg-ot bírnak el. A trapéz, amihez az ernyőt rögzítjük, így azt nem karból kell tartanunk. Kétféle trapéz létezik: derék és ülő trapéz. Haladó szinten egyértelműen a derék trapézt ajánlják. Tanulóknak és freerideozáshoz az ülő trapézt is gyakran használják. A megfelelő ruházat kiválasztása is fontos, ez a szörfözés helyétől, az időjárástól és egyéni preferenciánktól függ.
A sport hazánkban is tanulható a Balatonon és a Fertő tónál. Ha valaki már elsajátította az alapokat, akkor számos másik vízfelületen is van lehetősége kiteozni. Velencei-tó, Nyéki-tó, Szentesi Termál-tó.