A Balaton környékén számos kilátót találunk, ahonnan az év bármely időszakában gyönyörű panorámában lehet részünk. A Kékszalag idején is érdemes meglátogatni valamelyiket ezek közül, mert a magasból mesés látványt nyújtanak a tó vizén úszó vitorlások.
Óvári-messzelátó – Balatonalmádi

A Balaton környékének egyik legszebb kilátója Balatonalmádi egykori szőlőhegyén áll. Az Óvári-messzelátóból nagyon szép panoráma nyílik a Fűzfői-öbölre és az azt körülölelő hegyekre. A kilátót 1899-ben avatták fel, de nem sokkal később, 1906-ban az építményt egy orkánerejű szélvihar romba döntötte. Ekkor építették újjá először, legutóbb pedig 1991-ben, amikor régi fényképek alapján állították helyre, kicsit egyszerűbb formában, az eredeti gerendavázas, faragásokkal díszített tetőzetét. A kilátó nevét dr. Óvári Ferenc ügyvédről, országgyűlési képviselőről kapta, aki sokat tett Balatonalmádi fejlődéséért, többek között a vasúthálózat kiépítéséért és a kilátó megszületéséért. A kilátóhoz autóval is fel lehet menni, de Balatonalmádi központjától, a Városház térről indul a Vörös homokkő tanösvény, amelynek K▲ jelzésén is felsétálhatunk.
Batsányi-kilátó – Balatongyörök

Az egyik legszebb balatoni panoráma várja azokat, akik felmennek a Balatongyörök feletti Pap-hegy csúcsán álló Batsányi-kilátóba. A háromszintes fatoronyból a Szigligeti-öböl látszik, mögötte pedig a tanúhegyek sorakoznak egymás mellett. A torony névadója Batsányi János, a felvilágosodás költője, aki több szállal is kötődött a Balatonhoz; Tapolcán született, és iskolái egy részét Keszthelyen végezte. Balatongyörök környékén egyébként egymáshoz közel több kilátó is áll. A Batsányi-kilátótól kényelmes sétatávolságra találjuk a Bél Mátyás-kilátót, de van egy természetes kilátópont is, a Szépkilátó, amely egy füves domboldal, ahonnan – ahogy azt a név is jelzi – szép panorámát élvezhetünk. A Szépkilátótól érhetjük el a Batsányi-kilátót is, ahová vagy a piros ▲jelzésű, rövid, de meredek úton juthatunk fel, vagy ha inkább könnyebb, de picit hosszabb utat választanánk, akkor a piros jelzésen menjünk fel a szerelem-dombi pihenőhelyig, majd onnan a piros▲ visz fel a kilátóhoz.
Kisfaludy-kilátó – Badacsony

A Balaton-felvidék legismertebb tanúhegyének tetején álló 18 méteres kilátó 2011-ben épült, tetejéről szinte teljes körpanorámát élvezhetünk. A kilátást csak egy rövid szakaszon takarják ki a fák. Ha jó az idő, Tihanytól egészen a Keszthelyi-öbölig beláthatjuk a Balatont. Ha tekintetünket elfordítjuk a tótól, megcsodálhatjuk a Balaton-felvidék tanúhegyeit is, látszik a Szent György-hegy, a szomszédban magasodik a Gulács és a Tóti-hegy. A kilátó névadója Kisfaludy Sándor költő, aki leginkább szerelmi lírájával lett ismert. Múzsája, majd későbbi felesége Szegedy Róza volt, a hegy oldalában álló házuk a Badacsony egyik legismertebb látnivalója. De a Badacsony többi része is számos izgalmas látnivalót tartogat, például a látványos bazaltorgonákat, a rejtelmes Kőkapu sziklás átjáróját vagy a Rózsakövet, amelyről úgy tartják: ha a szerelmesek leülnek rá, háttal a Balatonnak, egy éven belül össze fognak házasodni.
Xantus János-gömbkilátó – Balatonboglár

A Várdomb tetején álló fura kilátó 15 méter átmérőjű, és vázszerkezetét 240 alumínium háromszög alkotja. Az 1963-ban készült kilátó a hazai alumíniumgyártás fejlettségét hirdette, és ihletője a brüsszeli Atomium volt. A Gömbkilátó eredetileg a budapesti Városligetben állt, ahol az első Budapesti Nemzetközi Vásár legfőbb látványosságának számított. A Gömbkilátó három évig állt a BNV területén, 1967-ben került át Balatonboglárra. A kilátó az 1970-es években vette fel Xantus János nevét. Volt olyan terv is, hogy a felületét beborítják üveggel, de erről végül letettek. A 165 méter magasan álló kilátóból a Balatonban és a szemközti, északi parti tanúhegyekben gyönyörködhetünk. A gömbkilátó 2002-ben díszkivilágítást kapott, idén nyáron pedig lombkorona-tanösvényt adtak át a szomszédságában. A kilátó jelképes belépőjegy ellenében látogatható, naponta 10 és 19, hétvégén 10 és 20 óra között.
Őrtorony kilátó – Tihany

Az egykori római őrtornyokra hasonlító építmény a Tihanyi-félsziget központi részén, az Apáti-hegyen áll. A vulkanikus eredetű félsziget egykori kráterének peremén álló kilátó 15 méterrel magasodik a térszín fölé, és csodálatos körpanorámát élvezhetünk a tetejéről. Megcsodálhatjuk innen a Balatont, a Tihanyi-félsziget belsejét, de látszanak a Bakony hegyei, délre pedig a somogyi dombok is. A kilátóból látszik a félsziget két tava, a Belső– és a Külső-tó is, amelyek az egykor itt működött vulkánoknak köszönhetik létrejöttüket, a lefolyástalan tavak az egykori kráterek helyén alakultak ki. A kilátóhoz közelebb fekvő, nádassal borított Külső-tó gazdag állatvilágnak ad otthont. A tó fokozottan védett terület, ezért közelről nem nézhetjük azt meg, de innen, a magasból remekül megfigyelhetjük.
A 2017-re felépült kilátó fa és terméskő felhasználásával készült, és mostanra az idő kicsit megtépázta, de május végén felújították, így most már megszépülve várja a látogatókat.