A révfülöpi MCC Vitorláskikötő a tehetséggondozás és a balatoni vitorlássport és kultúra kiemelt helyszíne (x)
Az MCC a Kárpát-medence legnagyobb tehetséggondozó intézménye, fő feladata a diákok ingyenes, kis csoportos fejlesztése és a közösségépítés. Ezt szolgálja a révfülöpi Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötő, Diáktábor is, és ennek része a vitorlásoktatás, illetve a Balaton vitorláséletében való részvétel, e kultúra ápolása. A kikötő mind a vitorlásversenyek, mind a horgászversenyek aktív helyszíne.
A marina vendéghelyeket tart fenn a balatoni vitorlázóknak, és vízimentőközpont is egyben, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának állandó bázisa, a vízi rendészet és a vízi közlekedés biztosításában részt vevő hatóságok is helyet kaptak a telepen. Emellett a balatoni horgászat kedvelői is befogadó helyszínre lelnek a területén.
A vitorlázás szeretetét és kultúrájának tiszteletét az MCC továbbadja a diákoknak
A diáktábor és a kikötő célja, hogy az MCC programjaiban részt vevő diákok számára ingyenes táborozási és nyári oktatási lehetőséget nyújtson, amely magában foglalja a vitorlássport, -kultúra és -hagyomány ápolását is. Az MCC erre Fa Nándor óceáni szólóvitorlázó részvételével oktatási programot is kidolgozott.
Eszközbeszerzéseik nemcsak a diákok sportolási lehetőségét szolgálják, hanem lehetőséget biztosítanak a versenyzéssel összefüggő stratégiai-taktikai gondolkodás fejlesztésére is. Ennek érdekében fiataljaik számára rendszeres „háziversenyeket” szerveznek, és idén a 8M Flottabajnokság egyik állomása a kikötő lesz, az Építész Kupát és az augusztusi Kalóz Ranglistaversenyt pedig itt rendezik.
A kikötő fejlesztése új közösségi terek létrehozásával
A diáktábor alapvetően két részből áll, a Balaton-parti kikötőből (az ott található tábori és oktatási helyszínként is funkcionáló épületekkel) és a főút északi oldalán elterülő egykori diáküdülőből. Az MCC tavalyelőtt a kikötő és a rendkívül elhanyagolt gyermeküdülő fejlesztésébe fogott. A kikötő megújulásával új oktatási, közösségi tér jött létre a többi között egy oktatási és rendezvénycélokat szolgáló pavilon létrehozásával. Emellett újjáépült a 71-es út feletti gyalogoshíd is, amely a forgalmas úton történő biztonságos átkelést biztosítja mindenki számára.
A Balaton partján fekvő létesítmény fejlesztésének része volt az étterem-csónakház épületében található műhely felújítása, az emeleti részen levő, diákoknak és oktatóknak szánt szobák és a tárolóhelyiségek modernizálása. Az erősen leromlott állapotú teniszpálya korszerű, multifunkcionális, a diákok mozgását szolgáló sportpályaként újult meg. A mólón egy új, burkolt teraszt alakítottak ki: a Bencés teraszról látni a tihanyi bencés apátságot, s a pillantás aktusával visszatekinthetünk gyökereinkhez.
A fejlesztések egyik legfontosabb eredménye egy közösségi pavilon, amelynek szerkezeti kialakítása forradalmi megoldásokat vonultat fel. Ez Magyarország első rétegragasztott, faszerkezetű Rib panel épülete, amelynél egyedülálló módon a bordák mind a falak, mind a tető esetében kifelé állnak. A pavilon könnyen értelmezhető formájával, egészséges belső tereivel, természetes anyagaival, tapintható fafelületeivel nem csupán barátságos tere lehet a gyerekek tevékenységének, hanem finoman terelgeti a jövő generációját egy egészségesebb, természetszeretőbb világszemlélet felé. A „pavilon” a Balaton-parti gyerektábor oktatási, közösségi épülete: rossz idő esetén védőburok, sátor, máskor a közös játék, tanulás, de mindenképpen a rácsodálkozás, a világra kitekintés helye.
A kikötő területén az őshonos fajok visszaültetésével elindul a növénytelepítés is, a kertépítészeti megújulás első lépcsőfoka. Cél, hogy a helyi mikroklímát szerető, fenntartható kert jöjjön létre, mely otthont ad a helyi természetes állatvilágnak, illetve ennek bemutatása tanösvény formájában.
Jövőre elindul a gyermektábor fejlesztése is
A gyalogoshíd felújításával a kikötőből közvetlenül és biztonságosan lehet eljutni a gyerektáborba, amelynek fejlesztése a következő időszak egyik jelentős feladata. Az MCC célja, hogy minden évszakban használható, korszerű, több száz fiatal elszállásolására és oktatására, játékos foglalkoztatására alkalmas gyermektábort alakítson ki. Ezért tervpályázatot hirdetett 2022-ben, melyre 18 pályamű érkezett be, s a bírálóbizottság A Fiúk Építész Stúdió koncepcióját találta a legjobbnak. Így megkezdődhetett a tervezés, és jövőre indulhat a beruházás is.
A Balaton egyik legszebb, legmodernebb létesítménye várja majd a tehetségeket
Az MCC célja, hogy a Kárpát-medence valamennyi képzési helyszínéről egy időben több mint 300 tehetséges diák táborozhasson és tanulhasson Révfülöpön. A táborba az MCC összes képzési központjából érkeznek résztvevők, ezzel elősegítve a határon átnyúló közösségépítést. A fejlesztések révén az intézmény várhatóan a Balaton egyik legszebb, a hagyományokat is tiszteletben tartó, de egyben legmodernebb létesítménye lesz, ahol a tehetséges diákok ezrei fordulnak meg nyaranta, és szereznek maradandó élményeket.
Fotó: MCC
Együttműködő partnerünk az MCC