A tudatos és mozgásgazdag életmód terjedésével egyre többen tisztában vannak azzal, hogy nem lehet bizonyos testrészekkel foglalkozni, csak az egész testtel. De még így is sokszor hallani, hogy valaki szálkásítani szeretne és mondjuk hasból fogyni.
Kiábrándító, de igaz: nincs olyan, hogy csak szálkásítás, ahogyan helyi zsírégetés sem. És igazából nincs kardio súlyzók nélkül sem! Ahogyan attól sem kell tartani, hogy a súlyzós edzéstől valaki Hulkra tudja pumpálni magát. Az életmódváltással a test egésze változik, az eredményhez pedig egyszerre kell izomtömeget növelni, testzsírszázalékot csökkenteni és tudatosan étkezni.
Aki még csak ismerkedik a fitnesz, és az életmódváltás világával, az legtöbbször félve nyúl a súlyzókhoz. Főleg a nők tartanak tőle, hogy a súlyzós edzéstől ízléstelen izomzatot növesztenek majd, ezért legtöbben inkább a különböző cardiogépeket nyúzzák, hogy mielőbb leszaladjon róluk egy-két kiló. Közben azt szeretnék, hogy csak combból, vagy fenékből fogyjanak, ami egyszerűen kivitelezhetetlen. Ha csökken a testzsírszázalék, akkor az a minden porcikán csökken. Pedig nincs mitől félni az edzőteremben, hiszen a fitnesz nem ész nélküli izomnövesztésről, és nem is doppingszerek használatáról szól, hanem arról, hogy folyamatosan dolgoztatjuk az izmainkat, ezáltal pedig megerősítjük szöveteinket.
Nincs egyik a másik nélkül
Ha feszes vonalakat szeretnél, mert meguntad az integetőhájadat és a cukin röcögő pocakodat, jobb megbarátkoznod a gondolattal, hogy nem lesz elég az elliptikus trénert taposni napi két-három órán át. Ahhoz, hogy látványos eredményt érj el, nagyjából egyforma ütemben kell felépíteni az izomzatodat, és csökkentened a tested által tartalékolt zsír mennyiségét. Vagyis egyszerre kell erősítened az izomzatodat és égetned a zsírt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy heti kétszer egy óra súlyzós edzéshez heti kétszer fél óra cardio kell, hogy társuljon. Persze az arányok borulhatnak az egyéni adottságoktól függően, de az ötven-ötven százalék általánosságban jó kiindulópont lehet.

Nem kell félni a túl nagy izmoktól
Bármennyire is ijesztő, nem kell tartani az Arnold Schwarzenegger testét valaha ékesítő hatalmas izmoktól – az ilyen kinézethez egy életet végig kell gyúrni, heti egy-egy váll- és lábnaptól még senki sem lett túlméretes. Sokan azt hiszik, hogy a súlyok emelése hatalmasra növeli az izomzatot, pedig ez nem teljesen igaz. A magas intenzitású edzés megerősíti az izmokat, felpörgeti az anyagcserét, ennek eredményeként a test akkor is a korábbinál több energiát éget el, amikor nem dolgozik. A nőknek pedig kifejezetten nem kell emiatt aggódniuk, hiszen testükben sokkal kevesebb tesztoszteron van, mint a férfiakéban. Ez védi meg őket attól, hogy túl nagyra növesszék izomzatukat. A súlyzós edzés jótékony hatásai között szerepel még a test mobilitásának fejlesztése, valamint a testtartás javítása és a hátfájdalom enyhítése.
Tiszta étkezés nélkül nem megy
Az áhított forma eléréséhez és megtartásához a kőkemény munka mellett tudatos étkezésre is szükség lesz. Nem kell eltúlozni a dolgot, de oda kell figyelni arra, mikor, mit és mennyit eszünk. Lassan felszívódó szénhidrátok, cukor- és fehér lisztmentes fogások, rengeteg rost és fehérje a kulcsa a tartós sikernek. A fehérjedús étrend a legfontosabb pillére a feszes és egészséges testnek, de a mennyiség is legalább annyira fontos. Sokan nehezen fogadják el, pedig tény, hogy a napi 5-6 étkezés úgy felpörgeti az anyagcserét, hogy egy-két hét után látványosan elkezdenek lecsurogni a kilók. Egy kimerítő edzés után szinte elengedhetetlen a kiadós étkezés, hogy mihamarabb helyreálljanak az izmok, és megkezdődjön az új szövetek építése.
Szöveg: Kőváry Anett