A kettlebell egy tradicionális orosz súlyzó vagy szabad súly, kerek, lapos alappal és íves fogantyúval. Úgy néz ki, mint egy markolattal ellátott ágyúgolyó, vagy egy teáskanna kifolyó nélkül, innen ered az angol „kettlebell” elnevezés. Oroszországban girjának hívják.
A kettlebellek rövid története
Az évszázadok óta használatos súlymértéket eredetileg a száraztakarmány mérése során alkalmazták Oroszországban, ellensúlyként.

Akkoriban pudban mértek, egy pud pedig 16 kg. Ezért ennek töredékeit és többszöröseit képviselik a gömbsúlyok. Eredeti neve girja, használóit pedig girjevikeknek nevezik. A legelterjedtebbek a 12,16, 24, 32, kilósak, de van 48 kg-os is. Egy átlagos nőnek 8 kg-mal, egy edzettebb, erősebb nőnek 12 kg-os súlyzóval érdemes az edzéseket elkezdenie. Férfiak esetében egy átlagos edzettségű férfi 12-16 kg-mal, átlagnál edzettebb, erősebb pedig 20 kg-mal vághat bele a tréningbe.
A vele való gyakorlatozás vélhetően férfiúi virtuskodásból ered és hamar elterjedt a hőskorszak (XIX. sz.) erőművészei körében. Az orosz atléták, súlyemelők azóta is sikerrel alkalmazzák. Napjainkra az egész világot meghódította, Pavel Tsatsouline-nak – a volt Specnaz erőnléti edzőnek köszönhetően.
Kettlebell-emelés mint nemzeti sport
1948-ban a modern kettlebell-emelés a Szovjetunió nemzeti sportjává vált. Az 1970-es években a kettlebell emelés a Szovjetunió Egyesült Állami Sportszövetségének részévé vált, és 1985-ben véglegesítették a nemzeti szabályokat, előírásokat és súlykategóriákat. Az első nemzeti bajnokságra 1985 novemberében került sor Lipetskben. Az orosz hadsereg a mai napig megköveteli, hogy az újoncok kettlebellel edzenek. Az Egyesült Államok titkosszolgálata és az FBI Counter Assault Team is megköveteli operátoraiktól, hogy nagy ismétlésszámú, ballisztikus kettlebell mozdulatokat tanítsanak.
Miben más, mint a hagyomás súlyzók?
A hagyományos súlyzók súlypontja a fogantyúra esik, a kettlebellnél viszont a gömbtest középpontjában van. Ebből adódóan használata, sőt, gyakorlatlan kéz számára puszta tartása is koncentrációt és megfelelő koordinációt igényel. Ennek érdekében más, együttműködő izomcsoportokat is munkára fog. A feszítettség elengedhetetlen, még a nyomásoknál is. A feszesség hangsúlyos a limit-erő fejlesztésében, a súlyt ugyanis végig kontrolláltan kell mozgatni. A kettlebelles edzéseken tehát az egész test együttes ereje gyarapszik.
Kettlebell edzés napjainkban
Napjainkban a kettlebellel végzett gyakorlatok jelentős újjáéledésen mennek keresztül, és a kettlebell edzés a fogyás, a magas szintű kardio- és érrendszeri edzettség megőrzése, a megerősödés és a formált, tónusos, egészséges és gyönyörű test egyik legnépszerűbb és legjobb módja lett. Megdolgoztatja a gerinc környéki mélyizmokat, a has és a csípő izmait is, ami erős és stabil törzset eredményez, ami minden erő alapja.

Ha te is szeretnéd kipróbálni ezt a hatékony eszközt, ne feledd, azt csak megfelelő végzettséggel és tapasztalattal rendelkező oktatóval érdemes!