betöltés folyamatban...

HÉT GYAKORLAT SÚLLYAL ÉS SAJÁT TESTSÚLLYAL

2020.08.20.
Melyik a jobb edzés, a súlyzós vagy a saját testsúllyal végzett? Mindenre sporteszközként kell tekinteni, a testünkre, a súlyokra és a súlyemelő rudakra is.

Számos vita zajlik azzal kapcsolatban, hogy melyik a jobb, a súlyzós vagy a saját testsúllyal végzett edzés. Gyorsan lezárnám a kérdést: a középút az optimális. Mindenre sporteszközként kell tekinteni, a saját testünkre, a felfüggesztéses eszközökre, a kézi súlyokra és a súlyemelő, erőemelő rudakra is.

Elméleti bemelegítés

Ha hét fontos gyakorlatot akarunk kiemelni, a mozgásminták alapján érdemes a teljes testünket „lefedni”. Segítségül hívhatjuk a klasszikus listát: függőleges nyomás, függőleges húzás, vízszintes nyomás, vízszintes húzás, guggolás, törzsdöntés és végül a törzs ereje, ami a hobbisportban rendszerint megáll valamilyen antimozgásnál. (Értem ez alatt a stabilizálást, tehát antiflexiót, anti-laterálflexiót, antiextenziót, antirotációt.) A törzsben először nem mozogni, hanem „nem mozogni”, azaz stabilizálni tanulunk meg, hogy a gerincünket védjük a káros szögváltozásoktól.

Végigvesszük, mely gyakorlatokkal kell feltöltenünk edzésünket abban az ideális esetben, ha minden ízületünk képes rájuk súlyzós edzés esetén, majd rögtön utána mozgásmintánként átvesszük a saját testsúlyos alternatíváikat is. Mivel a saját testsúlyos alternatíváknál több esetben szükségünk lesz például felfüggesztéses eszközre, pontosabb, ha úgy fogalmazok: a súlyzós edzés esetében súlyt fogunk mozgatni, a saját testsúlyos változatok esetében pedig súly nélkül fogjuk megoldani testünk terhelését. Készen állsz?

GYAKORLATOK

1. Vízszintes nyomás

  • Súllyal. Ez alatt a felsőtest vízszintes nyomómozgására gondolunk. Ha minden szükséges anatómiai vagy élettani feltétel adva van (nem fáj a vállunk a szabályos kivitel mellett sem), akkor az egyik leghatékonyabb felsőtesti vízszintes nyomás a fekve nyomás. Ez a gyakorlat nagyban kihasználja a mellizmunkat, a tricepszünket és a vállunkat.
  • Saját testsúllyal. A fenti mozgás leghatékonyabb saját testsúlyos alternatívája a fekvőtámasz. Hasonló mértékben veszi igénybe a tricepszet, a mellizmot és vállizmokat.

2. Vízszintes húzás

  • Súllyal. A melltámaszos evezés az a gyakorlat, amely egészen szabályozott keretek között, mégsem kondigépi kötöttséggel mozgatja meg a széles hátizmot, a bicepszet és a tricepszet.
  • Saját testsúllyal. A gyűrűs vízszintes evezés a mozgásformánk. A TRX-szel szemben a gyűrű szabadabb mozgást biztosít a vállnak a végpozícióban.

3. Függőleges nyomás

  • Súllyal. A súlyzós edzés keretein belül a fej fölé nyomás vagy katonai nyomás lehet rúddal. Könnyen előfordulhat, hogy kézi súlyzós variációval kell próbálkoznunk, de maradjunk annál az esetnél, hogy a vállunk (például a vállflexiónk) megfelelő hozzá, hogy elérjük a függőleges pozíciót még rúddal is.
  • Saját testsúllyal. Bicskafekvőtámasz emelt pozícióban. A lábunkat helyezzük el egy zsámolyon, míg karjainkat szintén zsámolyra vagy egy hasonló magasságú kiskorlátra rakjuk. Itt kell megjegyezni, hogy némileg összetettebb a testhelyzet fenntartása, mint a súlyzós verziónál, ám hamar megtanulható és nagyon jól skálázható a lábmagasság állításával.

4. Függőleges húzás

  • Súllyal. Nem nélkülözheti egyetlen hosszabb programunk sem. Ahogy előbb a saját testsúlyos, úgy most a súlyzós verzió tűnhet kissé erőltetettnek, ugyanis a felfüggesztéses csigához kell nyúlnunk, hogy tényleges függőleges mozgáspályát írjunk le. Ez végezhető ülve vagy fél térden, de bizonyos súly felett magunkat is rögzítenünk kell, például pluszsúllyal.
  • Saját testsúllyal. Ha van a saját testsúlyos edzésre optimalizált mozgásminta, akkor az ez. Az alsó fogásos húzódzkodás lesz az, amelyet könnyíteni és nehezíteni is sokféleképpen tudunk. A fogásmód azért alsó, mert így nagyobb teret engedünk a vállunknak.

5. Guggolás

  • Súllyal. Ha súlyzós edzésről van szó, akkor a háton guggolás rúddal nevű gyakorlat lesz az, amelyet talán a leghatékonyabbnak mondhatunk.
  • Saját testsúllyal. A saját testsúlyos verzió a saját testsúlyos guggolás, amely nem igazán helytálló azt tekintve, hogy az egyik tulajdonképpen a másik regressziója, könnyítése. Továbbléphetünk az unilateralizált változatok felé, viszont ezek más jellegű terheléseknek tekinthetőek. A robbanékonyság vethető még be, azaz a függőleges felugrások, ezzel tovább terhelhetjük az alsó végtagot.

6. Törzsdöntés

  • Súllyal. Súlyzós edzésen ez lesz az elemelés, felhúzás vagy deadlift, attól függően, hogy melyik súllyal dolgozó szakágban beszélgetünk róla.
  • Saját testsúllyal. A saját testsúlyos edzésben hasonló terhelést alakíthatunk ki a GHR, azaz glute-ham raise nevű gyakorlattal. Bevallom, rémségesen ellene vagyok, amikor valaki véletlenszerűen használ magyar, illetve angol kifejezéseket, viszont most én is erre kényszerülök… A fenti GHR-gyakorlatnak ugyanis a magyar nevéről a neten is különféle verziók terjengnek: gyakran csípői-combhajlítói extenziónak hívják – de akkor miért nem feszítés extenzió helyett? A gyakorlatot a szintén angol néven ismert GHD-n végezzük, amely egy törzsedzésre, GHR-re kitalált, padszerű szivacsokkal ellátott eszköz. Egyébként egy bordásfal is megteszi, amelybe be tudjuk akasztani a lábunkat, vagy egy társ, aki megfogja a lábszárunkat, amíg mi térdelve előrefelé dőlünk. A gyakorlat skálázható gumiszalaggal, mivel teljes testünk előredöntése kezdetben túl nagy kihívást jelenthet.

7. Törzsedzés

  • Súllyal. Ahogy korábban kifejtettem, itt sokáig csak antimozgásokról beszélünk. Én egy nagyon hasznos cipelést emelnék ki a súlyzós edzés világából, a bőröndsétát.
  • Saját testsúllyal. A szóban forgó izomcsoport edzésének saját testsúlyos változata minden fixált lábas oldalsó helyzetben történő törzsemelés és tartás. Végezhetjük GHD-n, ennek hiányában egy padon, oldalt fekve, bordásfalba beakasztott lábbal is kiválóan kivitelezhető a gyakorlat.

SM-TIPP

Nem érdemes a súlyzós és saját testsúlyos edzés közötti harcba belemenni: bizonyos mozgásmintáknál a súlyzós edzés kényelmesebb, máskor a saját testsúlyos edzés adja magát. A testünk egy eszköz a terhelésben, ám nem mindegy, milyen mozgásoknak vetjük alá. Ha szimmetrikus terhelést szeretnénk, kisebb sérülési kockázattal, a fent felsoroltak közül mindegyik mozgásmintával dolgozzunk!

További cikkek

Bye Bye integetőháj 2024.04.10
Az integetőháj, más néven tricepsz háj vagy karizomháj, rengeteg embert érint világszerte. Ez az extra zsír a karok hátoldalán és alján található, és gyakran okoz kényelmetlenséget és szégyenérzetet az érintettek számára. Lássuk mi okozza az integetőhájat, és hogyan lehet megszabadulni tőle?
Koordinációfejlesztés a síeléshez 2024.02.09
A legtöbb síelő szeretne szépen és magabiztosan siklani a pályán. Megfelelő egyensúly és irányítás nélkül azonban könnyen el lehet veszíteni az uralmat a síléc felett. Ha te sem szeretnéd ezt megtapasztalni, akkor jó hírem van: napi pár perc gyakorlás segít, hogy ezt elkerüld. Íme néhány koordinációfejlesztés gyakorlat a síeléshez!
Életed legjobb edzése - Cardio dobfit 2023.11.17
Az edzés világa folyamatosan fejlődik, és új, hatékony módszerek jelennek meg a fitnesz területén. Az egyik ilyen újdonság a Cardio dobfit, ami egy olyan mozgásforma, ami nemcsak az állóképességet fejleszti, hanem szórakoztató és dinamikus edzésélményt is nyújt. A Cardio dobfit egy olyan edzésprogram, ami a dobok és a ritmusos ütések kombinációját alkalmazza a kardió edzés során.

Ajánló

5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...
Balatonfelvidék - felfedezésre váró eldugott kincsek! 2024.04.12
A Balatonfelvidék gazdag történelmi és természeti kincseket rejt, amik kiváló lehetőséget kínálnak a kirándulások és túrák szerelmeseinek. Számos eldugott ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.