Nyár. Meleg. Sőt hőség. Van, aki imádja, van, aki legszívesebben menekülne előle. A vízpartok természetes célpontokat kínálnak, ám nem mindenki rajong – például – a Balaton vagy a Velencei-tó körüli tömegért. Esetleg hűvösebbre vágyik. Mondjuk olyan helyekre, ahol tó és erdő együtt van, „természetes klímát” és meghittebb környezetet kínálva. Cikkünkben négy olyan tavat ajánlunk nektek, ahol békében élvezhetitek a temészet adta lehetőségeket.
„A PALÓC BALATON” – BÁNKI-TÓ
- Hol? Bánk
- Tájegység: Cserhát
„Nógrád-vármegyében a Bánki-tavat szintén tengerszemnek nevezi a nép, mivelhogy a mélységét megmérni nem bírja, amellett vize állandó, sem nem szaporodik, sem nem fogy” – írt közel 125 éve a Földrajzi Közlemények az aprócska, gyönyörű, fenékforrások táplálta tóról, melyet elsősorban az itt megrendezett zenei fesztiválról ismerhet a nagyközönség.
„Fel a kanyargós úton a nógrádi hegyeknek. Katalinpuszta, Rétság, és íme, egyszerre odafordul az autó egy tavacska tükréhez, idillikus kis falu szélén. Ez a bánki tó. Milyen kedves, nyugalmas, szép világ.” Ez a beszámoló már 1936-os – Harsányi Zsolt a Pesti Hírlapban írt gyönyörű tárcát a tavacskáról –, de az idelátogatót ma éppúgy elbűvöli Bánk. A hétszáz főt sem számláló falu első számú nevezetessége tényleg egy tengerszemre hasonlít, tényleg mély (és hirtelen mélyül – erre kisgyerekkel jó vigyázni) és tényleg idillikus. A kétezres években rehabilitált vizes területet egyik oldalán, a falun túl dombok, a másikon erdő vigyázza.
Apartmantól vadászházig, panziótól kempingig számos szállást találhatunk a településen, a tavon működik strand és kalandpark, lehet csónakázni, horgászni. További programokat biztosít a Tószínpad. Vendéglátó egységből is találunk eleget – éttermektől büfékig és pálinkaházig –, arra viszont érdemes ügyelni, hogy mivel a falu aprócska, bevásárlási lehetőségeink korlátozottak. Ha valaki távolabbi kalandokra vágyna, a legjobb kerékpárt bérelnie és nekivágnia a környéknek: kúriáival, történelmi emlékeivel, természeti különlegességeivel a Palócföld ritkán látogatott települései sok meglepetést szerezhetnek.
„FELSÉGES HEGYVIDÉKEN” – A HÁMORI-TÓ
- Hol? Miskolc-Lillafüred
- Tájegység: Bükk
Lapozzunk ismét fel egy (sajtó)történeti forrást! „Még mielőtt a Bikknek gyönyörű erdeitől végkép elbucsuznánk, tegyünk még egy kis kirándulást a hámori tóhoz, melly kétségkívűl hazánk legfestőibb pontjainak egyike. Ez nemcsak a miskolcziaknak s úgyszolván az egész megyei közönségnek legkedvesebb mulatóhelye, hová az ifjú szerelmes kedvesét, a családapa gyermekeit, a jó barát kedves vendégét vezetni szokta, hogy a felséges hegyvidék körében néhány kellemetes órát töltsön.” Ez a Vadász- és Versenylap, az évszám 1861, de (a stílustól eltekintve) lehetne 2019 is: ifjú szerelmes kedvesét, a családapa gyermekeit, a jó barát kedves vendégét továbbra is ide szokta vezetni, a hegyvidék továbbra is fenséges, a Hámori-tó Lillafüreden pedig továbbra is az ország egyik legmesésebb pontja.
A mai formájában a 19. században kialakított tó a Lillafüredi Palotaszálló átadásával (1930) lett szinte már giccsbe hajlóan szép. Nem csoda, hogy Lillafüred népszerűsége töretlen: kisgyerekeseknek, gyalogos és kerékpáros turistáknak, csak egy kis kikapcsolódásra vágyóknak egyaránt kedvence.

Aki a közvetlen környéken nézne körbe, azt lefoglalja a vízesés, a csónakázás, a barlangok vagy a kisvasút; az extrémebb élményekre vágyók kipróbálhatják magukat a Lillafüredi Sport- és Kalandparkban, esetleg a közeli (szikla)mászóparkban. Aki maga mögött szeretné hagyni a nyüzsgést, annak ott a számtalan turistaút: a közeli Bükk-fennsík bejárása akár gyalogosan, akár kerékpárral maradandó élmény, csak bírjuk fölfelé az emelkedőt! Ha a strandolást nem említettük, az nem véletlen: a tó hideg és mély, a víz fürdésre nem alkalmas. Közúton viszont csak bő fél óra Miskolctapolca és híres barlangfürdője.
A PÉCSIEK KEDVENCE – AZ ORFŰI-TÓ
- Hol? Orfű
- Tájegység: Mecsek
Újabb mesterséges tó, sőt tórendszer, melyet az 1960-as években kezdtek el kialakítani. A négy állóvíz – Orfűi-tó, Pécsi-tó, Herman Ottó-tó és Kovácsszénájai-tó – összesen 113 hektár vízfelületet biztosít. A pécsiek egyik kedvenc üdülő- és kirándulóhelye körül tavasszal medvehagyma-illatú erdőben barangolhatunk, nyáron viszont a víz veszi át a főszerepet. A kínálat gyakorlatilag teljes: strand, aquapark, vízi turisztikai központ, horgászlehetőségek, turista- és kerékpárutak várnak.
Ha egy kicsit jobban a (víz)felszín alá néznénk, bőven van erre is lehetőségünk. Az Abaligeti-barlang egész évben látogatható szakvezetéssel, megnézhetjük a Malommúzeumot, a Mecsek Háza pedig szervezett programokkal, túrákkal, akár még extrém barlangtúrával is fogadja a kirándulókat. A legtöbben természetesen a Fishing on Orfű fesztivál idején érkeznek – ettől a hosszú hétvégétől eltekintve azonban nyugalmunkat is meglelhetjük a tóparton.
KÉK SZÍJ A ZÖLDBEN – SZAJKI-TAVAK
- Hol? Hosszúpereszteg
- Tájegység: Kemeneshát/Hegyhát
Hosszúpereszteg, Bögöte, Vashosszúfalu, Csehimindszent, Mikosszéplak, Bérbaltavár – nem mesekönyvbe csöppentünk, hanem a Kemeneshát és Hegyhát, Vas és Zala megye határára kerültünk. A Szajki-tavak mesterséges, keskeny, kék szíjként kilométereken keresztül haladó tórendszere (tizenegy tó van egymás mellett) csodálatosan zöld környezetben van. A horgászok több tó közül választhatnak, a strandolók a hatos számú tóban meríthetik meg magukat, de a kerékpárosok, lovasok és kalandparkba vágyók is megtalálják számításaikat.
Bár a Szajki-tavak nem most élik fénykorukat – az a hetvenes évekre datálódik –, ez nem feltétlenül tesz rosszat a természeti környezetnek. A tavakat jelzett turistautak (a Kéktúra és a piros sáv is elhalad itt) segítségével járhatjuk be, a hatos, tehát „strandtónál” találunk vendéglátóhelyeket és kempinget. Kicsit kijjebb tekintve pedig vár ránk Kám mellett a Jeli Arborétum, vagy akár Sárvár híres fürdője.
Szöveg: Marosi Gergely