betöltés folyamatban...

A sízés kiegészítő gyakorlatai

2023.01.15.
sízés

Minden valamirevaló sport megmozgatja a teljes testet és legtöbben tényleg arra is vágyunk, hogy minden (vagy a legtöbb) izomzatunk munkálkodjon. Az úszást, nagyon sokan – joggal – a legtöbb izomcsoportot igénybe vevő sportnak tartják. Nem célunk itt és most megversenyeztetni a legtöbb izmot megmozgató sportágakat, de ha megpróbálkoznánk vele, akkor az alpesi sízés minden bizonnyal előkelő helyen végezne. A teljesség igénye nélkül: láb, térd, comb, csípő, has, váll, nyak, hát, gerinc, kéz és ha az ember „vágja” a kanyart, nem csak csúszik, akkor ezek bizony egytől egyig kemény ellenállásnak vannak kitéve.

Ebben a cikkben a legalapvetőbb sízést megelőző gyakorlatokat, kiegészítő mozgásokat igyekszünk górcső alá venni. A valaha volt egyik legsikeresebb versenyző, nem mellékesen hatalmas kedvencem és példaképem, Hermann Maier előszeretettel töltött el órákat ergométeren és emellett rengeteget biciklizett is. Ez utóbbi, egyébként, nagyon is bevett szokás vagy kiegészítő sport a sízők számára. Visszakanyarodva az ergométerhez (legyen az szobabicikli vagy evezőgép) Maier életrajzi könyvéből kiderül, hogy súlyos közúti balesete után, amint állapota engedte azonnal nekilátott a felsőteste kondiban tartásának és ebben is nagy segítségére volt a szóban forgó eszköz. 

Állóképesség és ruganyosság

Amikor épp nem a havas lejtőket róják, a sízők mindenféle állóképességet és egyensúlyt korrigáló gyakorlatot végeznek, ezekkel is szimulálva a (verseny)pályák kihívásait. Fontos kiegészítő elem például a slackline vagy az ugrókötelezés, amíg az ember bírja szusszal. Több videó is megtekinthető a közkedvelt csatornán, amint a sízők akadálypályán „közlekednek” ugrásokkal, guggolásokkal, elhajlásokkal teletűzdelt kihívásokkal megharcolva, próbára téve egyensúlyérzéküket és gyorsaságukat. Természetesen bosu labdák (hívják koordinációs félgömbnek és egyensúly labdának is), medicinlabdák és fitneszlabdák is tarkítják az említett akadálypályát, ezzel leginkább a rugót (térdet) segítve. Az is előfordul, hogy amíg az „áldozat” szenved az akadálypályán, azalatt időközönként labdákat dobálnak neki (vagy felé), amiket jó esetben illik elkapnia vagy éppen kihajolnia előlük. Itt is a koordináció, az egyensúly és a gyorsaság valamint a reakcióidő fejlesztése a tét.

Fizikum és jó kondi

Nem lehet szó nélkül hagyni a csípő, a core-izomzat és fokozatosan a felsőtest karbantartását és megerősítését sem, hiszen az ívek bevételénél olyan centrifugális erőnek kell ellenállnunk, amit csenevész állapotban nem tudunk „megtartani”. A jó kondi létfontosságú, ennek felépítése pedig a legalapvetőbb gyakorlatokkal kezdődik: guggolások, kitörések, a csípő és medence megerősítése, a különböző plank-ek, fekvőtámasz és karhajlítás. Ezeket továbbfejlesztve jöhetnek a saját testsúlyos edzések és egyéb súlyzós gyakorlatok is, bár a szélsőséges testépítés kimondottan nem ajánlott. Visszatérve a már említett osztrák sí-legendához, Hermann Maierről köztudott, hogy fiatalon a síoktatás mellett kőműves segédként is dolgozott. Ez a tevékenysége is hozzájárult az erős fizikuma kiépítéséhez. 

Ezt is olvasd el!
Amiért érdemes Ausztriában tölteni a telet 2022.12.13
Ausztria a hegyek országa, a hegyek mindig is kihívást jelentettek a szakavatott hegymászók, extrém sízők vagy éppen az egyszeri túrázók számára is. Ugyanakkor létfontosságú, hogy évszaktól függetlenül kellően felkészülten vágjunk neki akár a rövidebb, kevéssé megterhelő túráknak, akár a profi edzettséget igénylő, komoly kihívásnak ígérkező expedícióknak. Fontos a jártasság, a felkészültség, de legalább ennyire a biztonság is (védőfelszerelés, különféle eszközök és tartozékok), valamint a létező szabályok és az etikett betartása. Jelen cikkben elsősorban a túrázáshoz és a mélyhavas sízéshez (freeride) adunk tippeket és ötleteket.

Egyéb kiegészítő tevékenységek

A kellő állóképesség és jó kondíció mellett persze a kellő sítechnikát is van mindig hova fejleszteni, a görsízés vagy akár a görkorcsolyázás és a bólyák kerülgetése is könnyűszerrel bevezethető a programba. Ami után egy kis levezető futás vagy túrázás, netán falmászás is segíthet. Ahogy az úszás és a vízben végzett, legfőképp, láb és kar gyakorlatok is.  Ha pedig szórakozással vegyített aktív kikapcsolódásra vágyunk irány a trambulinpark, egy kiadós ugrálás garantáltan mindenünket megmozgatja. 

Szerző: Szabó Áron

További cikkek

5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok sokfélesége meglepő lehet. A középkorban az emberek különböző fizikai tevékenységeket űztek, legyen az hagyományos sport, lovagi gyakorlat vagy egyszerű szabadidős testmozgás.
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ultrafutás és az egészség összefüggéseiről a szakértők.

Ajánló

5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...
Nagy levegőt! A légzés szerepe 2024.04.13
Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyes légzés csak a futók vagy a jógázók sajátja, valójában mindenkinek, aki él, helyesen kellene lélegeznie – különösen ...
Balatonfelvidék - felfedezésre váró eldugott kincsek! 2024.04.12
A Balatonfelvidék gazdag történelmi és természeti kincseket rejt, amik kiváló lehetőséget kínálnak a kirándulások és túrák szerelmeseinek. Számos eldugott ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.

Sport Forum Hungary 2022

2022.12.10
2022. október 20-án lezajlott az első Sport Forum Hungary konferencia a Puskás Arénában, elmondhatjuk a kitűzött céljainkat elértük, a szakmai nap a programok mellett fórumot teremtett a sport diszciplinái között. A Sport Forum Hungary egésznapos programja három teremben párhuzamosan zajlott, közel 100 előadó és panelbeszélgetés résztvevő 70 előadása gazdagította a napot és 646 résztvevő látogatta meg az eseményt. Az Expo részen 17 kiállító kitelepüléssel jelent meg a rendezvényünkön. #sportforumhungary #egyuttasportert