betöltés folyamatban...

FUTÓHÁTIZSÁK, FUTÓMELLÉNYEK ÉS -ÖVTÁSKÁK

2020.09.20.
Futóhátizsák

Annak, aki hosszabbakat is fut, esetleg A pontból B pontba szalad, örök dilemma, hogy melyik futóhátizsák a legjobb, nyári melegben egyórásnál hosszabb futásra víz nélkül nem érdemes elindulni. Kivéve, persze, ha ismerünk egy csomó vízvételi lehetőséget.

Ha szerencsénk van, a napi futásunk járulékos felszerelése egy lakás- vagy kocsikulcs, esetleg egy telefon. Ha beneveztünk egy hegyi ultrára, akkor a kötelező felszerelés teljes gardróbját és még sok egyebet is magunkkal kell hurcolnunk józan biztonsági okokból – mégis súlyos koloncként. A jó hír az, hogy már elmúlt az ugrálós hátizsákok ideje, amelyeket két kézzel kellett a vállunkon tartani. A rossz hír, hogy (kis túlzással) a futást csak hírből ismerő márkák is gyártanak már zsákokat, így sportember legyen a talpán, aki ki tudja választani a legmegfelelőbbet magának.

Mire érdemes figyelni?

Zsák, mellény vagy öv?

A zsákok és mellények között a fő különbség, hogy míg a zsákokat általában derékhevederrel is összekapcsoljuk magunkon, addig a mellények körülölelnek, jó esetben rendkívül elasztikusak, és jellemzően kisebb a pakolhatósági kapacitásuk. Többnyire jóval kényelmesebbek a zsákoknál.

Az övek nyilvánvalóan nem egész napos hegyi kihívásokra valók, hanem pl. egy szigetkörre vagy a napi egy-két órás futásunkra. Ezekbe a kulcsunk, egy telefon, esetleg zsepi és típustól függően egy-két kulacs fér be. Kevés olyan öv van, ami kulaccsal együtt sem „mászik el”, és ami alá nem izzad be a derekunk.

Ivórendszerek, tárolás

A legtöbb hátizsák és mellény alkalmas Camelbak ivózsákok befogadására. Ezeknek van már olyan változata is, ami vertikális helyett horizontálisan helyezkedik el a zsák aljában, közvetlenül a derék felett. Ez jóval kényelmesebb súlyeloszlást jelent, kevésbé zavaró mozgás közben.

Szintén egyre több zsákot terveznek úgy, hogy elöl két kulacs is beleférjen. A keménynél sokkal kényelmesebb puha kulacsok népszerűsége emelkedik: ezek a víz fogyásával zsugorodnak, illetve ergonomikusabbak, nem okoznak nyomási pontokat a mellkasunknál.

A tárolásnál azt kell szem előtt tartani, hogy

● könnyen elérhetőek legyenek a bepakolt cuccok, lehetőleg ne kelljen levenni a zsákot egy zseléhez, és a karunk se csavarodjon ki teljesen hátranyúláskor,

● a külső-belső vízállóság vagy vízlepergetés szériatartozék legyen, vagyis ne csak az eső, az izzadságunk se áztassa szét a cuccunkat.

A profibb zsákokra bottartó is kerül, de alapszabály, hogy csak a szükséges funkciók alapján válasszunk, lehetőleg próbálás után. Ha nem futunk magas hegyen teljes napokat, felesleges nehezebb és drágább zsákot vásárolni.

Az SM kedvencei

Legjobb: Salomon ADV Skin 12 Set

  • Előnyök: a legkényelmesebb, a legjobb ivórendszer, kiemelkedő tárolás.
  • Hátrány: külön kell megvenni az ivórendszer elemeit, drága.

Profi és elérhető: Camelbak Circuit

  • Előnyök: kényelmes, félnapos futáshoz ideális, relatíve olcsó.
  • Hátrány: kisebb tárolókapacitás, kevesebb extra.

SM-tipp: Kalenji 15 literes ultra terepfutáshoz

  • Előnyök: elég kényelmes, nagy tárolókapacitás, legjobb ár-érték arány.
  • Hátrány: hálós helyett csatos igazítás a kényelem rovására.

Szöveg: Baumann Viola

További cikkek

Sportos vezetők portré - Bánhegyi Zsófia 2024.03.03
„A sport a mindennapjaim része gyerekkorom óta, most a család – munka – sport hármas kör amiben élek, és minden ember életében meg kéne jelennie ahhoz, hogy hosszú és egészséges életet éljen!” fogalmazott Bánhegyi Zsófia a Sportos vezetők portré sorozatunkban.
A maratonfutás története - nem is olyan ősi, mint gondolnád 2024.01.19
A maratonfutás történetéről, a legtöbben úgy tudják, hogy a versenyt egy ókori görög hírnök ihlette, aki 42 km-t futott, hogy kihirdesse a perzsák felett aratott győzelmet. Tévednek?
Futás a hidegben? Így készülj fel 2023.10.21
Az évszakok változásával a futás szerelmeseinek szembesülniük kell az időjárás kihívásaival. Szerencsére a hideg idő semmi okot nem szolgáltat arra, hogy abbahagyjuk a futást. Megfelelő felkészüléssel a hidegben való futás még előnyökkel is járhat, például segíthet megerősíteni az immunrendszert, fokozhatja az állóképességet és frissességet ad a lelkünknek. Cikkünkben megosztunk néhány praktikus tippet arról, hogy hogyan kell helyesen felkészülni és futni hideg időben.

Ajánló

Hiperbár oxigénterápia 2024.03.27
A búvároknak ismerősen cseng, de sokaknak talán Cousteau kapitány és hajója; a Calypso jut eszébe. Ám ennél jóval korábbra kell visszautaznunk az időben. ...
Pliometrikus gyakorlatok futáshoz 2024.03.26
A gyerekkorunkban anélkül, hogy tudatában lettünk volna, ösztönösen végeztünk erő-, sebesség- és mozgáskoordináció-fejlesztő gyakorlatokat. Ugráltunk, ...
Kondiztunk egy ékszerdobozban > a V.30 Sportközpont 2024.03.24
2021-ben nyílt meg a V.30 Sportközpont. A többszintes multifunkcionális létesítményben a fitneszedzéseinket a konditeremben, a nyújtóteraszon és a skyteraszon is ... (X)
FELKÉSZÜLÉSI TIPPEK - EGYNAPOS BALATON-KÖR 2024.03.22
A Balaton-kör bizony 200 kilométer. Nem túl extrém edzésekkel földi halandók számára is teljesíthető egy nap alatt, de van néhány szabály, amelyet nem árt ...
Mi fán terem a cyclocross? 2024.03.20
Az országúti szezon végén a figyelem a kerékpározás téli alternatívájára, a cyclocross szakágra terelődik. A nagy sztárok miatt egyre nagyobb érdeklődés övezi a ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.