betöltés folyamatban...

A KÓLÁTÓL AZ OKOSÓRÁKIG

2020.08.28.
Az okosórák órák a pulzusmérésben kiemelkedőek, a különböző fittségi tesztjeik akár kezdődő túledzettséget vagy betegséget is képesek jelezni.

A hőskorban minden lényegesen egyszerűbb volt… 1978. február 18-án, az első hawaii Ironman alkalmával tizenöt kalandor odaállt fürdőgatyában az óceán partjára. Végül tizenketten – egy atlétatrikót meg egy sportcipőt felhúzva – lenyomták a 226 kilométert. Az első győztesnek, Gordon Hallernek 11:46:58 óra kellett hozzá, az utolsóként célba érkező 12. versenyzőnek 17 óránál is több.

Hallerék legnagyobb gondja az volt, hogy ne lopják el a kerékpárjukat, amíg bementek a benzinkútra kóláért meg némi harapnivalóért. Nem léteztek tudományos alapon fejlesztett, grammra kiszámolt zselék és sótabletták, időfutambringák, aerosisakok és speciális ruhák, nem beszélve a pontos GPS-koordinátákat mutató, pulzust és leadott teljesítményt is mérő okosórákról.

Ma egy valamirevaló triatlonos ezek nélkül neki se kezd a felkészülésnek…

A wattmérő a barátunk

Nyilván a pénztárca vastagsága és a felkészülés mértéke dönti el, mennyit költünk a hobbinkra (azaz a triatlonra). A kimondottan a sportoláshoz szükséges eszközökön túl – neoprén vagy áramvonalas úszódressz, kerékpár, sisak, bringáscipő, futócipő, lélegző, izzadságot elvezető mezek – számtalan lehetőség van a technológia segítségét igénybe venni. Aki okosan gazdálkodik az erőforrásaival, sokat hozzá tud tenni a felkészüléséhez, a teljesítményéhez.

A legfontosabb ilyen segítőeszköz a wattmérő. Alapvetően kerékpáron használatos, de a legújabb trendek szerint – egyelőre inkább csak tesztjelleggel – már futás során is lehet watt alapon edzeni.

Mi ennek a jelentősége? Óriási! A Funkcionális Erőküszöb – FTP – meghatározása után nagyon pontosan és célzottan lehet az egyes watt- és pulzuszónákat célozva edzeni. Időhatékony módszer, mert nincsenek benne fölösleges, kényelmes gurulások, megállások, várakozások a piros lámpánál vagy dugóban araszolások.

Csak tekerni kell

Az okosgörgő az előzetes programot „betolja alánk”, vagyis nincs más dolgunk, mint a megfelelő szintre beállított ellenálláson tekerni, a többit – a pedálozást leszámítva – a rendszer megoldja helyettünk, mindig a felkészültségünknek megfelelően adagolva a terhelést és pihenést.

A Zwift, a Trainerroad és más programok halálos pontossággal adják alánk az okos, elektromosan vezérelt görgőn keresztül az ellenállást. Nekünk csak a megfelelő fordulatszámmal kell tekernünk, és közben elviselni a kihívás okozta nehézségeket.

Az okosórák mindent tud rólunk

A TrainingPeaks újabb csoda a technológiai újítások sorában. A rendszer több százezer sportoló adatait felhasználó minta alapján belőtt pulzus- és wattzónákból, valamint a GPS-alapú sebességszintekből az azokban eltöltött idővel számolva állapítja meg az edzettségi szintet, a fáradtságindexet, a sportformát. Megmutatja, mikor milyen időtartamban és milyen intenzitással érdemes edzenünk, hogy a terhelés-pihenés kényes egyensúlyát fenntartsuk. Mi több, a WKO azt is megmutatja, hogy két, más-más időben elvégzett, hasonló profilú edzés mennyiben tér el egymástól, mennyi a fejlődés mértéke a korábbihoz képest.

Az ezzel az eszközzel kompatibilis okosórák pedig szinte mindent tudnak rólunk…

Az időnk őrei

A Polar okosórák elsősorban a pulzusmérésben kiemelkedőek. A különböző fittségi tesztjeik akár kezdődő túledzettséget vagy betegséget is képesek jelezni. A triatlonban egyre népszerűbb Garmin okosórák a pozíciómeghatározásban voltak mindig is úttörők, ezen felül olyan „finomságokat” is képesek megmutatni, mint a futás közbeni lépéshossz, frekvencia és a talajon töltött idő. A hozzáértők ebből is komoly következtetéseket tudnak levonni, így segítve a hatékonyabb edzésben sportolóikat.

Márpedig a triatlonos felkészülés során az időhatékonyság az egyik döntő faktor, hiszen kevesen engedhetik meg azt a luxust, hogy főállásban sportoljanak. Az amatőrök költik a pénzüket erre a sportra, az idejük viszont – a család és a munka miatt – korlátozott. Nem árt hát, ha az edzésre szánt időt a lehető leghatékonyabban töltik el. Okosan használva ebben segítenek nekik a fenti eszközök és alkalmazások.

Falak között

Lionel Sanders esete mutatja, hogy falak között taposva is el lehet érni kimagasló eredményeket. A kanadai triatlonos elsősorban azért tölti 80-90 százalékban a kerékpáros idejét a pincéjében, mert egy korábbi balesete miatt nem akar újabb sérülést kockáztatni. És mert szerinte így a leghatékonyabb a kerékpáros felkészülése. A 2017-es hawaii Ironman-világbajnokságon második lett a profik között. Mi ez, ha nem meggyőző érv az okosgörgő használata mellett?

Szöveg: Marik Balázs

További cikkek

Görgőhasználat edzői és sportolói szemmel 2023.12.19
Az első görgőmet valamikor a 90-es évek végén vettem meg, ami köszönőviszonyban sincs a ma használatos eszközökkel. Persze azt is hajtani kellett, de a bringák fejlődése mellett a görgők is elképesztő evolúción mentek át. Tippünk: görgőhasználat edzői és sportolói szemmel
TERMÉSZETES FRISSÍTŐK: KECSKETEJ ÉS TÁRSAI 2022.03.21
Kecsketej, rozmaring, repcemézes, sózott grépfrút leve. Íme, az ideális triatlonos természetes frissítők! Vagy mégsem? Tapasztalunk, tehát vagyunk.
10 kérdés - 10 válasz: Szőnyi Feri 2022.02.22
10 kérdés 10 válasz rovatunkban ezúttal az ultra triatlonista Szőnyi Feri válaszolt a kérdéseinkre edzésről, versenyzésről, tervekről!

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.