Szombaton kezdetét veszi az idei esztendő második nagy körversenye a Tour de France. A verseny ezúttal Baszkföldről indul és a következő két szakasznak is a régió útjai adnak otthont. A tavalyi kiíráshoz hasonlóan – jó eséllyel – ismét egy Pogacar-Vingegaard csatát láthatunk az összetettért. Ezen felül Mathieu Van Der Poel, a visszavonuló Mark Cavendish, illetve a korábbi győztes és nagy visszatérő Egan Bernal miatt is érdemes követni a július 23-ig tartó viadalt.
A sportág szerelmesei a körverseny Netflix által készített sorozatával hangolhattak a 110. francia körre, mely egy Bilbao körüli, kifejezetten trükkös első etapot ígér.
Különleges nyitány
A kerékpársport és Baszkföld viszonya különleges múlttal, illetve jelennel rendelkezik, amit – ha úgy tetszik – ezzel az idei nagy rajttal koronázott meg az A.S.O. A baszk táj jellegzetességei már első napon komoly szerephez juthatnak, hiszen egy kifejezetten dombos kör vár a pelotonra, így gyaníthatóan nem a klasszikus sprinterek, hanem inkább a Van der Poel, Pedersen, Van Aert illetve a Tour debütáns Biniam Girmay négyeséből kerülhet ki az első sárga trikós. A képletet azonban tovább bonyolíthatja, hogy a nap utolsó emelkedője kifejezetten meredek (2.1 km, 9.4%) és a teteje szűk 10 kilométerre van a céltól, ezért akár az összetett esélyesek is villoghatnak itt. A rá következő két baszk etap egyaránt tartogat izgalmakat: előbbin ismét a meredek dombok, utóbbin – a tenger közelsége miatt – a szél kavarhat be.
Ahol eldőlhet az összetett
- szakasz – július 6., csütörtök
Az első igazán nehéz napon egyből hegyi befutó fogja nehezíteni a kerekesek dolgát, név szerint a Plateau du Cambasque-on (16k, 5,4%), de előtte a Col d’Aspint és a Tourmalet-t is abszolválni kell, ami összesen 4000 méternyi szintet jelent mindössze 144 kilométer alatt. Itt már látni fogjuk, hogy ki milyen erőben van. Ha ezen szakaszon megnyerni nem is, de elbukni el lehet a Tourt.
- szakasz – július 9, vasárnap
Az első hét egy kegyetlen meredekkel fog zárulni, mégpedig a Puy De Dôme csúcsán. Az utolsó 4 kilométer bőven 10% fölött van átlagban – mondhatni ez egy nagyon őszinte és könyörtelen szűk 20 perc lesz. Spórolni nem érdemes, mivel másnap pihenőnap, de kérdés, hogy kilenc szakasz után mennyi tartalék marad a lábakban.
- szakasz – július 16, vasárnap
A második hét végjátékából egyet feltétlenül ki kell emelni a már-már megszokott hármasból, ugyanis visszatér a Grand Colombier. Öt kategorizált emelkedő, közel 4500m szintemelkedés, folyamatosan fel-le az elejétől a végéig.
- szakasz – július 19, szerda
A 2020-ban debütáló Col de la Loze emelkedője lesz az idei kiírás királyszakaszának csúcspontja a maga szűk 30 kilométerével és átlag 6%-os meredekségével. Ezzel együtt összesen négy kategorizált hegy és bő 5000 méternyi szint – aligha érdemes lemaradni róla.
Eddigre már túl lesznek a versenyzők az egyetlen időfutamon, így tényleg minden adott lesz ahhoz, hogy bátrabb, támadóbb szellemben versenyezzenek a főszereplők
Esélyesek + akikre érdemes figyelni
Az elmúlt két esztendőhöz hasonlóan idén is mindenki a Jonas Vingegaard és Tadej Pogacar páros viadalát várják. Ez a szcenárió gyaníthatóan nem fog borulni, hiszen hiába törte el a csuklóját a szlovén a Liege-Bastogne-Liege klaszikusán, azóta kirobbanó formában van az UAE Emirates kiválósága. Nincs ez másként Jonas Vingegaardal sem, aki érinthetetlennek bizonyult a Tour legfőbb felkészülési versenyének számító Critérium du Dauphiné-n.
A kerékpárversenyek, kiváltképp a háromhetesek egyik fő ismérve, hogy bármi és annak ellenkezője is megtörténhet, legyen szó bukásról, megbetegedésről vagy akár egy rossz napról. Ennek fényében érdemes helyén kezelni a korábban említett kettőst és megemlíteni néhány nevet, akik harcban lehetnek még a dobogóért: a tavalyi Giro győztes Jai Hindley, a korábbi harmadik Richard Carapaz, illetve Enric Mas tartozik azok közé, akik a legnagyobb eséllyel nőhetnek fel ehhez a feladathoz.
Természetesen a Tour nem csak a sárga trikóról szól, hiszen egy-egy szakaszgyőzelem vagy valamelyik trikó megszerzése is hatalmas sikernek számít, pláne, ha arra a Mark Cavendishre gondolunk, akinek ez lesz az utolsó Grand Tourja, de ami ennél is fontosabb, továbbra is egy győzelemre van attól, hogy túlszárnyalja Eddy Merckx 34 etapsikerét. A brithez hasonlóan Thibaut Pinotnak is ez lesz az utolsó jelenése háromhetesen, a cél pedig nála se lehet más, mint egy szakaszsiker, amihez a Giron kétszer is közel járt, végül a hegyi trikóval vigasztalódhatott.
Ne feledkezzünk meg a dugattyúlábúakról sem, hiszen itt is izgalmas csata várható. Fabio Jakobsen, Dylan Groenewegen Caleb Ewan, Jasper Philipsen – brutális névsor, híven tükrözi a Tour adta nívót. Minden számítás szerint nagyjából nyolc lehetőséggel számolhatnak, de persze ez a forgatókönyv könnyen borulhat, ha összeáll egy erős szökevénysor.
A Tour számokban
- 1 – Első alkalommal indulhat a francia körverseny Baszkföldről
- 4 – ennyi hegyi befutó vár a mezőnyre, köztük a Colombier-el és a Puy de Dome-al
- 22.4 – ilyen hosszú lesz az idei kiírás egyetlen időfutama, ami kifejezetten dombosra sikeredett
- 27 – ennyi nemzet képviselteti magát az idei Touron
- 28.3 – ilyen hosszú az idei Tour legmagasabb pontjára vezető emelkedő
- 35 – ez az a bűvös szám, ami Mark Cavendish előtt lebeg, hiszen mindössze egy szakaszsiker választja el őt attól, hogy abszolút rekorder legyen, amivel Eddy Merckx
- 70 – ennyi kategorizált emelkedő vár a kerekesekre
- 110 – ez lesz a 110. Tour de France
- 3404 – ennyi lesz az idei verseny össztávja
Idén is minden szakasz az elejétől a végéig látható lesz az Eurosport különböző felületein július 1től egészen 23-ig!