Augusztus 26-án kezdetét veszi az idei esztendő utolsó háromhetese, a 78. Vuelta Espana. A viadal Barcelonából indul, méghozzá egy szűk 15 kilométeres csapatidőfutammal és nem mellesleg Valter Attilával, akinek ez lesz pályafutása negyedik nagy körversenye és egyben az első Vueltája, ahol két csapattársa is ott van a legfőbb esélyesek között. Nézzük is meg milyen útvonal vár a kerekesekre, hol dőlhet el a verseny és kik a favoritok!
Csapatbemutató Barcelonában, Valter Attilával Forrás: Eurosport
Megint sok hegy
A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is brutális hegyi szakaszok és hegyi befutók tarkítják az útvonalat, de mindössze egy darab egyéni időfutamra (25 km) kerül sor, így jó eséllyel a hegyekben dőlhet el az összetett sorsa. A legfőbb esélyesek között ott van kettő is a Valter Attilával kiegészült Jumbo Visma-s sorban, mégpedig az idei Giro és Tour győztesei: Primoz Roglic, illetve Jonas Vingegaard. Mellettük természetesen több nagy név is odakerülhet a dobogóra, de előbb vessünk egy pillantást azokra az etapokra, amelyek jó eséllyel minden csapatnál pirossal vannak jelölve.
Szakaszok, ahol eldőlhet az összetett
Közhelynek hangzik, de a szakaszt leginkább a versenyzők, illetve a sorok teszik nehézzé szintrajztól függetlenül, ám ennek ellenére van jó néhány olyan nap, melyeken – szinte biztosan – nagy csata van kilátásban.
Nem kell sokat várni az első hegyes etapra, ugyanis a harmadik nap végén két első kategóriás emelkedő is vár a pelotonra, a befutó pedig közel 2000 méter magasan lesz. Itt nem lehet majd bujkálni, hiszen az utolsó kaptató bő 8 kilométeren át közel 8%-os meredekségű lesz, így aki nem lesz kellően éles, az súlyos másodperceket gyűjthet be rögtön a verseny elején.
A második komoly vízválasztó a pihenőnap utáni időfutam lesz, pláne annak fényében, hogy milyen etapokat követően kerül sor a verseny egyetlen kronójára: az első hét zárásaként két kemény hegyes napot kell abszolválnia mezőnynek, majd egy nap kihagyás után veselkednek neki a szinte teljesen sík időfutamnak. A 25 kilométeres táv elsőre nem hangzik soknak, de arra pont elég hosszú, hogy jelentős különbségek tudjanak kialakulni.
Szintén mérföldkő lehet az idei Vueltán a 13. szakasz, melynek befutója a méltán híres Torumalet-n (18,8km; 7,4%) lesz, de előtte a Col d’Aubisque-ra és a kiemelt kategóriás Col de Spandelles-re (10,4km; 8,1%) is fel kell tekernie a kerekeseknek.
Nem lehet szó nélkül hagyni a 17. szakaszt, ahol a kegyetlen százalékairól ismert Anglirun lesz a befutó. Már az emelkedő eleje se mondható könnyűnek, azonban az utolsó három kilométerhez képest megváltásnak számít. Bő 17%-os kilométerével az egyik legkegyetlenebbnek számít Európa szerte az Angliru, így aki itt bajba kerül, az jó eséllyel búcsúzhat a jó összetett eredménytől.
A hajmeresztő százalékokon túl a tapasztalat azt mondatja velünk, hogy a kevésbé meredek, ám folyamatos hegynek fel-le karakterisztikájú napok nagyobb rést ütnek a versenyzők pajzsán. Ennek szellemében érthető a szervezők elgondolása a 18. etap kapcsán: 180 kilométer, 4700 méternyi szint, öt kategorizált emelkedővel tarkítva és mindez egy hegyibefutóval tarkítva, ami a nyolcadik lesz az idei kiírás során.
Az utolsó – összetett szempontjából – sorsdöntő nap a 20. szakasz lesz, azonban itt nem egy újabb hegyi befutó vagy magashegyi etap fogja nehezíteni a versenyzők dolgát, hanem tíz darab kisebb-nagyobb emelkedő. Ha a 18. szakaszt folyamatos „fel és le” jelzővel illetjük, akkor az utolsó előttire ez hatványozottan igaz. A csapatoknak kifejezetten nehéz lesz kontrollálni ezt a napot, ráadásul az emelkedőek nem vészesen hosszúak, így akár távoli akciókkal is lehet próbálkozni. Egy biztos, unatkozni nem fogunk!
Esélyesek
Végül nézzük meg, kik is lesznek azok, akik harcban lehetnek a piros trikóért, az elkövetkező három hétben. Mondhatnánk, hogy megismétlődhet – vagy inkább végre sor kerülhet – a Roglic-Evenepoel csata, ami aztán utóbbi Covid fertőzése miatt meghiúsult a Giron.
Ez a játszma viszont korántsem kétszereplős, hanem inkább négy, mivel a szlovén és a belga mellett ott van az immár kétszeres Tour győztes Jonas Vingegaard, illetve Geraint Thomas is, aki az utolsó napon veszítette el a rózsaszín trikót még májusban.
Az előzményeket tekintve egyedül Geraint Thomas az, aki kevésbé mutatta magát, bár nála ez aligha meglepő, mégiscsak 37 esztendős. A legkirobbanóbb formában egyértelműen Roglic és Evenpoel vághat neki a spanyol körversenynek, hiszen előbbi a főpróbának számító Burgosi kört húzta be, utóbbi pedig az időfutam VB-n tartott erődemonstrációt.
A sorok közül egyértelműen a Jumbo-Visma a legerősebb, ráadásul ők két kapitánnyal is számolhatnak, ami komoly fegyvertény stratégiai szempontból, hiszen adott esetben felváltva támadhatják Evenepoelt, aki jó esetben egy-egy emberrel számolhat a hegyekben.
A korábban említett négyes mellett az idei Giro harmadik, illetve a tavalyi Vuelta harmadik helyezettjei lehetnek még azok, akik ezúttal is harcban lehetnek a madridi dobogóért. Név szerint Joao Almeida és Juan Ayuso
Az idei Vuelta augusztus 26-tól szeptember 17-ig tart, melyen 17 év után, Valter Attila személyében ismét szurkolhatunk magyar versenyzőnek! A versenyt az Eurosport felületein lehet figyelemmel kísérni, a csapatok névsorai itt, a szakaszok szintrajzai pedig itt tekinthetőek meg.
Szöveg: Fajcsák Balázs