betöltés folyamatban...

Hogyan gyógyít a sport?

2024.01.04.
gyógyít a sport

Ha a sport és az egészséges psziché összefüggését említjük, garantáltan mindenkinek ugyanaz a közhely jut eszébe: ép testben ép lélek. De mint minden közhelynek, ennek is van igazságtartalma, azzal viszont már kevesebbet foglalkozunk akár hétköznapi, akár magasabb szinten, hogy a rendszeres mozgás nemcsak jól, hanem jobban lenni is segíthet. Egyre több tanulmány bizonyítja, hogy az edzés javíthat a depresszív lelkiállapoton, vagyis a sport segíthet a lélekgyógyításban, így gyógyít a sport!

Aki volt már edzőteremben, vagy lefutott egy komolyabb távot egy stresszes, fárasztó nap után, az pontosan tudja, mit jelent az intenzív mozgás feszültségoldó tulajdonsága. Legyen szó a teremben végzett, izzasztó sorozatokról, egy kimerítő crossfitedzésről, vagy ahogyan írtuk, egy kiadós futásról, mindegy a mozgás formája, a lényeg, hogy a test dolgoztatásával kénytelen az agy is kikapcsolni. A folyamatos terhelés, az izmok mozgatására koncentrálás, a monotonitás együtt egy olyan komplex csomag, amelynek köszönhetően az elme képtelen más dolgokon kattogni, mindebből pedig egy kellemes, felszabadító fáradtság születik.

Tudományosan bizonyított

De hogy tudományosabb formába öntsük mindezt, érdemes felütni dr. Budavári Ágota Sportpszichológia című könyvét. A szerző leírja, hogy egyre több vizsgálat igazolja a test és elme közötti, oda-vissza ható kapcsolat fennállását. A mozgás nemcsak az aktuálisan fennálló érzelmi állapot kifejezésére alkalmas. Lehetőséget ad, hogy a testünkkel végzett munka segítségével visszahassunk a mentális állapotunkra. Még tudományosabbra fordítva a megállapítást: az intenzív testmozgás elősegíti az endogén opiátok termelését, ezek pedig a test természetes önjutalmazó folyamatában játszanak fontos szerepet. Vagyis: saját magunkat gyógyítjuk azzal, ha rászánjuk az időt és az energiát egy izzasztó edzésre. 

A jótékony flow

Feloldódni az általunk éppen végzett folyamatban, vagyis flow-ban lenni az egyik legmeditatívabb cselekvés. Legyen szó akár egy elmerült színezésről, olvasásról, zenélésről, akár takarításról, jógáról vagy természetesen sportról, a lényeg, hogy a koncentráció a cselekvésre összpontosul, és elvesztjük az időérzékünket. Nem foglalkozunk teendőkkel, határidőkkel, aggodalmakkal, csak az adott pillanatban teljesítendő kisebb feladatokra figyelünk, mint a könyv lapozása, az akkord lefogása, a komód letörlése vagy a fekvőtámasz tökéletes kivitelezése. A flow-élmény megtapasztalásának leghasznosabb módja természetesen a sportolás. Ezalatt ugyanis egyértelmű és teljesíthető célokat hajtunk végre, valamint azonnal átélhetjük az elvégzett munkával járó megelégedést gondoljunk csak egy négy körből álló lábszett elvégzésekor érzett megkönnyebbülésre. Az, hogy az általunk kitűzött, optimalizált terhelésre képesek vagyunk, olyan megelégedettsérzést, olyan csúcsélményt jelent, mely hosszabb távon a napi teljesítményre és a lelkiállapotra is hatással van. 

Beszéljenek a tények!

A tudományos megfogalmazásoknál és kísérleteknél is fontosabbak azok a kézzelfogható tények, melyeket a rendszeresen, valamint alkalomszerűen sportolók egyaránt megtapasztalhattak. Hogy a sport…

…örömforrást jelent.

Vagyis nem kell kevésbé egészséges, esetleg ártalmas tevékenységekben vagy eszközökben keresni a jó érzést. Lefordítva: nassolás, bánatevés és tudatmódosító szerek helyett egyszerűbb és okosabb a sportot választani.

…csökkenti a stresszt.

Ez a legismertebb és legáltalánosabb pozitív hozadéka a mozgásnak. Edzés közben nő a szervezetben a noradrenalin koncentrációja, ez a stresszválaszt mérséklő vegyület neve. 

…gyógyítja az elmét.

Intenzív testmozgáskor fokozódik az endogén opiátok termelődése a szervezetben, vagyis a test természetes önjutalmazó folyamata intenzívebbé válik, növekszik a megelégedettség érzése. 

…enyhíti a szorongást.

Az edzés alatt és után felszabaduló kémiai anyagok megnyugtatják a szorongással küzdőket, sőt, a nagyobb intenzitású aerob mozgás konkrétan csökkentheti a szorongásérzetet.

…növeli a boldogságérzetet.

Mozgás közben endorfin termelődik a szervezetben, ezért érezzük magunkat boldognak edzés alatt. Egyes kísérletek azt is bizonyították, hogy a fizikai aktivitás olyan hatással lehet a depressziós személyekre, mint az antidepresszáns készítmények. 

Ezt is olvasd el!
„Ép testben ép lélek” 2022.07.09
Az ember már a latinok idejében felismerte, hogy az általános jó közérzet eléréséhez elengedhetetlen a helyes táplálkozás és a megfelelő mennyiségű fizikai aktivitás. Hogy mit értünk helyes és megfelelő alatt? Ennek meghatározásához, ismernünk kell saját fizikai határainkat, képességeinket. Ha ez megvan már könnyen választhatjuk ki a számunkra legideálisabb sportot, étrendet és alakíthatjuk ki napi rutinunkat, melynek középpontjában az „ép testben ép lélek” filozófia áll.  Motivációként lássuk milyen konkrét előnyei vannak a sportnak az egészségünkre nézve.

Fontos!

Még a jótékony testmozgással se essünk túlzásba. Legyen egyensúlyban az edzés életünk más területeivel. Onnantól kezdve ugyanis, ha emberi kapcsolataink, családunk, barátaink vagy a munkánk háttérbe kerülnek adott esetben a fokozott fizikai aktivitás miatt, akkor könnyen lehet, hogy a függőség útjára léptünk. Ne arról szóljon a sport, hogy egy ideálisnak tűnő, de csak önsanyargatással elérhető és fenntartható testképet üldözünk. Hanem arról, hogy a legjobb tudásunk szerint teszünk testünk és lelkünk egészségéért.

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.